amp-compare

مقایسه آمپلی فایرهای 4 کانال

مقایسه آمپلی فایر 4 کانال جی وی سی ، کنوود، پایونیر و سونی

در این مقاله قصد داریم 4 آمپلی فایر پر فروش 4 کانال بازار از یک رنج  را با یکدیگر مقایسه کنیم.

آمپلی فایر های مد نظر ما عبارتند از :

 1. 1004 سونی
 2. 704 کنوود
 3. 5104 جی وی سی
 4. 6704 پایونیر

سونی N-1004

ابتدا تصمیم داریم 1004 سونی را بررسی کنیم. در ابتدا مشاهده میکنیم که کلمه ساخت تایلند بر روی کارتن درج شده. کارتن کیفیت قابل قبولی داشته و درب کارتن از کناره ها باز می شود که بهتر بود از بالا(روبرو) جهت سهولت بیشتر باز می شد. برو روی کارتن اطلاعات خوبی از محصول درج شده ولی انتظار میرفت اطلاعات دقیق تری از محصول مثل ورودی HI-LEVEL درج می شد.

با باز کردن کارتن با دفترچه راهنما که زبان فارسی هم شامل می شود به همراه پیچ، سوکت Hi-Level و یک محافظ ژله ای که گویا به دور ترمینال ورودی برق متصل و از ایجاد اتصالی جلوگیری میکند. در ضمن جهت حفظ امنیت محصول تو محافظ شانه تخم مرغی در کناره های کارتن تعبیه شده.

به سراغ خود آمپلی می رویم، طراحی محصول بصورتی می باشد که حرارت براحتی خارج شود. تمامی ورودی خروجی و ترمینال ها در یک طرف آمپلی قرار دارد که سهولت نصب را افزایش و سیم کشی را شکیل تر میکند.

تنظیمات نیز در همان سمت سیم کشی بوده و برای دو کانال فقط حالت LPF  روشن و خاموش ( فول رنج)  دارد و در طرف دیگر  LPF/HPF و خاموش (فول رنج) دارد.

با توجه به رنگ طلایی ترمینالها اینطور بنظر خواهد آمد که از روکش طلا در آنها استفاده شده است.

دو فیوز 25 آمپری نیز برای امنیت بیشتر تعبیه شده است.

این دستگاه ورودی Hi-Level را نیز شامل می شود و مناسب پخش های که فاقد خروجی RCA می باشند بسیار مناسب خواهد بود.

اطلاعات پشت کارتن نشان میدهد در صورت داغ شدن بیش از حد آمپلی فایر، دستگاه بصورت خودکار خاموش و با رسیدن به دمای ایده آل مجدد روشن خواهد شد.

به مبحث توان خروجی که برسیم خروجی این آمپ هر کانال در 4 اهم برابر با 70 وات RMS و در 2 اهم 85 وات ارائه می دهد

توان خروجی در حالت پل نیز دو عدد 175 وات می باشد.

از این آمپلی فایر میتوان جهت راه اندازی انواع بلندگو و کامپوننت ها با توان متوسط و در حالت پل برای ساب ووفر های سبک و 10 اینچی با یک سیم پیچ 4 اهمی استفاده کرد.

وزن محصول 2.7 کیلو گرم و ابعاد آن 300*60*310 میلیمتر می باشد.

جی وی سی 5104

در ابتدا مشاهده میکنیم که کلمه ساخت چین بر روی کارتن درج شده. کارتن کیفیت خوب و مطلوبی داشته و درب کارتن از بالا(روبرو) جهت سهولت بیشتر باز می شود. برو روی کارتن اطلاعات کلی محصول درج شده ولی انتظار میرفت اطلاعات دقیق تری از محصول مثل ورودی درج می شد.

با باز کردن کارتن  با محصول روبرو میشویم که توسط دو یونولیت در اطراف محافظت شده و اقلام همراه نیز در یونولیت ها گنجانده شده است. اقلام همراه شامل سیم اتصال Hi-Level ، پیچ ها و مهمترین قطعات پوشش های جانبی آمپلی فایر با دفترچه راهنما شامل می شود.

به سراغ خود آمپلی می رویم، طراحی محصول نیز زیبا و اما بزرگ می باشد و تمامی ورودی خروجی و ترمینال ها در یک طرف آمپلی که سهولت نصب را افزایش و سیم کشی را شکیل تر میکند و پیچ های تنظیمات در طرف دیگر قرار دارد.

