آیا آمپلی فایر خوش صدا داریم؟

آیا آمپلی فایر خوش صدا داریم؟

میپرسه که: یک آمپ خوش صدا میخوام!میگم یعنی چجوری باشد؟

میگه:صدای گرمی داشته باشه

دوستان متاسفانه تعابیر اشتباهی در دنیای کارآدیو وجود داره که بعنوان غلط رایج شده و استفاده میشود،عیب کار اینجاست که این تعابیر و

برداشتهای اشتباه به مرور به یک باور تبدیل میشود و به عنوان یک ایده صحیح و مسلم علمی پذیرفته شده و رواج پیدا میکند و صد البته

متاسفانه همکاران نیز به این مسئله دامن زده و شدت میبخشند.

مسئله صحیح این است که چیزی به نام آمپ خوش صدا یا آمپی که صدای گرمی داشته باشد نداریم.

همانطور که میدانید وظیفه یک آمپلیفایر تقویت و افزایش سطح سیگنال ورودی است و فقط و فقط باید صدا یا سیگنال را آمپلی کند.

تغییر در شکل و محتوای سیگنال کار آمپلی فایر نیست در واقع هرگونه تغییر در صدا را باید بوسیله پروسسور پیش از ورود به آمپلی فایر انجام

داد و بین حرفه ای ها یه نقل قولی هست  که میگه هرچه صدای خروجی به صدای ورودی وفادارتر باشد آن آمپلی فایر ایده آل تر است .

یک آمپلی فایر در واقع همانند یک دوربین عکاسی عمل میکند همانطور که از دوربین اتظار عکس طبیعی داریم و باید سوژه را همانطور که

هست با بیشترین جزئیات ثبت کند و انتظار نداریم که عکسی مغایر با واقعیت سوژه تحویل دهد وگرنه عکس غیر واقعی خواهد بود،

آمپلی فایر نیزباید صدا را بدون هیچ گونه تغییری تحویل دهد و از گریم و آرایش صدا پرهیز کند.

بخاطره همین مسئله هست که آمپلی فایرهای دایرکت (بدون کراس اور)بسیار گرانتر و محبوب تر هستند(برای علاقمندان صدا).

PRS-A900

PRS-A900

هر چند وجود کراس اور میتواند کمکی برای داشتن صدای خروجی مطلوب تر باشد.اما باید قبول کرد که کراس اور آمپلی ، در واقع کمکی برایپوشاندن خطاهای یک آمپلی فایر از طرف سازنده آن است .

صدای صحیح و حرفه ای صدایی است که از کراس اور آمپلی رد نشود و با توجه به گران بودن آمپلی فایر ها دایرکت و دور از دسترس همگانبودن آنها را توصیه میکنیم .

برای داشتن صدای بهتر از آمپلی فایر،کراس اور آن را در حالت OFF یا فلت قرار دهید و از تنظیمات هدیونیت و یا پروسسور استفاده کنید.

در واقع یک آمپلی فایر فقط باید پاور باشد و کار تقویت صدا را انجام دهد نه کمتر و نه بیشتر اجازه بدهبد مثالی بزنم:

همانطور که گفته شد آمپلی فایرها همانند دوربین بایدباشند و همانطور که در عکاسی گریم سوژه قبل از عکاسی انجام میشود در سیستم

صوتی نیز گریم و آماده کردن صدا همانطور که دلخواهمان هست باید قبل از آمپلی فایر توسط پروسسور انجام شود.

پس دوستان چیزی بعنوان آمپلی خوش صدا نداریم و

آمپلی فایرنباید صدا را گرم یا سرد کند.

آمپلی فایر نباید به صدا طنین بدهد

،آمپلی فایر نباید صدا را مخملی کند،

آمپلی فایر فقط و فقط باید صدا را آمپلی کند و بس.نظر شما چیست؟

GM-DX874

معرفی آمپلی فایر های رزولیشن GM-DX874 از پایونیر

GM-DX874 آمپلی فایر پایونیر Pioneer
بلاخره پایونیر آمپلی های رزولیشن خودش رو معرفی کرد، یکآمپلی فایربا چهار خروجی 100 واتی بروی 4اهم با ابعاد مناسب و چهره ای جالب توجه و کیفیت ساخت مناسب .
خود شرکت این آمپ را مناسب اسپیکر های لاین Z می داند و توصیه میکند ، نکته جالب اینکه این آمپ بر خلاف انتظار از لاین GM (لاین معمولی) پایونیر هست نه از سری PRS (که شایعه حذف لاین PRS را قوت می بخشد ) و حالا با وجود این آمپ باید منتظر هدیونیت هایی با قابلیت پخش های رزولیشن باشیم و شاید آپگرید هدیونیت PRS مجهز به های رز باشند.
و در نهایت این آمپلی با کلاس FD عرضه شده است که توان 100 واتی را با حجم کم ممکن پذیر کرده است ، باید دید این آمپ می تواند خاطره آمپلی هایی مثل 944 و 924 را زنده کند ، پیش از این تنها سونی آمپ های رزولیشن وارد بازار کرده بود (GS4)
پردازشگر H8 هرتز

پردازشگر H8 هرتز (معرفی اجمالی)

معرفی پردازشگر H8 از برند هرتز توسط ایران کارادیو
ورودی ها :
1. های لول تا چهار کانال
2. RCA 2عدد
3. اپتیکال (96khz/24Bit)
خروجی ها :
1. RCA 8کانال
کراس اوور :
1. Full
2. Highpass با شیب و اسلوب 6/12/18/24 db/oct
3. Lowpass
4. Bandpass
اکولایزر:
1. 31 باند با سطح db 12+-
2. THD 0.005%
نسبت سیگنال به نویز:
1. اپتیکال 105 دی بی
2. RCA 96 دی بی
3. Highlevel 85 دی بی
شرکت الترومدیا ( مالک برند های آدیسون،هرتز،کانکشن) تجربه و سابقه بسیار درخشانی در زمینه تولید و عرضه پروسسور ها دارد اما تمام آن ها در زیر شاخه و تحت برند اودیسون تابحال عرضه شده اند تا اینکه سال 2017 اولین پروسسور برند هرتز با نام H8 معرفی شد که همان سال جایزه بهترین محصول ESIA در قسمت پروسسور و پردازشگر به خود اختصاص داد .
​پرادش
این پروسسور که در واقع کامل شده و بروز شده پروسسورBit ten می باشد که با این تفاوت که این پروسسور نوظهور 4way می باشد.
و اما پروسسورH8:
این پروسسور با سه نوع ورودی High level و RCA و اپتیکال تقریبا پاسخگوی هر نوع نیازی و با هر نوع امکاناتی می باشد .
شاید پرمصرفترین جایگاه ونیازبه پروسسورها جایی می باشد که ما می خواهیم سیم فابریک ماشین را اپگرید کنیم یعنی وقتی که می خواهیم با هدیونیت فابریک که معمولا فاقد تنظیمات کافی و موثر مثل اکولایزر و … می باشد و مهمتراین که هدیونیت های فابریک خروجی pre یا همون RCA را ندارند سیستم نصب کنیم ، این دقیقا جاییست که نیاز به پروسسور H8 احساس می شود که از طریق ورودیهای های لول یا همان بلندگو می توانیم با کمک H8 به ارتقا سیستم به پردازیم .
بطور کلی ما به سه روش زیر میتونیم از اچ هشت استفاده کنیم :
1-استفاده از ورودی های لول: پروسسور H8 این قابلیت را دارد که با روشن شدن پخش (هدیونیت) بطور اتومات پروسسور نیز روشن و فعال گردد و نیازی به نصب سیم ریموت ندارد البته این قابلیت بوسیله کلیدی درکنار دستگاه قابل فعال یا غیر فعال شدن است.
​پردازشگر
2- استفاده از rca: اگر هدیونیت شما یک دستگاه ساده هست و فاقد تنظیمات حرفه ای مثل خروجی ساب یا اکولایزر پیشرفته و یا کراس اوور کامل می باشد شما می توانید از طریق RCA به دستگاه H8 متصل شوید و با استفاده از لپ تاپ و نرم افزار مخصوص آن به تنظیمات حرفه ای برای سفارشی سازی هر نوع صدا و مطابق سلیقه خود بپردازید .
برنامه
3- و در نهایت اگر دستگاه پلیر شما خروجی دیجیتال دارد شما می توانید از ورودی اپتیکال H8 استفاده کنید و این دستگاه کیفی معادل سیمبل ریت96khz/24bit را ساپورت می کند.
البته دستگاه H8 این قابلیت را دارد که بطور همزمان هر 3 ورودی با سه دستگاه مجزا متصل باشد که در آن صورت بوسیله کنترلر آن DRCمی توانید بین دستگاه های متصل سوییچ کنید و سورس مورد علاقه را انتخاب کنید .
این پروسسور دارای یک کنترلر ظریف و کوچک می باشد که می توان به وسیله آن خدمات ابتدایی و اولیه پروسسور را کنترل کرد خدماتی نظیر بالانس بین چپ و راست یا فید کردن عقب و جلو ، خاموش و روشن کردن ساب ، تنظیم سطح صدای کلی سیستم (ولوم) و سوییچ کردن بین ورودی ها را انتخاب کرد . این کنترلر که آن را DRC می نامند قابل نصب بروی داشبورد و یا هر مکان دیگری هست که براحتی در دسترس راننده باشد .
فارق از اینکه شما چگونه واز چه روشی به این دستگاه متصول شده اید میتوانید بعد از تنظیمات ابتدایی ان که شامل :تعریف ورودی ها ، تعداد خروجی ها میباشد میتوانید از تنظیمات حرفه ای و دقیق این دستگاه بهره ببرید امکاناتی نظیر:
31 باند اکولایزر گرافیکی برای هر خروجی بصورت کاملا مجزا یا بصورت لینک دوبلندگو ویا تمام بلندگوها
کراسس اوور دقیق با استپ ها و شیب های 6-12-18-24 db/oct برای تک تک بلندگو ها و خروجی ها که البته می توان بصورت لینک استیج جلو باهم و استیج عقب باهم تنظیم کرد که امکان نصب شبکه بصورت 4way را نیز فراهم می آورد .
​کنترلر
از نکات قابل توجه این پروسسور، ساخت ایتالیا وجود ولوم های تنظیم سطح ،ورودی سیگنال بروی بدنه دستگاه می باشد که در صورت ورود به سطح سیگنال اضافی که باعث کیپ شدن می شود ، چراغ کیپ همان ورودی روشن می شود که می تواند کمک شایانی به تنظیم صحیح سیستم بکند .
همانطور که اشاره شد این دستگاه توسط نرم افزار مخصوص خود الترومدیا که بروی لپ تاپ نصب می شود کاملا قابل کنترل است .
محتویات جعبه :
یک عدد پروسسور
CD نرم افزار و تست موزیک
سوکت مخصوص تغذیه (برق) و ورودی ها
پیچ های مخصوص فیکس کردن و نصب دستگاه
کنترلر DRC + سیم رابط و اتصال آن
کابل رابط USB مخصوص اتصال به نرم افزار
انباکس
اگر به پروسسور ها علاقمند شدید میتوانید مقاله زیر که معرفی کامل پروسسور است را مطالعه کنید
در-امپلیفایر-av-5.1-چه-میگذرد-؟