تنظیمات نیز  برای هر دو جفت کانال کامل بوده و موارد گین ورودی ، بیس بوست و فیلتر فرکانسی(50 تا 200 هرتز برای ساب ووفر در حالت LPF ) و کلید سوییچ بین LPF/HPF/OFF را شامل می شود.

این دستگاه ورودی Hi-Level را نیز شامل می شود و مناسب پخش های که فاقد خروجی RCA می باشند بسیار مناسب خواهد بود.

در حالت Hi-Level دستگاه به سیگنال ورودی حساس بوده و بصورت اتومات روشن و خاموش می شود و نیاز به استفاده از سیم ریموت اجباری نمی باشد.

دو فیوز 25 آمپری نیز برای امنیت بیشتر تعبیه شده است.

نکته قابل توجه وجود خروجی RCA جهت اتصال یک آمپ جدید به این آمپلی فایر می باشد.در آمپلی فایر های برند این امکان همیشه وجود ندارد و این یک نقطه قوت برای کسانی می باشد که پخش آنها تعداد خروجی کمتری برای اتصال به آمپلی فایر را دارد. از جهتی میزان سیمکشی جهت اتصال به آمپلی فایر جدید کاهش می یابد.

به مبحث توان خروجی که برسیم خروجی این آمپ هر کانال در 4 اهم برابر با 70 وات RMS و در 2 اهم 100 وات می باشد.

توان خروجی در حالت پل نیز دو عدد 200 وات می باشد.

از این آمپلی فایر میتوان جهت راه اندازی انواع بلندگو و کامپوننت ها با توان متوسط رو به بالا و در حالت پل برای ساب ووفر های سبک با یک سیم پیچ 4 اهمی استفاده کرد.

وزن محصول 2.7 کیلو گرم و ابعاد آن 342*55*232 میلیمتر می باشد.

کنوود 704

در ابتدا مشاهده میکنیم که کلمه ساخت چین بر روی کارتن درج شده. کارتن کیفیت قابل قبولی دارد. برو روی کارتن اطلاعات خوبی از محصول درج شده با باز کردن کارتن  با محصول روبرو میشویم که توسط دو یونولیت در اطراف محافظت شده و اقلام همراه نیز در جعبه گنجانده شده است. اقلام همراه سیم اتصال Hi-Level ، پیچ ها با دفترچه راهنما را شامل می شود.

به سراغ خود آمپلی می رویم، طراحی زیبا با سایز مناسبمی باشد و تمامی ورودی خروجی و ترمینال ها  به همراه پیچ های تنظیم در یک طرف آمپلی قرار دارد که سهولت نصب را افزایش و سیم کشی را شکیل تر میکند .

تنظیمات نیز  به اینگونه می باشد که برای هر دو جفت کانال، گین تنظیم تعبیه شده و برای یک جفت کانال فیلتر LPF(جهت اتصال ساب ووفر) با قابلیت تنظیم فرکانس و در کانال های دیگر فیلتر HPF بدون تنظیم و بصورت سوئیچ قرار داده شده است.

این دستگاه ورودی Hi-Level را نیز شامل می شود و مناسب پخش های که فاقد خروجی RCA می باشند بسیار مناسب خواهد بود.

در حالت Hi-Level دستگاه به سیگنال ورودی حساس بوده و بصورت اتومات روشن و خاموش می شود و نیاز به استفاده از سیم ریموت اجباری نمی باشد.

دو فیوز 25 آمپری نیز برای امنیت بیشتر تعبیه شده است.

نکته مهم در این آمپ وجود فن خنک کننده می باشد که بسیار در خنک شدن آن نقش دارد.

به مبحث توان خروجی که برسیم خروجی این آمپ هر کانال در 4 اهم برابر با 70 وات RMS و در 2 اهم 100 وات می باشد.

توان خروجی در حالت پل نیز دو عدد 200 وات می باشد.

از این آمپلی فایر میتوان جهت راه اندازی انواع بلندگو و کامپوننت ها با توان متوسط رو به بالا و در حالت پل برای ساب ووفر های سبک با یک سیم پیچ 4 اهمی استفاده کرد.

وزن محصول 2.6 کیلو گرم و ابعاد آن 335*56*204 میلیمتر می باشد.

پایونیر 6704

در ابتدا مشاهده میکنیم که کلمه ساخت چین بر روی کارتن درج شده. کارتن کیفیت قابل قبولی داشته و درب کارتن از کناره ها باز می شود که بهتر بود از بالا(روبرو) جهت سهولت بیشتر باز می شد. برو روی کارتن اطلاعات خوبی از محصول درج شده .