در امپلیفایر av 5.1 چه میگذرد ؟

چرا امپلیفایر AV 5.1 برنده جایزه EISA در سال 2012 در زمینه بهترین امپلیفایرشد ؟
درسال 2012 شرکت ادیسون دست به تولید محصولی زد که تحولی شگرف در صنعت تکنولوژِی های کار ادیو ایجاد کرد . امروز میخواهیم باهم در مورد این امپلیفایر صحبت کنیم . همونطور که میدنید این ی امپلیفایر 5 کاناله هست اما چرا این ی امپلیفایر منحصر به فرده و رقیب نداره ؟
بارزترین و ملموسترین تکنولوژی که در این به کار رفته نوع کلاس بندی این امپ هست به طوری که دو کانال این امپ کلاس A دو کانال کلاس ABو کانال مخصوص سابووفر کلاس D هست . این نوع کلاس بندی باعث میشه شما هرجور که دوست دارید و میخواهید سیستم دلخواهتون رو جمع اوری و نصب کنید
تکنولوژِی SMART AIR FLOW که برای اولین بار در این امپلی ها به کار گرفته شد یکی از موثرترین روش ها برای خنک کردن این امپ است. توسط مکشی که فن به کار گرفته شده در این امپ ایجاد میکند هوای خنک از کف وارد امپلی شده و هوای گرم از سمت بالا خارج میشود . به گفته خود شرکت ادیسون این فن قلب مدار این امپلیفایر است که به شما این اطمینان رو میدهد که از پس مدیریت گرمای این امپ با کمترین صدای ممکننه بر خواهد امد .
یک ریز تراشه کوچک به نام اختصاری AMP در هرلحظه به طور هوشمند تمام میزان ولتاژموجود درمدار. نوع اهم بندی . خروجی امپ و گرما را انالیز میکند و به محض مشاهده کوچکترین تغییری امپ را به حالت پروتکت در میاورد .
از دیگر تکنولوژی های که میتوان در این امپلی مشاهده کرد تکنولوژی double transformers است که دز واقع نوعی دستگاه مبدل برق ضعیف به برق قوی است . این قسمت با حضور منبع تغذیه امپ باعث کارای و قدرت بیشتر این امپ و همچنین مانع ایجاد هرگونه نوسان برق میشود .
نوع طراحی این امپ به گونه ای است که به شما این امکان را میدهد که به راحتی قسمت های مختلف این امپ را جدا کرده و دوباره سرهم کنید (دقیقا مانند پازل ) مثلا اگر روزی امپ شما در قسمت AMP به مشکل خورد نیاز نیست که نگران تعمیرکار باشید چون این قطعه به صورت دستی بدون هیچ گونه ابزار خاص ورداشته و دوباره سرهم میشود. همین مزیت باعث میشود شما در نصب av bit in به سادگی حتی اگر بی تجربه باشید مشکلی نداشته باشید .
اما شاید بپرسید که AV BIT IN چیست ؟
این وسیله در واقع یک کیت اینترفیس و کراس اوور دیجیتال برای تمام امپلی های av است . که به شما این امکان را میدهد که با کیفیت بالا تمام اتصالات خود را به پروسسور های دیگر یا امپلی های سری ووچه متصل کنید بدون کمترین تغیری در کیفیت صدا . به کمک این وسیله شما میتوانید سیستم full da خود را داشته باشید .
همچنین این امپ قابلیت کنترل ریموت اختصاصی برای ساب ووفر شما نیز دارد .
در پایان به جرعت میتوان گفت بهترین امپلیفایری است که با قیمت مناسب حداکثر کیفیت را به شما اراعه میدهد .
پروسسور

پروسسور چیست ؟ همه چیز در مورد پروسسور

امتیاز (5 / 1)
به نظر من مبحث پروسسور شیرین ترین مبحث دنیای کارادیو هست جاییکه محدودیت در تنظیمات به حداقل رسیده وشما مثل یک استاد سفال گر می توانید صدا را به هر فرمی و شکلی که میخواهید در اورید. البته این مبحث بعلت عدم معرفی صحیح ،ابهامات زیادی پیرامون خود داردو سوالات زیادی درمورد پروسسورها و نحوه استفاده از انها وماهیت کلی انها مطرح میشود.در نوشته زیر سعی دارم تا این ابهامات را جواب بدم و بطور کلی وجامع پروسسورها رو باهم مطالعه کنیم
پروسسور چیست ؟
پروسسور در واقع یک دستگاه پردازش صوت می باشد ،یک دستگاه که می تواند بر روی صدا اثر بگذارد،یک آنالیزور صوت،یک پردازشگر صوت.
پروسسور در واقع صدا را تخریب کرده و تجزیه میکند(مثل یک منشور که در نور آن را تجزیه می کند) و بعد آنطور که ما لازم داریم آن صدا را بازسازی می کند یعنی ما بوسیله ان صدا را مطابق سلیقه شنیداری خودمان هماهنگ میکنیم
اجازه بدیدتا با دو مثال بیشتر توضیح بدهم ، پروسسور در واقع مثل برنامه فتوشاب است در قبال عکس که به شما این امکان را می دهد که هرتغییری که در نظر دارید رابر روی عکس ایجاد کنید ودرنهایت عکسی را که مطابق دلخواه خود ایجاد کرده اید ضبط کنید و مثالی دیگر :پروسسور را می توان به یک گریمور شبیه کرد که یک بازیگر را مطابق خواسته های کارگردان گریم می کند و گاهی تا حد تغییرات اساسی هم پیش می رود. و در واقع پروسسور را می توانیم یک گریمور صدا و یک فتوشاپ صوتی بنامیم .
پروسسور ها چگونه مورد استفاده قرار میگیرند؟
ACC-banner-BRAND-processor
اساسا پروسسور ها به دو صورت :داخلی و خارجی بکار گرفته می شوند
پروسسورهای داخلی:
تقریبا در تمام پلیر ها و هدیونیتها مثل CD یا USB پلیر از پردازشگر داخلی استفاده می شود، پردازشگر های داخلی در غالب موارد بسیار ساده هستند و در حد تغییرات باس و تیریبل و چند اکولایزر و…خلاصه می شوند،آنقدر ساده که نام پردازشگر به آن ها کمتر اطلاق می شود،البته همیشه اینطور نیست و در برخی مواردبسته به ارزش و کیفیت هدیونیت از پردازشگر های قویتری هم استفاده می شود.معمولا دستگاه های که قابلیت شبکه شدن را دارند مثل DEH-80PRS یا AVH-Z5150BT از پروسسور های قوی داخلی استفاده میکنند .قوی ترین پروسسور داخلی که تا بحال در پلیر ها استفاده شده است دستگاه DEX-P99RS هست که یک پروسسور تمام حرفه ای در حد پروسسورهای اکسترنال می باشد .
بعد از دکد کردن اطلاعت از روی منبع دیجیتال مثل CD یا USB اطلاعات صوتی تبدیل به امواج آنالوگ صوتی می شوند که وارد پردازشگرداخلی می شوند و بعد از تاثیر گذاری بر روی آن وارد قسمت پری آمپ و آمپلی فایرداخلی دستگاه می شوند. البته دستگاه هایی که خروجی دیجیتال مثل اپتیکال دارند، صدا بصورت اطلاعات دیجیتال خارج می شود و وارد قسمت پروسسور یا پردازشگر نمی شود بخاطر همین بالاترین حد کیفیت موجود بدون تغییر در خروجی اپتیکال می باشد(مثل GS9)
پروسسورهای خارجی:
پروسسور های فعلی در واقع تکامل یافته کراس اوور های اکتیو دهه هشتاد و 90 میلادی هستند که در مسیربروزرسانی وتکامل به آن ها امکاناتی نظیر اکولایزر و غیره هم اضافه شدکه درنهایتبه نام پروسسور شناخته شد ، شاید در حیطه کارآدیو هیچ دستگاهی به اندازه پروسسور ها با رشد تکنولوژی پیشرفت نکرده است.
اگر در پروسسور های قدیمی تر مثل bit ten محصول سال 2007 مقداری از تنظیمات دستی بود، امروزه استفاده از بلوتوث و یا تنظیمات از روی APP اسمارت فون ها یک شرط لازم برای پروسسور هست
طرز کار پروسسور های خارجی نیز به همان سبک و سیاق پروسسور های داخلی است اما با آپشن های بیشتر، خدمات بیشتر و کاربردی تر .
اما قسمت شیرین داستان پروسسور واقعا چیه … ؟
mosc
تمام پروسسور ها از هر برندی از سه مولفه اصلی تشکیل شده است :
ورودی
تنظیم
خروجی
A. ورودی : پروسسورها ورودیهای مختلفی برای دریافت وورود سیگنالهای صوتی دارند که عبارت است از:
a. های لول یا خروجی صدای پخش: صدایی که توسط آمپلی فایر داخلی پخش تقویت شده و براحتی توسط بلندگو قابل پخش هست،رایج ترین نوع ورودی مورد استفاده درپروسسور ها این نوع ورودی است ، وجود این درگاه به ما اجازه استفاده از پروسسور برای نصب و آپگرید سیستم فابریک خودرو را می دهد در شرایطی که ما نمی توانیم پخش فابریک را به هر دلیلی عوض کنیم و همین دلیل استفاده روز افزون از پروسسور ها است که در واقع مورد توجه شرکت های تولید محصولات کارادیو نیز قرار گرفته است .در واقع اگر شما قصد نصب سیستم خوب یا هدیونیت فابریک دارید چاره ای جز انتخاب و استفاده از یک پروسسور ندارید.واین بیشترین مصرف پروسسور در دنیای کار اودیو هست.
هر چند استفاده از این روش ریسک داشتن نویز رابه همراه دارد و چون صدا یک بار داخل پخش پردازش و تقویت شده یک مقدار روی خروجی صدای پروسسور تاثیر منفی دارد و برای حصول نتیجه بهتر حتما توصیه میکنیم صدای هدیونیت خود را در حداقل نگه دارید و صدا را بصورت فلت(عاری از هرگونه تنظیم) داشته باشید از تنظیمات موازی مثل روشن کردن لود و یا باس خود داری کنید و تا حداقل بهم ریختگی صوتی یا دستروشن را داشته باشیم .شما باید تنظیمات را با پروسسور انجام دهید .
b. ورودی های RCA : تمام پروسسور ها به ورودی RCA مجهزند ، در پروسسور های ارزان یک جفت ورودی RCA قرار دراد و در پروسسور های پیشرفته تر 3 جفت ورودی قرار دارد. که در مواردی که شما از هدیونیت افتر مارکت (پخش های قابل عرضه در بازار) و یا دستگاه های فابریکی که دارای خروجی RCA هستند استفاده میکنید بهترین راه اتصال به پروسسور RCA هست که این روش احتمال نویز را به سمت صفر میل می دهد و تقریبا اگر اصول نصب صحیح، رعایت شود و بدون نویز خواهد بود و با حداقل دیستروشن روبرو خواهید بود (البته از کیفیت RCA ها مورد استفاده غافل نشوید،در این روش حجم سیم کشی کمتری نسبت به روش اول خواهید داشت صدای بهتری هم در نهایت تحویل خواهید گرفت ، نکته قابل توجه اینکه شما با 2 ورودی RCA هم که وصل شوید قادر خواهید بود که تمام کمال از پروسسور استفاده کنید .
c. ورودی دیجیتال: اپتیکال رایج ترین نوع ورودی دیجیتال است ، این درگاه و پورت را پروسسور های خوب و گران قیمت داراهستند ، استفاده از این پورت بالاترین سطح کیفیت را تنضمین می کند بدون اینکه هیچ گونه نویزیداشته باشیم.اطلاعات دیجیتال مستقیم از ورودی منبع ذخیره مثل CD یا USB به وسیله کابل اپتیکال به داخل پروسسور منتقل می شود که می تواند از متضمن صدای ها رزولیشن نیز باشد . معمولا پروسسور یک پورت اپتیکال دارند ولی برخی مثلBit one HD دارای دو پورت اپتیکال هستند .
d. ورودی AUX: این پورت که خیلی هم مورد استفاده قرار نمی گیرد و در پروسسور های جدید هم حذف شده اند برای استفاده از پلیر های پرتابل مثل گوشی ها مورد استفاده قرار می گیرد،توجه داشته باشید منظور از پورت AUX ورودیmini Banan یا همان فیش هدفون هست والبته ورودی aux به صورت rca نیز کماکان در پروسسورها مورد استفاده قرارمیگیرند.
e. ورودی ​USB : ورودی توسط پورتUSB که از روی اسمارت فون ها را موزیک پخش شده پردازش می کند که البته خیلی شایع نیست ولی پورتی است که در آینده استفاده بیشتری خواهد داشت مثل DEQ-S1000 پایونیر ، هنوز موردی ندیدم که از روی USB بطور مستقیم موزیک رو پلی بکند(یعنی درعین حال که پروسسور هست پلیر هم باشد) اما دور از ذهن نیست برای آینده .
f. 6. پورت های تخصصی : این پورت ها مخصوص خود برند هاست (هربرند پورت خاص خود را داراست که همانند امضا ان شرکت است)و ورودی صدا توسط این پورت ها به دستگاه منتقل می شود و در واقع یک محدودیتی است که خود شرکتها برای استفاده از پروسسور خود اعمال کرده اند،شرکتهای آلپاین وپایونیر ید طولایی در این قضیه دارند و در واقع ارتباط پخش یا پلیر با پروسسور با کابل های خاص خود برند انجام می شود ، البته پایونیر هم همچنین تفکری داشت که با معرفی آخرین محصول انگار دیدگاه شرکت عوض شده ،باید دید آلپاین که به این مساله تن خواهد دادیا همچنان به سیاق خود ادامه خواهد داد .
g. پورت های بیسیم : پورت هایی که هنوز خیلی شایع نیست مثل بلوتوث یا وای فای ولی خیلی نباید دور از دسترس باشند وجود تکنولوژی بیسیم برای پخش موزیک .
B. تنظیمات
بعد از انتقال صوت به یکی از روش های گفته شده در بالا می توان سیگنالهای صوتی را بسته به قدرت هسته اصلی پروسسور و قابلیت های نرم افزاریش تنظیم کرد ، قابلیت هایی بسیار فراتر از قابلیت های پخش و بسیار مفصل تر
جاییکه می توان صدا را بصورت شبکه یا استاندارد گریم و آرایش کرد و این قسمت شیرین استفاده از پروسسور هست جاییکه شما قادر هستید هر سلیقه ای را بر روی صدا اجرا کنید و صدا همانند موم در دستان شما قرار دارد ، می توانید صدای بم را کم کنید،صدای بم را در یک بلندگوی خاص کم کنید ،می توانید تمام خروجی های جلو رو به 3way تغییردهید و میتوانید دو خروجی مجزا برای ساب داشته باشید و کلی از تغییرات صدا لذت ببرید.
قابلیت هایی که هر روزه مفصل تر هم می شوند ، دسترسی به این قابلیت ها توسط نرم افزاری که در لب تاپ خود نصب میکنید توسط کابل USB در دسترس شما خواهد بود
هر شرکت پنل و اینترفیس گرافیکی خودشان را دارند که بسیار جذاب هم هستند .
اشکال کار اینکه برای تنظیم مجدد شما حتما باید لب تاپ را دوباره به دستگاه متصل کنید، هر چند این نرم افزار ها چندین حالت حافظه دارند که می توانیدهنگام تنظیم چند فرم دلخواه را در حافظه های مختلف نگه داریدوبعدا توسط کنترلر دستگاه آن ها را انتخاب کنید ولی باز هم گاهی نیاز به تنظیمات مجدد یعنی نیاز به کامپیوتر به همین خاطر در پروسسور های جدید بجای استفاده از نرم افزار کامپیوتر از APP های گوشی استفاده می شود که به راحتی در دسترس است
، معمولا پروسسور ها یک پنل کوچک به عنوان کنترلر نیز به همراه دارند که شما می توانید از آن برای کم و زیاد کردن ولوم تغییرات چپ و راست یا عقب و جلو خاموش روشن کردن ساب و غیره … استفاده کنید ، قابلیتی که با وجود app با گوشی هم امکان پذیر هست .
نکته دیگه این که شما اگر چند ورودی متفاوت به پروسسور وصل کرده باشید براحتی می توانید بر روی آن ها سوییچ کنید و هر گزینه ای که میل دارید فعال کنید ..
C. خروجی، معمولا پروسسور ها 2 مدل خروجی دارند :
RCA که تقریبا تمام پروسسور ها دارا هستند که همیشه از 3 جفت به بالا هستند که کامل ترین آنهاتا به امروز 13 عدد خروجی دارد
،صدایی که شما تغییرات در آن ایجاد کردید قابل ارایه به آمپلی فایر است .
پروسسور هایی که داخلشان آمپلی فایر دارند و می توان از آن ها خروجی بلندگو گرفت مثل S1000
bit One HD
البته محصولاتی هم وجود دارند که ترکیب آمپلی فایر و پروسسور هستند که یک محصول دوکاره محسوب می شوند مثل سری پریما از برند آدیسون
آنچه که مشخص است در آینده پروسسور هایی با قابلیت های جدیدتری خواهیم دید شاید اولین مشکل که نیاز به بررسی دارد ورودی کن باس می باشد ، ور در نهایت ورود شرکت های بزرگ مثل پایونیر به دنیای پروسسور می تواند انحصار شرکت های اروپایی را بشکند و تضمین کننده رشد محصولات آینده و کاهش قیمت ها باشد .
در آخر نظرات و سوالات خودتون را در انتهای همین صفحه بیان کنید تا بتونیم به سوالات شما پاسخ بدیم، با تشکر
امتیاز (5 / 1)
DEQ-S1000A