با باز کردن کارتن  با محصول روبرو میشویم که توسط دو یونولیت در اطراف محافظت شده و اقلام همراه نیز در یونولیت ها گنجانده شده است. اقلام همراه شامل سیم اتصال Hi-Level ، پیچ ها با دفترچه راهنما شامل می شود.

به سراغ خود آمپلی می رویم، طراحی محصول نیز زیبا و شبیه سایر محصولات پایونیر می باشد ولی طراحی آن اعجاب آور نیست.

ورودی RCA صدا و تنظیمات در یک طرف و خروجی و ترمینال های تغذیه در یک طرف آمپلی قرار دارد.

تنظیمات نیز  برای کانال A شامل گین، کلید سلکتور LPF/HPF/FULL و ولوم تنظیم HPF می باشد. و برای کانال B تنظیمات شامل گین کلید سلکتور LPF/HPF بدون تنظیم ولوم و کلید سلکتور باس بوست سه مرحله ای 0/6/12 دسیبل می باشد.

این دستگاه ورودی Hi-Level را نیز شامل می شود و مناسب پخش های که فاقد خروجی RCA می باشند بسیار مناسب خواهد بود.

در حالت Hi-Level دستگاه به سیگنال ورودی حساس بوده و بصورت اتومات روشن و خاموش می شود و استفاده از سیم ریموت اجباری نمی باشد.

در ضمن جهت استفاده در حالت پل نیز یک کلید سلکتور تبدیل 2 کانال به 4 کانال موجود می باشد.

دو فیوز 25 آمپری نیز برای امنیت بیشتر تعبیه شده است.

به مبحث توان خروجی که برسیم خروجی این آمپ هر کانال در 4 اهم برابر با 60 وات RMS و در 2 اهم 95 وات می باشد.

توان خروجی در حالت پل نیز دو عدد 190 وات می باشد.

از این آمپلی فایر میتوان جهت راه اندازی انواع بلندگو و کامپوننت ها با توان متوسط و در حالت پل برای ساب ووفر های سبک با یک سیم پیچ 4 اهمی استفاده کرد.

وزن محصول 2.2 کیلو گرم و ابعاد آن 215*60*356 میلیمتر می باشد.

GM-A6704XM-N1004KS-AX5104KAC-PS704EX 
1000100010001000حداکثر توان خروجی
60707070توان RMS در 4 اهم
9585100100توان RMS در 2 اهم
190175200200توان در حالت پل
بلهبلهبلهبلهورودی Hi-Level
بلهورودی مونو
بلهخروجی RCA
بلهکلید رابط 2 کانال به 4 کانال
0.050.050.040.01THD اعوجاج یا بهم ریختگی
95dB93dB80dB100dBS/N نسبت سیگنال به نویز
بلهفن خنک کننده
بلهبلهباس بوست
ثابتثابتبلهبلهLPF قابل تنظیم
بلهثابتثابتثابتHPF قابل تنظیم
710510سهولت نصب(از 10 نمره)
6787طراحی و نو آوری(از 10 نمره)
7688بسته بندی(از 10 نمره)
10101010کیفیت ساخت(از 10 نمره)

banner

نصب ارسالی از بهنام جعفری

کالاهای استفاده شده در این نصب:
PRIMUS 6502i بلندگو اینفینیتی infinity
ref-9603ix بلندگو اینفینیتی infinity
سابووفر ام تی ایکس ۱۲۰۴
امپلی فایر بوستر ۸۶۴۰
اکسسوری sp audio
banner

نصب سیستم پژو 206

نسبت سیگنال به نویز

نسبت سیگنال به نویز S/N چیست؟

اشاره ای کوتاه به واژه ی سیگنال به نویز S/N

نسبت سیگنال به نویز که معمولا آن را با S/N و یا SNR (Signal to Noise ratio) نمایش می دهند، معیاریست که در علم مهندسی به کار می رود و صرفا مربوط به آدیو و سیگنال صوت نمی شود. SNR سطح یک سیگنال مورد نظر را با میزان نویز پس زمینه مقایسه می کند که آن را با واحد دسیبل dB بیان می کنند. همان طور که از نامش مشخص می باشد از تقسیم سیگنال واقعی (مفید) نسبت به سیگنال نویز به دست می آید.

در حالی که اکثرا از این واژه برای سیگنال های الکتریکی استفاده می شود میتوان در صنایع دیگر برای هر سیگنالی از آن استفاده کرد. نسبت SNR به لاتین حتی در برخی کشور ها بطور مثال برای اشاره نسبت اطلاعات مفید به داده های نادرست یا نامربوط در یک بحث، معامله، پروژه و … استفاده می شود.

معمولاً مقدار کمتر از 12 dB نشان‌‌دهنده مشکل جدی نویز سیستم، مقدار بالاتر از 20 dB رضایت‌بخش، و مقدار بالاتر از 30 dB مناسب خواهد بود. در واقع این شاخص هرچه بیشتر باشد، وضعیت و عملکرد سیستم بهتر بوده و نشان‌دهنده شدت سیگنال مفید بیشتری می باشد..

dls-cc4-banner

نگاهی به آمپلی فایر DLS مدل CC44

معرفی آمپلی فایر 4 کانال DLS مدل CC44

آمپلی فایر خوش ساخت CC44 شرکت DLS از سری محصولات رفرنس این شرکت و محصول مشترک انگلستان و سوئد می باشد و به سفارش dls  به شرکت انگلیسی gensen طراحی شده است عکس پرچم هر دو کشور بر روی کارتن و زیر محصول درج شده است. این آمپلی فایر با کیفیت 4 کاناله درکلاس A/B قرار میگیرد و بسیار مناسب کسانی می باشد که دوستدار یک سیستم صوتی با کیفیت، قدرتمند و حرفه ای هستند.

از بارز ترین خصوصیات این آمپلی فایر میتوان به سایز جمع و جور و کامپکت، کیفیت بالای قطعات از جمله اتصالات و کلید سلکتور های فلزی اشاره کرد. طراحی بدنه نیز همانند هیتسینک عمل کرده و حرارت را به راحتی از داخل به بیرون انتقال میدهد.

برخی مشخصات فنی :
 • کلاس کاری AB
 • 85*4 وات در 4 اهم
 • 110*4 وات در 2 اهم
 • توان در حالت پل : 220 وات
 • نسبت سیگنال به نویز : ۱۱۰ دسی بل
 • اعوجاج هارمونیک کل : 0.02 %
 • محدوده فرکانسی : ۱۰ تا 6۰ کیلوهرتز
 • دمپینگ فاکتور : >300
 • حساسیت ورودی : 1 تا 4 ولت
 • امپدانس ورودی :6 کیلو اهم
 • امپدانس های لول :45 اهم
 • دارای ورودی Hi-level
 •  فیوز 60 آمپری
 • وزن : 2.4 کیلوگرم
 • ابعاد : 129*320*54 میلیمتر

توان خروجی نیز مناسب ، راه اندازی بلندگوهای کیفیتی و قدرتی حدود 100 وات می باشد. میتوان از سوپر توییتر ها، میدرنج ها نیز استفاده کرد.

با قابلیت بریج کردن میتوانید از خروجی با توان 220 وات مداوم جهت راه اندازی ساب ووفر با اعمال فیلتر lpf استفاده کنید و یا درصورت نیاز به استفاده از سوپر توییتر در فیلتر hpf ویا حالت فول رنج با پهنای فرکانس بالا بهره مند شوید.

این آمپلی فایر میتواند انتخاب خوبی برای یک مجموعه با کیفیت و قدرتمند باشد. هر دو جفت کانال به صورت جداگانه قابلیت فیلتر بالا گذر و پایین گذر را دارد .امکان نصب به صورت ورودی Hi-Level جهت نصب پخشهایی که خروجی rca ندارند مقدور است (پخشهای فابریکی )

مدار آمپلی فایر طوری طراحی شده است که در صورت اضافه بار آن را قطع کرده تا به قطعات آن صدمه وارد نشود.

پیشنهاد می شود که از این آمپلی فایر برای سیستمهای خیلی سنگین استفاده نکنید و یا فشار زیادی روی آن اعمال نکنید زیرا با توجه به سایز کامپکت امکان داغ کردن و افزایش حرارت در آن وجود دارد که باید در این مورد مراقب آن بود.

 

برای مشاهده این محصول در وبسیات از لینک زیر استفاده کنید:

https://irancaraudio.com/product/dls-cc44-%d8%a2%d9%85%d9%be%d9%84%db%8c-%d9%81%d8%a7%db%8c%d8%b1-%d8%af%db%8c-%d8%a7%d9%84-%d8%a7%d8%b3/

 

infinity-primus-banner

معرفی لاین پریموس آمپلی فایر های اینفینیتی (جدید)

خبر خوش برای دوستداران هارمن/اینفینیتی

آمپلی فایر های سری پریموس به سبد فروشگاهی شرکت اینفینیتی اضافه شد.