بررسی پروسسور DEQ-S1000A از پایونیر

با در نظر گرفتن اینکه خیلی از اتومبیل های جدید قابلیت تعویض هدیونیت فابریک را به هر علتی ندارند و یا غالبا صاحبان آن ها میل به تعویض آن ها ندارند و با در نظر گرفتن امکانات محدود صوتی و با کیفیت پایین آن ها وجود پروسسور برای آپگرید صوتی بدون تغییر در ظاهر هدیونیت فابریک به گزینه لازم و حیاتی بدل شده و با در آینده نزدیک خواهد شد.
گزینه ای که برند های اروپایی حیطه دنیای کارآدیو از مدتها قبل آن را شروع کرده اند و در حال تکامل آن هستند ، حال پایونیر طبق گفته های قبلی خود اقدام به ورود به این حیطه کرده است .
پایونیر آخرین پروسسور خودش رو که در واقع اولین پروسسور یونیورسال خوبش نیز هست رو عرضه کرده است، تا قبل از این تمام پروسسور های پایونیر توسط پورتipbus فقط با خود دستگاه های پایونیر قابل استفاده بود، آخرین پروسسور (بخوانید کراس اوور) که به صورت یونیورسال عرضه شد مربوط به سال 1988 بود دستگاهی به نام CD-1000 (که متاسفانه هیچگاه به ایران وارد نشد)
CD-1000 Pioneer
یک دستگاه فوق العاده که اتفاقا از لحاظ نام گذاری بسیار به دستگاه جدید نزدیک است .
این محصول جدید که جاش تو برندی مثل پایونیر خالی بود، دارای مشخصات جالب توجهی است:
 • کراس اوور استاندارد و شبکه (3WAY) که توسط یک کلید در زیر دستگاه قابل انتخاب است(همانند روال سابق پایونیر)
 • ورودی از طریق high level ورودی rca و از گوشی با واسطه USB
 • نقطه قوت این دستگاه استفاده از پردازشگر قوی 48 بیتی دوال کور می باشد که قابلیت پردازش سریع و سرعت لود بسیار خوبی دارد .
 • شاید این اولین پروسسوری باشد که به آمپلی فایر داخلی نیز مجهز است که بوسیله پورت USB امکان لود کردن و پخش کردن موزیک رو از روی گوشی به ما می دهد در واقع می توان گفت یک پروسسور با قابلیت پخش موزیک به همراه شارژ سریع گوشی ها با 1/5امپر
 • 13 باند اکولایزر گرافیکی که با استفاده از APP مخصوص خودش تعداد 31 باند خواهد شد
 • برنامه مخصوص که روی گوشی های اندرویدی و ios قابل نصب هست و تمام تنظیمات دستگاه همانند اکولایزر،کراس اوور،کالیبره کردن،تایم الگمنت و… بر روی آن امکان پذیر است .
 • این دستگاه با استفاده از کنترل فابریک خودش بدون گوشی نیز قابل استفاده خواهد بود .
 • با توجه به قابلیت پخش فرکانس از 10 هرتز تا 20 هزار هرتز با نسبت سیگنال به نویز 105 و ساپورت فرمت هایی نظیر flac باید منتظر کیفیت صدای خوبی ازش باشیم،
 • حال با ورود این پروسسور نسبتا کامل و جمع و جور با نوع قیمت گذاری که از پایونیر سراغ داریم باید منتظر واکنش برند های پروسسور ساز اروپایی مثل اودیسون باشیم .
 • به نظر شما این پروسسور میتونه سایر برندها رو تحت فشار بزاره
 • برای خرید محصول کلیک کنید
معرفی و بررسی امپلی فایر AP8.9 bit