مدتی است که اینفینیتی از آمپلی فایر های لاین پریموس خود رونمایی کرده است. پیشتر تنها شاهد تولید ساب ووفر و بلندگو از سری پریموس بودیم و آمپلی فایر های این شرکت در سری کاپا و رفرنس قرار می گرفت. سری پریموس در رده پایین تری از رفرنس و کاپا قرار می گیرد. قطعا این سری از محصولات این شرکت از قیمت مناسب تری نسبت به دو سری رده بالای کاپا و رفرنس برخوردار است.

آمپلی فایر های سری پریموس در چهار مدل ارائه شده است که شامل دوکاناله / 2 عددچهار کاناله / مونو می باشد.

توان خروجی این آمپلی فایرها بسیار مناسب راه اندازی یک سیستم سبک و با کیفیت می باشد. تنظیمات متعددی برای این آمپلی فایر های ارائه شده است که میتوانید آن را برای ساب ووفر ها و سوپر توییتر ها اعمال کنید. از بارزترین خصوصیات این آمپلی فایر ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی کامپکت و جمع و جور
 • کیفیت ساخت بالا
 • مجهز به ورودی Hi-Level
 • تنظیمات متعدد
 • طراحی بدنه با حداکثر خنک کاری

 

کمبود آمپلی فایر های با کیفیتی در این لول در ایران نیز واقعا چشمگیر بود بطوریکه در برند های مطرح نهایت به 4 مدل و برند ختم می شد.

جی وی سی / سونی / پایونیر/ کنوود، که هر کدام تقریبا یک آمپلی فایر 2کانال/4 کانال در یک رده به بازار عرضه کرده اند. و در بازار ایران اگر بخواهیم از محصولات برند استفاده کنیم انتخاب های محدودی خواهیم شد. در مورد آمپلی فایر مونو نیز با قیمت مناسب تنها جی وی سی دو مدل 3001/5101 عرضه کرده است و کمبود یک آمپلی فایر مونو با قیمت مناسب کاملا حس می شد.

به این نکته توجه کنید که هنوز این محصولات وارد ایران نشده است و این احتمال وجود دارد که در سال جاری شاهد حضور این محصولات در ایران باشیم.

مدلهای جدید آمپلی فایرهای برند محبوب هارمن یعنی اینفینیتی لاین پریموس شامل موارد زیر می باشد:

 • PRIMUS 6002A
 • PRIMUS 6004A
 • PRIMUS 9004A
 • PRIMUS 3000A

اشاره ای به آمپلی فایر های عرضه شده :

PRIMUS 6002A :

یک آمپلی فایر دو کاناله سبک با توان خروجی دو عدد60 وات در 4 اهم بسیار مناسب راه اندازی محصولات کیفیتی با توان متوسط. نکته حائز اهمیت در این آمپلی فایر تنظیمات کامل آن می باشد. وجود کراس اوور پایین گذر و بالا گذر با امکان تنظیم فرکانس و باس بوست در کنار ولوم گین. طراحی زیبا و جمع و جور این محصول را به یک آمپلی فایر دوستداشتنی تبدیل کرده است.

 • ولتاژ کاری : 16-9 ولت
 • توان خروجی در 4 اهم : 60 وات
 • توان خروجی در 2 اهم : 70 وات
 • توان در حالت پل :140 وات
 • حداکثر توان خروجی (پیک) :280 وات
 • پاسخ فرکانسی :20هرتز تا 20 کیلو هرتز
 • THD : 1%
 • نسبت سیگنال به نویز : 75 دسیبل
 • فیوز :20 آمپر
 • ابعاد: 50.6*145*156.6 میلیمتر
 • وزن : 1.16 کیلوگرم

PRIMUS 6004A :

یک آمپلی فایر چهار کاناله سبک با توان خروجی چهار عدد60 وات در 4 اهم همانند آمپلی فایر دو کانال با همان امکانات بسیار مناسب راه اندازی محصولات کیفیتی با توان متوسط. نکته حائز اهمیت در این آمپلی فایر تنظیمات کامل آن می باشد. وجود کراس اوور پایین گذر و بالا گذر با امکان تنظیم فرکانس و باس بوست در کنار ولوم گین. طراحی زیبا و جمع و جور این محصول را به یک آمپلی فایر دوستداشتنی تبدیل کرده است.