معرفی و بررسی امپلی فایر AP8.9 bit

به عنوان یک برند تجاری که در این سال ها موفق به کسب شهرت زیادی شده است یک بار دیگر تیم مشتاقان به صدای شرکت ادیسون با طبقه بندی جدید محصولات خود سنگ تمام گذاشته اند . با معرفی سری جدید پریم ( prima ) شرکت ادیسون با چالش رقابت در بازار سیستم های فابریکی ماشین( OEM ) رو به رو شد و آمده تا با یکی از راه حل های کامل و ظریف خود قابل استفاده برای همگان باشد. انچه که باعث میشود صدا کاملا متفاوت باشد اضافه کرد Digital signal processor ) DSP ) تنها در 3 مدل ( ap8.9 bit-ap5.9 bit-ap4.9bit ) از این امپلیفایر های کوچک است.
برای این بررسی شرکت ادیسون یکی از بهترین امپلیفایر های این مجموعه را برای ما فرستاد . امپلیفایر هشت کاناله بسیار زیبا و جدید AP8.9 bit . قدرت این مجموعه شامل 35watt*8 در 4ohm یا 65watt*8 در 2ohm و 130watt*4در بریج 4ohm و مجهز به قسمت DSP . این امپ میتواند به طور شگفت انگیزی قلب یک سیستم با پخش فابریکی یا اصطلاحا (OEM ) باشد.
مشخصات پریما
زمانی که شما در مورد امپ های ap bit فکر میکنید باید ذهنتان را برای چیزای جدید باز و اماده کنید.برای مثال این امپلی هشت خروجی دارد که قابل بریج کردن هستند به اضافه یک خروجی سابووفراختصاصی که به شما اجازه میدهد تا امپلیفایر ساب را به صورت جداگانه درایو کنید ( در صورتی که بخواهید ). هفت ورودی سیگنال وجود دارد که شامل S/PDIF نیز میشود. همچنین قابلیت نصب ریموت کنترل دیجیتال ادیسون را نیز دارا است . که میتوانند کنترل امپلیفایر را در زیر انگشتان شما قرار دهد.
این امپلی مجهز به اخرین تکنولوژی های دیجیتال است از ویژگی های ان میتوان 32 BIT بودن . 147MHZپروسسورو مبدل 24BIT AD/D نام برد. این امپلی عملا طراحی و ساخته شده برای نصب بر روی سیستم های فابریکی. این تنها اغاز حقه های دیجیتالی این امپ کوچک است هر کانال از این امپ میتواند به صورت جداگانه تنظیم شود و 68 اکولایز هر کانال به ما امکان کنترل و تعین دامنه و شیب مورد نظر خود را به ما میدهد و به عملکرد برگشت سیگنال صوتی کاملا قابل تنظیم است . بله من گفتم هر کدوم از این کانال ها !!!
این سیستم با استفاده از یک نرم افزار که بر روی کامپیوتر شما نصب میشود کنترل میشود. این نرم افزار کنرل پنل خوب و منطقی دارد اما خواندن دفترچه راهنمای کاربری قبل از تنظیم به شدت توصیه شده است . بعد از خواندن دفترچه من قابلیت ها و تنظیماتی را در نرم افزار پیدا کردم که قبل از خواندن حتی نمیدانستم چنین امکانات و تنظیماتی دارد . به عنوان مثال نه تنها شما قادر به انتخاب نوع سیگنالی که باعث روشن شدن امپ میشود هستید بلکه حتی میتوانید روشن شدن امپلیفایر ساب را به تعویق بیاندازید. تنظیم دیگر به شما اجازه میدهد که حتی بعد از از بین رفتن سیگنال مدت بیشتری امپلیفایر را روشن نگه دارید.
باید از حالت کنترل نرم افزار در زمانی که به امپ وصل نیست تشکر کرد . شما میتوانید قبل از متصل کردن کامپیوتر خود به امپ با نرم افزار و حالت های مختلف تنظیم آن بازی کرده و با آن اشنا بشوید. نرم افزار دو حالت عملکرد مختلف برای تنظیم دارد 1 حالت استاندارد 2 حالت حرفه ای . در حالت استاندارد تنظیمات هر کانال در دسترس قرار دارند و به شما اجازه نصب به صورت پسیو و اکتیو و 2way یا 3way بدون سیستم خود را میدهد . اما در حالت حرفه ای هیچ محدودیتی وجود ندارد و شما هر جور که بخواهید میتوانید تنظیم کنید .
با استفاده از دیسک نصب عرضه شده شما میتوانید به سادگی تنظیمات ورودی گین خود را بهینه سازی کرده و در صورت دلخواه منحنی اکولایزر خروجی امپ را حذف کنید .
هنگامی که ورودی و خروجی امپلیفایر را نصب کردید شما باید نوع پخش سیستم بلندگوی را انتخاب کنید ( به صورت اکتیو یا پسیو و 2way یا 3way بودن سیستم ) و تنظیمات کراس اوور را اضافه کنید و هیچ گونه نگرانی بابت فراموش کردن این تنظیمات نباشید زیرا تمام این تنظیمات را نرم افزار مرحله به مرحله انجام میدهد . بازهم میگویم با خواندن کتابچه نرمافزاربرای اولین باربرای تنظیم در وقت خود صرفه جوی خواهید کرد . زمانی که شما اینکارهارا انجام دادید نرم افزار مرحله دوم تنظیمات را نمایش میدهد البته به لطف طراحی منطقی و قابل فهم آن . بسیاری از تنظیمات و کنترل های دیگر باقی مانده که من نمیتوانم در اینجا پوشش بدهم زیرا در صفحه 58 کتابچه همه این ها توضیح داده شده اند.
تمام اتصالات و سیم کشی ها در یک سمت امپلیفایر هستند . توضیحات کامل مربوط به هر سیم بر روی خود سیم چاپ شده است . ظرفیت ورودی سیم برق و بدنه امپلیفایر تا 8 گیج وهمچنین مجهز به یک فیوز 30A نیز هست .
ap8.9
نصب این امپلی در اتاق من کمی پیچیده تر از حالت های معمولی است . برای ازمایش صدای این محصول من از دو نوع بلندگو استفاده کردم یکی 2way و دیگری 3way .
من کراس اور دیجیتال این امپ را برای هر پنج کانال انتخاب کردم . من اعتراف میکنم که با بازی با dsp این امپ میتوان صدای واقعن فراتر از حد انتظار آنهم با یکسری تنظیمات معمولی گرفت . این خیلی لذت بخش هست که شما قدر به گوش دادن صدا در سطح دلخواه کراس اور با فیلتر q تنها با یک کلیک ساده هستید .
تنها با کنترل تاخیر دهنده سیگنال من به سادگی میتوانم صدای اتاقم را خیلی زیاد کنم یا آن را بسیار زیبا و خودمانی کنم. این ویژگی باعث میشود که شما تفاوت های زیادی را طول راه با ماشین خود احساس کنید .
در نهایت من کامپوترم را کنار میگذارم و فقط و فقط یه موسیقی گوش میدهم . این امپلی با صدای غنی و واقعی خود عالیست و بسیار قویتر و بیشتر از خروجی 35 واتی خود صدا میدهد. و راه اندازی سیستم صدای بلندگوها با این سطح توان واقعن متناسب و عالیست حتی اگر حجم این امپلیفایر19 *3.4*13 سانتی متر باشد. ( که برای امپ 8 کانال بسیار کوچک است ) و به سختی در طول مدت صداگیری من گرم شد .صادقانه بگویم من متوجه هیچگونه صدای مصنوعی و دیجیتالی نشدم . به سادگی میتوان این امپلی را به دلیل کوچک بودن در هنگام نصب ناپدید کرد ( طوری نصب کرد که دیده نشود ) . این همان مزیتی است که امپلیفایر های خوب باید داشته باشند .
برمیگردیم به ازمایش . من با یک سری ازمایش این امپ را راه اندازی کردم . این امپلی با انجام بدون عیب و نقص و ایجاد عملکرد با مشخصات عالی و همچنین تولید صدای فلت بدون هیچگونه تنظیم اکولایزربا خروجی بیشتر از حد توان خود نظر مرا به خود جلب کرد
امپلیفایر prima ap 8.9bit یکی از فناوری های پیشرفته سیستم صوتی اتوموبیل است که در دسترس همگان قرار دارد. تکنولوژِی dsp به کمک این امپ میاید وبا تنظیمات دقیق برای همه وسایل نقلیه قابل نصب است . یک امپلیفایر خوب علاوه بر اینکه نباید نویز و به هم ریختگی صدا داشته باشد باید عملکرد صوتی خوبی هم از خود به نمایش بگذارد .
اگر شما اماده ورود به دنیای سیستم صوتی هستید حتما برای خرید امپلیفایر های ap bit به فروشنده های ادیسون مراجعه کنید. فقط خود را برای صرف کردن وقت خود با این امپها بکنید زیرا شما به هیچ وجه قادر به چشم پوشی از انعطاف پذیری و طراحی سیستم خود نیستید . شما هم به احتمال زیاد میخواهید خود را با تنظیمات پیچیده این امپ گرفتار کنید همانطور که من خود را گرفتار کردم . برای اطلاعات بیشتر به وبسایت www.audison.com مراجعه کنید .
نویسنده : Garry Springgay
منبع : http://www.pasmag.com/car-audio/test-reports/3882-audison-ap89-bit-amplifier-review
AP8.9