 • ولتاژ کاری : 16-9 ولت
 • توان خروجی در 4 اهم : 60 وات
 • توان خروجی در 2 اهم : 70 وات
 • توان در حالت پل :140 وات
 • حداکثر توان خروجی (پیک) :560 وات
 • پاسخ فرکانسی :20هرتز تا 20 کیلو هرتز
 • THD : 1%
 • نسبت سیگنال به نویز : 75 دسیبل
 • فیوز :2*15 آمپر
 • ابعاد: 50.6*145*193.6 میلیمتر
 • وزن : 1.38 کیلوگرم

PRIMUS 9004A :

یک آمپلی فایر چهار کاناله قدرتمند با توان خروجی چهار عدد90 وات در 4 اهم. این آمپلی فایر بر خلاف دو آمپلی فایر بالا از قدرت بیشتری برخوردار است و میتوان ازآن برای سیستم های قدرتی تری استفاده کرد به طور مثال توان خروجی در حالت پل 220 وات میباشد که میتوان از آن برای راه اندازی ساب ووفر نیز استفاده کرد . همانند آن دو آمپلی فایر دیگر این آمپلی فایر از تنظیمات کاملی بهره می برد. وجود کراس اوور پایین گذر و بالا گذر با امکان تنظیم فرکانس و باس بوست در کنار ولوم گین.

 • ولتاژ کاری : 16-9 ولت
 • توان خروجی در 4 اهم : 90 وات
 • توان خروجی در 2 اهم : 110 وات
 • توان در حالت پل :220 وات
 • حداکثر توان خروجی (پیک) :880 وات
 • پاسخ فرکانسی :20هرتز تا 20 کیلو هرتز
 • THD : 1%
 • نسبت سیگنال به نویز : 75 دسیبل
 • فیوز :2*20 آمپر
 • ابعاد: 50.6*145*268.6 میلیمتر
 • وزن : 1.80 کیلوگرم

PRIMUS 3000A :

یک آمپلی فایر مونو با قدرت مطلوب جهت راه اندازی ساب ووفر های کیفیتی. پایداری این آمپلی فایر بر روی 2 اهم می باشد و توان 300 واتی را از خود ارائه می دهد.این آمپلی فایر هم مانند 3 آمپلی فایر دیگر از تنظیمات کاملی برخوردار است. وجود کراس اوور پایین گذر با امکان تغییر فاز، تنظیم فرکانس و باس بوست در کنار ولوم گین.

 • ولتاژ کاری : 16-9 ولت
 • توان خروجی در 2 اهم : 300 وات
 • حداکثر توان خروجی (پیک) :600 وات
 • پاسخ فرکانسی :10هرتز تا 320 هرتز
 • THD : 1%
 • نسبت سیگنال به نویز : 75 دسیبل
 • فیوز :2*15 آمپر
 • ابعاد: 50.6*145*241.6 میلیمتر
 • وزن : 1.60 کیلوگرم

حال باید دید چه زمانی این محصولات با کیفیت وارد بازار ایران خواهند شد.

 

passive-speaker-banner

رادیاتور پسیو (بلندگو) Passive radiator چیست؟

امتیاز (5 / 1)
رادیاتور پسیو(بلندگو) Passive radiator چیست؟

رادیاتور پسیو که از آن با نام بلندگوی پسیو نیز یاد می شود تشکیل شده از یک بلندگو بدون مگنت و سیم پیچ، اصطلاحا بدون موتور که معمولا بصورت دایره شکل همانند ساب ووفر در سایز های مختلف طراحی و ساخته می شوند و هیچ وقت به تنهایی استفاده نمی شوند.

اما کارایی رادیاتور پسیو چیست؟

این رادیاتور در کنار فول رنج ها، مید بیس ها و ساب ووفر ها و محصولاتی از این قبیل کاربرد دارند و نحوه عملکرد آنها به این گونه می باشد که وقتی یک رادیاتور پسیو به طور مثال در کنار یک ساب ووفر در باکس قرار میگیرد، هوای به دام افتاده در باکس باعث به حرکت در آمدن این رادیاتور یا همان بلندگوی پسیو می شود. این حرکت کاملا با حرکت بلندگو یا ووفر اکتیو هماهنگ می باشد. رادیاتور نیز یک فرکانس مشخص را از خود ارائه می دهد که به عمق باس کمک شایانی میکند. رادیاتور های غیر فعال پسیو با توجه به فشار هوای داخل باکس حرکت خود را کاملا با ووفر اکتیو تنظیم می کنند و این یک هماهنگی صوتی را ایجاد میکند.