معرفی و بررسی امپلی فایر AP8.9 bit

به عنوان یک برند تجاری که در این سال ها موفق به کسب شهرت زیادی شده است یک بار دیگر تیم مشتاقان به صدای شرکت ادیسون با طبقه بندی جدید محصولات خود سنگ تمام گذاشته اند . با معرفی سری جدید پریم ( prima ) شرکت ادیسون با چالش رقابت در بازار سیستم های فابریکی ماشین( OEM ) رو به رو شد و آمده تا با یکی از راه حل های کامل و ظریف خود قابل استفاده برای همگان باشد. انچه که باعث میشود صدا کاملا متفاوت باشد اضافه کرد Digital signal processor ) DSP ) تنها در 3 مدل ( ap8.9 bit-ap5.9 bit-ap4.9bit ) از این امپلیفایر های کوچک است.
برای این بررسی شرکت ادیسون یکی از بهترین امپلیفایر های این مجموعه را برای ما فرستاد . امپلیفایر هشت کاناله بسیار زیبا و جدید AP8.9 bit . قدرت این مجموعه شامل 35watt*8 در 4ohm یا 65watt*8 در 2ohm و 130watt*4در بریج 4ohm و مجهز به قسمت DSP . این امپ میتواند به طور شگفت انگیزی قلب یک سیستم با پخش فابریکی یا اصطلاحا (OEM ) باشد.
مشخصات پریما
زمانی که شما در مورد امپ های ap bit فکر میکنید باید ذهنتان را برای چیزای جدید باز و اماده کنید.برای مثال این امپلی هشت خروجی دارد که قابل بریج کردن هستند به اضافه یک خروجی سابووفراختصاصی که به شما اجازه میدهد تا امپلیفایر ساب را به صورت جداگانه درایو کنید ( در صورتی که بخواهید ). هفت ورودی سیگنال وجود دارد که شامل S/PDIF نیز میشود. همچنین قابلیت نصب ریموت کنترل دیجیتال ادیسون را نیز دارا است . که میتوانند کنترل امپلیفایر را در زیر انگشتان شما قرار دهد.
این امپلی مجهز به اخرین تکنولوژی های دیجیتال است از ویژگی های ان میتوان 32 BIT بودن . 147MHZپروسسورو مبدل 24BIT AD/D نام برد. این امپلی عملا طراحی و ساخته شده برای نصب بر روی سیستم های فابریکی. این تنها اغاز حقه های دیجیتالی این امپ کوچک است هر کانال از این امپ میتواند به صورت جداگانه تنظیم شود و 68 اکولایز هر کانال به ما امکان کنترل و تعین دامنه و شیب مورد نظر خود را به ما میدهد و به عملکرد برگشت سیگنال صوتی کاملا قابل تنظیم است . بله من گفتم هر کدوم از این کانال ها !!!
این سیستم با استفاده از یک نرم افزار که بر روی کامپیوتر شما نصب میشود کنترل میشود. این نرم افزار کنرل پنل خوب و منطقی دارد اما خواندن دفترچه راهنمای کاربری قبل از تنظیم به شدت توصیه شده است . بعد از خواندن دفترچه من قابلیت ها و تنظیماتی را در نرم افزار پیدا کردم که قبل از خواندن حتی نمیدانستم چنین امکانات و تنظیماتی دارد . به عنوان مثال نه تنها شما قادر به انتخاب نوع سیگنالی که باعث روشن شدن امپ میشود هستید بلکه حتی میتوانید روشن شدن امپلیفایر ساب را به تعویق بیاندازید. تنظیم دیگر به شما اجازه میدهد که حتی بعد از از بین رفتن سیگنال مدت بیشتری امپلیفایر را روشن نگه دارید.
باید از حالت کنترل نرم افزار در زمانی که به امپ وصل نیست تشکر کرد . شما میتوانید قبل از متصل کردن کامپیوتر خود به امپ با نرم افزار و حالت های مختلف تنظیم آن بازی کرده و با آن اشنا بشوید. نرم افزار دو حالت عملکرد مختلف برای تنظیم دارد 1 حالت استاندارد 2 حالت حرفه ای . در حالت استاندارد تنظیمات هر کانال در دسترس قرار دارند و به شما اجازه نصب به صورت پسیو و اکتیو و 2way یا 3way بدون سیستم خود را میدهد . اما در حالت حرفه ای هیچ محدودیتی وجود ندارد و شما هر جور که بخواهید میتوانید تنظیم کنید .
با استفاده از دیسک نصب عرضه شده شما میتوانید به سادگی تنظیمات ورودی گین خود را بهینه سازی کرده و در صورت دلخواه منحنی اکولایزر خروجی امپ را حذف کنید .
هنگامی که ورودی و خروجی امپلیفایر را نصب کردید شما باید نوع پخش سیستم بلندگوی را انتخاب کنید ( به صورت اکتیو یا پسیو و 2way یا 3way بودن سیستم ) و تنظیمات کراس اوور را اضافه کنید و هیچ گونه نگرانی بابت فراموش کردن این تنظیمات نباشید زیرا تمام این تنظیمات را نرم افزار مرحله به مرحله انجام میدهد . بازهم میگویم با خواندن کتابچه نرمافزاربرای اولین باربرای تنظیم در وقت خود صرفه جوی خواهید کرد . زمانی که شما اینکارهارا انجام دادید نرم افزار مرحله دوم تنظیمات را نمایش میدهد البته به لطف طراحی منطقی و قابل فهم آن . بسیاری از تنظیمات و کنترل های دیگر باقی مانده که من نمیتوانم در اینجا پوشش بدهم زیرا در صفحه 58 کتابچه همه این ها توضیح داده شده اند.
تمام اتصالات و سیم کشی ها در یک سمت امپلیفایر هستند . توضیحات کامل مربوط به هر سیم بر روی خود سیم چاپ شده است . ظرفیت ورودی سیم برق و بدنه امپلیفایر تا 8 گیج وهمچنین مجهز به یک فیوز 30A نیز هست .
ap8.9
نصب این امپلی در اتاق من کمی پیچیده تر از حالت های معمولی است . برای ازمایش صدای این محصول من از دو نوع بلندگو استفاده کردم یکی 2way و دیگری 3way .
من کراس اور دیجیتال این امپ را برای هر پنج کانال انتخاب کردم . من اعتراف میکنم که با بازی با dsp این امپ میتوان صدای واقعن فراتر از حد انتظار آنهم با یکسری تنظیمات معمولی گرفت . این خیلی لذت بخش هست که شما قدر به گوش دادن صدا در سطح دلخواه کراس اور با فیلتر q تنها با یک کلیک ساده هستید .
تنها با کنترل تاخیر دهنده سیگنال من به سادگی میتوانم صدای اتاقم را خیلی زیاد کنم یا آن را بسیار زیبا و خودمانی کنم. این ویژگی باعث میشود که شما تفاوت های زیادی را طول راه با ماشین خود احساس کنید .
در نهایت من کامپوترم را کنار میگذارم و فقط و فقط یه موسیقی گوش میدهم . این امپلی با صدای غنی و واقعی خود عالیست و بسیار قویتر و بیشتر از خروجی 35 واتی خود صدا میدهد. و راه اندازی سیستم صدای بلندگوها با این سطح توان واقعن متناسب و عالیست حتی اگر حجم این امپلیفایر19 *3.4*13 سانتی متر باشد. ( که برای امپ 8 کانال بسیار کوچک است ) و به سختی در طول مدت صداگیری من گرم شد .صادقانه بگویم من متوجه هیچگونه صدای مصنوعی و دیجیتالی نشدم . به سادگی میتوان این امپلی را به دلیل کوچک بودن در هنگام نصب ناپدید کرد ( طوری نصب کرد که دیده نشود ) . این همان مزیتی است که امپلیفایر های خوب باید داشته باشند .
برمیگردیم به ازمایش . من با یک سری ازمایش این امپ را راه اندازی کردم . این امپلی با انجام بدون عیب و نقص و ایجاد عملکرد با مشخصات عالی و همچنین تولید صدای فلت بدون هیچگونه تنظیم اکولایزربا خروجی بیشتر از حد توان خود نظر مرا به خود جلب کرد
امپلیفایر prima ap 8.9bit یکی از فناوری های پیشرفته سیستم صوتی اتوموبیل است که در دسترس همگان قرار دارد. تکنولوژِی dsp به کمک این امپ میاید وبا تنظیمات دقیق برای همه وسایل نقلیه قابل نصب است . یک امپلیفایر خوب علاوه بر اینکه نباید نویز و به هم ریختگی صدا داشته باشد باید عملکرد صوتی خوبی هم از خود به نمایش بگذارد .
اگر شما اماده ورود به دنیای سیستم صوتی هستید حتما برای خرید امپلیفایر های ap bit به فروشنده های ادیسون مراجعه کنید. فقط خود را برای صرف کردن وقت خود با این امپها بکنید زیرا شما به هیچ وجه قادر به چشم پوشی از انعطاف پذیری و طراحی سیستم خود نیستید . شما هم به احتمال زیاد میخواهید خود را با تنظیمات پیچیده این امپ گرفتار کنید همانطور که من خود را گرفتار کردم . برای اطلاعات بیشتر به وبسایت www.audison.com مراجعه کنید .
نویسنده : Garry Springgay
منبع : http://www.pasmag.com/car-audio/test-reports/3882-audison-ap89-bit-amplifier-review
آمپهای جدید پایونیر 4

نگاهی به سری جدید آمپلی فایرهای پایونیر

همانطور که قبلا هم اشاره کرده بودیم امسال پایونیر نسل دوم آمپلی های کلاس D خود را در سری GM وارد بازار خواهد کرد .این سری در سه مدل عرضه شده اند که در واقع جایگزین سه مد قبلی خواهند شد
GM -D9500F GM-D8604
GM-8500M GMD9601
GM-D7500M GM-D8601
یعنی در واقع آپدیت شده نسل قبلی می باشند .بطوریکه علاوه بر افزایش قدرت آنها ایرادات وکاستیها آنها نیز بر طرف شده است
اولین نکته جالبی که در مورد این سری جدید به چشم می خورد اضافه شدن قدرت آنها می باشد بطوریکه مدل GM-D9601تا 1200وات RMS برروی یک اهم می باشد ویا مدل GM -D8604 چهار خروجی 100 وات برروی چهار اهم توان دارد که باتوجه به قدرت آنها می توان گفت بلاخره آمپهای پایونیر با سایر محصولاتش (ساب وبلندگو)به یک تراز وهمخوانی رسیده اند
در آزمایشی که انجام دادیم مدل چهار کانال کاملا پاسخگوی چهار عدد بلندگوی6975 بود وبه نظر من خیلی بهتر از آمپ 9500 این کار را نجام میداد،وبرای کسانی که دنبال آمپ قوی تری برای درایو کردن 6975 می گشتند یک نمونه ایده ال خواهد بود
در مدل 9601 نیز برای درایو کردن چهار عدد ساب 310S4 کاملا پاسخگوست البته با توجه به حساسیت بالای این سابها 95db زیاد دور از ذهن نخواهد بود
از نکات جالب دیگر این سری جدید قابلیت 1 اهم درایو بودن آنها ست چیزی که در سری قبلی این آمپها کمبودش کاملا احساس میشد ،در واقع برای شرکتی مثل پایونیر اصلا خوب نبود که آمپلی های mono آن قابلیت 1 اهم شدن را نداشته باشد واین نکته ای بود که منتقدان پایونیر بروی آن پافشاری میکردند وآن را پررنگتر جلوه می دادند،ولی این بار پایونیر این کم کاری خود را در سالهای پیش جبران کرده است وحتی آمپهای چهار کانال خود را هم 1 اهم درایو کرده است
بعد از موفق GM-944 این اولین آمپلی سری GM است که پایونیر این قابلیت را در آن تعبیه کرده است ، بد نیست بدانید که تقریبا اکثر آمپهای کلاس D قابلیت بریج 2 اهمی را هم ندارند چه برسد به 1اهم در ضمن این آمپلی طبق رسم آمپهای پایونیر در سالهای گذشته قابلیت بریج استریو و بریج منو نیز می باشد
تا اینجا این آمپلی که در رنج LOW END پایونیر قرار دارد دربین تمام برندها در این رنج بی رقیب می باشد واگر این آمپ قیمت مناسبی هم داشته باشد (که متاسفانه هیچ اطلاعی از قیمت آن ندارم)می تواند سهم قابل ملاحظه از بازار را در اختیار بگیرد
از نکات برجسته دیگر این سری داشتن ریموت باس بوست است که قابلیت افزایش تا 18db به bass را دارد حتی در مدل چهار کانال نیز دارای این ریموت است وفقط بر روی کانال B پاسخگو است
مهندسان پایونیر اعلام کرده اند که این آمپلی ها از تکنولوژی های جدیدی استفاده می کنند به طور مثال از سیستمهای پروتکشن جدیدی بهره می برد که تابه حال در هیچ یک از محصولات قبلی استفاده نشده است ومتاسفانه هیچ توضیحی در این مورد ارائه نکرده اند
یکی دیگر از تغییرات ونوآوریهایی که در این آمپلی ثبت شده استفاده از سیگنال ورودی برای روشن کردن آمپلی فایر است یعنی بدون استفاده از سیم برای ریموت وفقط استفاده از سیگنال ورودی توسط RCA می توان آمپ را روشن کرد
تغییر فرم پیچها ی سیمگیر به پیچهای آلن وداشتن زاویه 45 درجه که می تواند به نصاب کمک زیادی یکند از دیگر تغییرات ظاهری آن می باشد البته به نظر من از آمپهای سرس قبلی هم خوشگلتر است
بقیه تغییرات این آمپلی فایرها را شما معرفی کنید
THESIS-quattro