دلایل استفاده

اسپیکر های پسیو به دلایل مختلفی بجای پورت هوای آزاد استفاده می شوند. به طور مثال در محفظه های کوچک و کم حجم که برای فرکانس های پایین تیون شده است یک پورت بسیار بزرگ لازم است که که استفاده پورت در این باکس معقولانه نمی باشد، از طرفی استفاده از رادیاتو پسیو باعث کاهش نویز ناشی از عبور هوای آزاد از دهانه پورت می شود. استفاده از پورت های لوله ای باعث ایجاد یک فرکانس ناخواسته در دهانه پورت می شود که استفاده از رادیاتور پسیو این فرکانس را از بین می برد.

کاربرد ها

رادیاتور های پسیو در بسیاری از صنایع صوتی همانند سیستم های صوتی حرفه ای استودیویی، اسپیکرهای رومیزی، اسپیکر های بلوتوثی، سیستم های صوتی خانگی و البته سیستم های صوتی اتومبیل در کنار ساب ووفر ها استفاده می شوند.

 

مزایا : عدم نیاز به آمپلی فایر – جلوگیری از هدر رفت هوای آزاد

معایب  : قیمت بالا

نمونه ای از یک رادیاتور پسیو در وبسایت :

 

ساب ووفر بدون موتور Earthquake

 

امتیاز (5 / 1)
banner

نصب ارسالی از رضا دشتی

امتیاز (4 / 3)
caraudio-logo
آقا رضا دشتی از همکاران باسواد و کارادیو بلدهست
و در شهر تنکابن مشغول هشتندو افتخار همکاری با ایشان را دارا هستیم.
امتیاز (4 / 3)
امپدانس یا مقاومت

امپدانس یا مقاومت چیست؟

امتیاز (5 / 1)

امپدانس یا مقاومت چیست؟

در الکترونیک مقوله ای بنام مقاوت یا امپدانس وجود دارد. ما قصد نداریم در این مقاله در مورد مقاومت الکتریکی که بصورت قطعه در مدارات استفاد میشود صحبت کنیم. قطعا اکثر شما در دوران دبیرستان/هنرستان با این کلمه آشنا شده اید.مقاومت میتواند به شکل یک المان باشد و یا حتی وجود خارجی نداشته باشد. بطور مثال در اثر عبور بیش از حد جریان از یک سیم بصورت حرارت ضاهر شود که باعث عدم عبور جریان الکتریکی می شود. یا در اثر ایجاد یک سیم پیچ ایجاد شود و یا حتی در اتصالات ( سیم ها) بدلیل طولانی بودن مسیر ایجاد شود. هر قدر این مقاومت که واحد اندازه گیری آن اهم می باشد بیشتر باشد در مقابل عبور جریان الکتریکی از سیم ممانعت بیشتری به عمل می آورد. بر همین اساس نیز نام آن را مقاومت گذاشته اند.

در مورد مقاومت الکتریکی میتوانید با یک جستجو ساده در اینترنت به ده ها مقاله دسترسی پیدا کنید. اما مقاومتی که قرار است در مورد آن صحبت کنیم مربوط به دنیای کار آدیو می شود. تقریبا اکثر محصولات کارآدیو مثل بلندگو، ساب ووفر، آمپلی فایر و … دارای یک مشخصه به نام مقاومت و به لاتین امپدانس می باشد که واحد اندازه گیری آن اهم می باشد. نمیخواهیم وارد مباحث تخصصی شویم و فقط در حدی که بتوانید در انتخاب محصولات کارآدیو دقت کنید.

مقاومت ها در بحث کارآدیو در دو قسمت خلاصه می شوند.

 1. مقاومت دو سر بلندگو ها
 2. مقاومت دو سر کانال خروجی آمپلی فایر

مقاومت ایجاد شده در دو سر بلندگو ناشی از سیم پیچ موجود در هسته بلندگو می باشد و مقاومت موجود در آمپلی فایر بنا به طراحی مدار در دو سر خروجی آمپ خود را نمایان می کند.

اما این ها را گفتیم تا به چند نکته برسیم.