THESIS quattro هیولای دوست داشتنی

خیلی وقت بود دنبال آمپلی فایر بدون کراس اوور بودم ولی متاسفانه تعداد و تنوع این آمپلی ها بسیار کم است تااینکه باآقای ماسیمو (مدیر فروش شرکت الترومدیا )آمپ دسیس آودیسون را پیشنهاد داد ،پرسیدم چطور آمپلی است گفت مطالعه کن ازش خوشت می آیدوهمین هم شد وهرچه بیشتر مطالعه کردم بیشتر ازش لذت بردم وهمین طور تعجبم بیشتر شد
این آمپلی از جنبه های مختلفی با دیگر آمپلی تفاوت دارد که در زیر به اختصار به بررسی چند مورد از آنها می پردازیم
1- اولین مشخصه این آمپلی فایرقوی داشتن منبع تغذیه دو گانه می باشد این دوگانه بودن منبع تغذیه این امکان را فراهم می آورد که در دو کلاس A وAB عمل کند
thesis 2
البته مکانیزم عمل به چهار صورت تقسیم می شود
1- HI CURRENTکه مخصوص فشار زیاد با توان خروجی بالا
2- کلاسAB برای توان وخروجی بالاکه بصورت یک اهم وبریج دو اهمی هم در دسترس است
3-کلاسA که توان خروجی کم وبا کیفیت بالا
4- ودر نهایت save power که برای کارکرد در شرایط موتور خاموش می باشد
این آمپلی در شرایط نرمال چهار تا خروجی 160 وات بروی 4اهم و240 وات بروی 2اهم و340 وات بروی 1 اهم خروجی دارد ودر شرایط کلاس a چهار خروجی 55وات توان دارد
آنچه که جالب توجه است خروجی یک اهم درایو بودن ان است که در شرایطی که آمپلیهای قوی منو کانال که ظاهرا یک اهمی هستند در فشار بالا بروی یک اهم پروتکت میکنند ،توان این آمپلی برای 340 وات در یک اهم قابل تحسین است مخصوصا که نقطه اوور لود آن 0.5 اهم است واین بدین معناست که تا 0.75 اهم را کاملا درایو میکند یعنی توانایی هندل کردن درایورای 1.5 اهمی را نیز دارد وتازه در نقطه نیم اهم پروتکت می کند .در سایر آمپها البته در منو کانالها من کم نمونه ای سراغ دارم تا نیم اهم را لود کند چه برسد به آمپهای چهار کانال
بریج 2 اهمی این آمپ نیز تحسین برانگیز است 700 وات روی 2 اهم
انتخاب نوع کلاس با ریموت یا کامپیوتر ویا از روی خود آمپلی می باشدوبطور اتومات عمل م نماید.بطوریکه اگر موتور اتومبیل خاموش باشد مصرف برق این آمپلی فایر به حداقل می رسد و کمترین میزان انرژی را مصرف میکند
جالب اینکه این آمپلی بطور ترکیبی نیز امکان استفاده از نوع کلاس را دارد یعنی می توان کانال 1و2 رابرای کیفیت بهتر روی کلاسaسویچ کرد وکانال 3و4 را برای قدرت بیشتربر روی کلاس ab سویچ کرد
از نقاط قوت این آمپلی ورودی های مختلف آن است بطوریکه مطابق تمام آمپلی ها ورودی از طریق rca دارد وعلاوه بر آن ورودی اپتیکال sp-dif با دقت وکیفیت 192khz/24bit
وورودی AD LINK که تقریبا با تمام دستگاههای موجود در بازار همخوانی دارد .ونکته حائز اهمیت اینکه شما میتوانید در حالیکه هر سه این ورودی ها وصل است هرکدام را که مایل بودید انتخاب کنید والبته قبل از آن می توانید میزان حساسیت ورودی ها را هریک بطور جداگانه تنظیم کنید
کراس اوور این آمپلی نیز در نوع خودش جالب است کراس اوورها که بصورت الکترونیکی می باشند در قسمت سخت افزاری آن قابل تغییر است ،آدیوسان که در ساخت آمپلی هایی با کراس اوورهای متغییر ید طولایی دارد در این آمپلی نیز از این سنت پیروی کرده ودر زیر آمپلی محفظه ای را اختصاص داده که دسترسی به قسمت سخت آفزاری کراس اوور است که با جدا شدن قسمت فیلترینگ آن وتغییر محل آن شما می توانید رنج فرکانسی مور نظر را انتخاب کنید مثلا از فرکانس 800 تا 100 در یک طرف و800 تا 2000 در یک قسمت وغیره…قرار دارد وبا برداشتن این قطعات سخت افزاری عملا قسمت کراس اوور از مدار خارج شده وآمپلیفایر به سیستم بای آمپ تبدیل می شود .دقت کراس اوور این آمپلی 24db/oct می باشد
امروزه آمپلی فایرهای زیادی وجود دارند که دارای صفحه نمایش مشخصات هستند که در تنظیم آمپلی فایر بسیار سودمند هستند ولی صفحه نمایش یاASC این امپلی بسیار کاملتر از آنها است این صفحه نمایش علاوه بر اینکه تمام کاراییهای آمپلی را روی صفحه نمایش خود مثل فرکانسها ی کراس اوور وغیره…را که عمومی هستند نشان میدهدمشخصاتی نظیر مقدار ولتاژباطری -درجه حرارت – انتخاب ورودیها- حساسیت ورودیها- انتخاب ووضعیت منبع تغذیه (برای کلاس کاری آمپ)-ادرس IPبرای کامپوتر -سریال نامبر آمپلی فایر…..می باشد
این مجصول دارای 16 پرتوتکتور دارد که سلامت محصول ولوازم متصل شده به آمپلی وخود آمپلی را تضمین می کند تعدادی از آنها از قبیل خروجی روی 0.5 اهم – پروتکتور گرمایی 85 درجه سانتی گراد-اتصال کوتاه خروجی ها -اتصال مثبت ومنفی برق -وجالبترین آنها کنترل کلیپینگ که به نظر من یک سیستم فوق العاده است که تا بحال در هیچ امپلی ندیده ام یعنی به محض ایجاد حالت کلیپینگ واحتمال خطر یرای محصول بسته شده به آمپلی ،آمپلی پروتکت کرده وخاموش می شود البته این پروتکت قابلیت خاموش شدن نیز دارد
رنج ولتاژ ورودی ابن امپلی 11 تا 15 ولت می باشد ودر غیر اینصورت پروتکت می نماید وجالب اینکه نوع پروتکت و علت را می توانید روی صفحه نمایش آن بخوانید رفع نمایید.
برای این آمپلی فایر یک صفحه نمایش وکنترل خارجی نیز به صورت اتخابی طراحی شده است که شما می توانید تمام مراحل کار با آمپلی فایر وهمچنینی کنترل آن را از داخل اتاق با آن انجام هید
یکی از دیگر راههای کنترل وتنطیم این آمپلی استفاده از کامپوتر است این آمپلی قالبیت اتصال به کامپیوتر را دارد که شما می توانید با استفاده از آن تنظیمات دقیق وراحتری انجام دهید مخصوصا اگر از چند آمپلی سری دسیس استفاده کنید که در این صورت تنطیم از روی کامپوتر ضروری است
این آمپلی برای خروجی های خود نیز دارای تنظیمات وسیستم کراس اووری خاصی می باشد که اگر از آمپلی دیگری استفاده می کنید می توانید از کراس اوور قوی این آمپلی استفاده کنید در شرایطی هم اگر از همین آمپ برای امپ دوم استفاده می کنید می توانید تنظیمات را به راحتی به آمپ دوم انتقال بدهید
این آمپلی که ساخت ایتالیا می باشد با دقت 0.03%THD ونسبت سیگنال به نویز 104وبا کراس اوور چهار حالته LPF-HPF-BPFوبای آمپ یک آمپلی با دقت وکیفیت ساخت بالا می باشد
thesis 1
thesis 4
لطفا سولات ونظرات خود را در تالار گفتگو مطرح کنید
کلیپینگ-چیست-؟