مهمترین قانون در امپدانس : جهت انتقال حداکثر قدرت باید امپدانس ورودی با خروجی برابر باشد. اما این یعنی چه؟

به طور مثال یک آمپلی فایر مونو را در نظر بگیرید که مقاومت خروجی آن دو اهم می باشد. حال یک ساب ووفر با امپدانس 4 اهم را به آن متصل کنید، آمپلی فایر نمیتواند تمام قدرت و توان خود را به ساب ووفر منتقل کند و شما باید برای انتقال حداکثر نیرو از یک ساب با امپدانس 2 اهمی استفاده کنید.

بعضا مشاهده شده بطور مثال افراد اقدام به نصب میدرنج 8 اهمی به یک امپلی فایر که حداکثر توان خروجی آن بر روی 2 اهم می باشد میکنند و توقع حجم صدای بالایی از آن دارند. با این حال اگر از دو میدرنج مواز با امپدانس 8 اهمی استفاده کنید جمع مقاومت آنها به 4 کاهش پیدا میکند و میتوانید توان بالاتری از آمپلی به هر دوی آنها انتقال دهید که این قضیه مربوط به داستان ترکیب امپدانس ها می شود.

ترکیب امپدانس ها

اما قانون جمع کردن مقاومت که بسیار در مورد اتصال ساب ووفر ها کار آمد است.

امپدانس موازی :

 • اگر دو ساب را با هم موازی کنیم مقاومت دو سر آنها نصف می شود. (به شرطی که مقاومت ها یکسان باشد)

امپدانس سری :

 • اگر دو ساب را با هم سری کنیم مقاومت کل آنها جمع می شود.

این مثال ها صرفا برای ساب ها نبوده و برای تمام بلندگوها صادق است.

میتوانید برای درک بیشتر موضوع به مقاله که در مورد اهم بندی ساب ها مقاله ای جداگانه موجود می باشد که میتوانید به آن مراجعه کنید.

امتیاز (5 / 1)
decibel-org

دسی بل dB چیست ؟

اشاره ای کوتاه به واژه دسیبل

دسیبل یک واحد اندازه گیری لگاریتمی جهت بیان نسبت یک کمیت فیزیکی به یک مقدار مرجع مشخص است. یک دسی‌بل، یک دهم بِل است ولی بِل به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولاً از دسی‌بل استفاده می‌شود. دسی‌بل معمولاً به عنوان واحدی برای اندازه گیری فشار صوتی استفاده می شود، ولی علاوه بر تراز صدا، دسی‌بل در بسیاری از اندازه‌گیری‌های علمی و مهندسی از جمله در زمینه‌های آکوستیک، الکترونیک و کنترل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در الکترونیک، بهره تقویت‌کننده‌ها، افت سیگنال‌ها و نسبت سیگنال به نویز معمولاً برحسب دسی‌بل بیان می‌شوند. این واحد اندازه گیری را به افتخار فیزیکدان آمریکایی ( بل ) نامگذاری کرده اند.

در زیر جدولی تحت عنوان جدول حجم صدا بر حسب دسیبل قرار دادیم تا با محدوده آن آشنا شوید.

جدول حجم صدا
160 دسی بل dBراکت فضایی
150 دسی بل dBجت جنگی
140 دسی بل dBصدای مسلسل
130 دسی بل dBآستانه درد
120 دسی بل dBآستانه ناراحتی
110 دسی بل dBموسیقی راک ، فریاد کودکان
100 دسی بل dBمترو
90 دسی بل dBماشین آلات کارخانه در فاصله یک متری
80 دسی بل dBخیابان شلوغ ، زنگ هشدار ساعت
70 دسی بل dBترافیک شلوغ ، زنگ تلفن
60 دسی بل dBگفتگو در فاصله یک متری
50 دسی بل dBدفتر کار خلوت
40 دسی بل dBمحیط پارک ، منطقه مسکونی
30 دسی بل dBکتابخانه ، زمزمه
20 دسی بل dBصدای عقربه ساعت
10 دسی بل dB

تنفس

banner

نصب ارسالی از علیدوستی

امتیاز (5 / 1)
caraudio-logo
نظر فنی تیم ایران کارآدیو:
این سیستم که که یک نمونه کامل از سیستم استیج4 معروف پایونیر میباشد سالها پیش
توسط تیم ایرانکارآدیو و همکار عزیزمان مرحوم آقا پژمان،مونتاژو نصب شده است.
روحش شادو مبارک جناب علیدوستی
امتیاز (5 / 1)