کلیپینگ چیست ؟

کلیپینگ چیست ؟
کلیپینگ یا همان کلیپ شدن یکی از مشکل ساز ترین مسائل کارآدیوست که تلفات بسیاری را چه برای فروشندگان ،(شرکتها و مغازه ها) و چه برای مصرف کنندگان ببار میآورد .این مشکل که خیلی هم نا پیدا میباشد با کمی دقت براحتی قابل حل است،در حقیقت بروز این مشکل ناشی از بی اطلاعی ماست
بحث گفتگو در مورد این مشکل می تواند بحث بسیار سینگینی باشد ، امامن در این نوشته سعی میکنم به طور بسیار ساده مشکلات ناشی از آن را بازگو کنم و از ورود به مباحث علمی و پیچیده آن دوری می کنم، ولی اگرکسی توضیح یا مطلب خاصی داشته باشد در تالار گفتگو به آن خواهیم پرداخت .
اجازه بدهید اول کیلیپینگ را تعریف کنیم ،همانطور که می دانیم خروجی یک آمپلی فایر بصورت موجهای سینوسی می باشد، فشار بیش از حد بر یک آمپلی فایر برای گرفتن توان بیشتر باعث بروز این مشکل میشود .یعنی با فشار بیش از حد بر یک آمپلی فایر.این موجهای سینوسی دچار تغییر شکل می شوند بطوریکه پیکهای موج سینوسی از حالت گرد به حالت صاف درمی آید یعنی برای لحظه ای بسیار کوتاه ولتاژ AC تبدیل به ولتاژ DC میشود .
وقتی ما از یک آمپلی فایر توان بیشتر از ظرفیتش می خواهیم آمپلی فایر مقدار اضافی خواسته شده را تبدیل به یک خط کرده و با همان ظرفیت به کارش ادامه میدهد یعنی ظرفیت بالای خط چین را حفظ می کند و ادامه آن را بصورت مستقیم ادامه می دهد .
اجازه بدهید با یک مثال کمی بیشتر توضیح دهم ،مجسم کنید که در زیر یک سقف شما توپی را به زمین بکوبید اگر فشار کوبیدن بیش از حد باشد توپ به سقف خورده باز می گردد ودر واقع سقف مانع ادامه حرکت توپ می شود . اگر در آمپلی فایر فاصله زمین تا سقف ، در مثال بالا را توان یک آمپلی فایر بدانیم، فشار بیش از حد توپ همانند فشار بیش از حد به آمپلی فایر می باشد. البته مقدار این فاصله درآمپلی فایر معادل ولتاژ منبع تغذیه آن آمپلی فایر می باشد
اما طبعات کلیپینگ چیست ؟
اگر این تعریف را بپذیریم که هر نوع تغییر شکل در سیگنال خروجی نسبت به سیگنال ورودی به آمپلی فایر یک دیستروشن است ،پس باید کلیپینگ را هم جزو دیستروشن ها بنامیم ، ولی چگونه این مسیله حادث می شود و چرا کلیپ بصورت دیستروشن عمل میکند ، در شرایط عادی سیکل حرکتی صفحه یک بلندگو بصورت سینوسی است یعنی در دو طرف خط موج یک پیک داریم با نوکهای گرد و مشخص، ولی وقتی که این موجها در منطقه پیکها(خط چینها) تبدیل به خط می شوند یعنی برای مدت کوتاهی DC می شوند .در این زمان صفحه بلندگو برای مدت بسیار کوتاهی بدون حرکت ایست میکند. وتوضیح آن بدین گونه می باشد که با ایجاد ولتاژ DC میدان مغناطیسی حاصل از آهنربای بلندگو صفحه را به دورترین نقطه میراند (چه در بالا و چه در پایین )البته زمان رانش بسیار کم است ولی در هر صورت باعث بهم ریختگی صدای حاصل می باشد حال هر چه فشار حاصله بیشتر از ظرفیت آمپلی فایر باشد زمان رانش و دفع توسط آهنربا بیشتر است .
مشکل بعدی ناشی از کلیپ شدن ایجاد گرمای مضاعف توسط میدان الکتریکی حاصل از موتور بلندگو (سیم پیچ )می باشد.
وباز توضیح آن بدین گونه است که با تولید ولتاژ (لحظه ای)DC یک اتصال کوتاه ایجاد میشود و این اتصال کوتاه به گرم شدن و یا به نوعی به داغ شدن سیم پیچ می انجامد، هر چند میدان مغناطیسی و آهنربا، گرمای حاصل از وجود ولتاژ را در سیم پیچ خنثی می کند و همانند رادیاتور عمل می کند ولی چون این گرما بیش از حد نرمال است با گذشت زمان گرمای زیاد باعث آسیب دیدن روکش سیم پیچ و در نتیجه سوختن آن می شودکلیپینگ
.تیوتر ها بیشترین قربانیان کلیپ هستند آنها به خاطر داشتن سیم پیچ هایی با سیم های بسیار نازک به راحتی در قبال این مساله آسیب پذیر هستند
برای همین در کراس اوور ها معمولا از خازن عدسی برای حفظ آنها در مقابل مساله کلیپ استفاده میشود با توجه به اینکه این خازن در قبال ولتاژ AC منعطف عمل می کند ولی در مقابل عبور ولتاژ DC سخت است و اجازه عبور را به آن نمی دهد باعث ایمن شدن و واکسینه شدن تیوتر در مقابل کلیپ می شود.
از صدمات دیگرمقوله کلیپینگ در کار آدیو افت اسپایدر بلندگو یا ساب است.
به طوری که اگر به ساب یا بلندگویی که تحت فشار زیاد کلیپ بوده است دقت کنید حتما خواهید دید که صفحه بلندگو پایین تر از حد مجاز خود ایستاده است این مساله باعث افت درایور و افت شدید کیفیت آن می شود، در واقع در این شرایط به علت تغییر پارامترهای الکتریکی ما شاهد کارآیی لازم یک درایو می شویم ولی دلیل آن چیست ؟
ساختمان بلندگو به خاطرسیستم دمپینگ وفور طوری عمل میکند که برای هر عملی عکس العمل آن نیز به همان شدت و اندازه وجود دارد که این دو اثر همدیگر را خنثی می کنند و جلوی ایجاد مشکلات را می گیرد ، در یک بلندگو عمل و عکس العمل همان حرکت ووفر به بالا و پایین می باشد و همانطور که اشاره این حرکتها دقیقا به یک اندازه می باشد که این خود باعث خنثی شدن اثر منفی همدیگر می شوند
اگر یک درایور بطور معمول بدون فشار کلیپ یک آمپلی فایر کار کند به هیچ عنوان دچار افت اسپایدر نخواهد شد ولی این مساله در حالت کلیپ صادق نیست و دلیل آن این است که همانطور که اشاره شد در انتهای حرکت صفحه بلندگو یک مکث کوتاه دارد و این مکث در بالاترین حد ممکنه ووفر است یعنی بالاترین حد Xmax و بعد از آن با فشار بیشتری به سمت مرکز کشیده می شود و بنوعی با ضرب کشیده می شود مثل پرت کردن یک جسم از ارتفاع که مسلما از رها کردن آن جسم از ارتفاع انرژی بیشتری دارد و به مرور باعث استهلاک و دفرمه شدن اسپایدر می شود ،چون وزن صفحه در پایین آمدن آن هم کمک بیشتری میکند این حالت دفرمه بیشتر به سمت پایین بلندکو می باشد حال هر چه صفحه بلندگو سنگین تر باشد این افت اسپایدر بیشتر است .
از مشکلات دیگر کلیپ ایجاد و وارد کردن خسارت به آمپلی فایر ها میباشد لابد تابحال دیده اید که با زیاد کردن ولوم ، آمپلی فایر سوییچ می کند ولی وقتی ولوم را کم می کنید دوباره کار می کند این بخاطر خوب بودن آمپلی شماست وگرنه باید آمپلی و بلندگو هر دو می سوختند اما این عمل چکونه اتفاق می افتد، همانطور که اشاره شد با کلیپ شدن و ایجاد ولتاژ DC نوعی اتصال کوتاه برای آمپلی فایر پیش می آید این اتصال کوتاه اگر در آمپلی خوب و با کیفیت اتفاق بیفتد با داشتن مدار سوییچینگ یا پروتکتور آمپلی فایر قطع می کند ولی اگر آمپلی فایر شما از برند خوبی نباشد باعث ادامه کار و در نهایت سوختن بلندگو و در صورت بی توجهی سوختن خود آمپلی فایر می شود، حتما زیاد شاهد سوختن تویتر ها با آمپلی فایر های معمولی بوده اید .
یکی از راهکار های مقابله با این مساله استفاده از آمپلی های مستقیم است این آمپلی به علت نداشتن گین در واقع به شکل یک پاور عمل می کند و فقط ولتاژ خروجی را تقویت می کند و به هیچ عنوان مساله کلیپ پیش نمی آید مثل آمپلی کلاریون APA 4300HX ولی اگر درایو ما توانی کمتر از خروجی آمپلی نیاز داشت چه ؟ این مساله در آمپلی فایرA900 با داشتن ولوم گین حل شده، ولی این آمپلی دارای سیستمی است که اگر حس کند که تنظیم گین بیش از حد مجاز است بطور خودکار مقدار اضافی را حذف می کند و این موقعی است که شما ولوم می دهید ولی صدا افزایش نمی یابد (این هم یک دلیل دیگر برای عالی بودن این آمپلی )
در بعضی از آمپلی های خوب ،چراغی مثل چراغ پاور دارند که نشان از کلیپ بودن است وقتی که این مشکل ایجاد میشود شما می توانید با هشدار چراغ متوجه شوید البته برای جلوگیری از کلیپ و تنظیم یک آمپلی فایر راهکارهای عملی تری مثل اسکوپ وجود دارد که نیاز به ادوات و اطلاعات فنی خاص است .
پس بهترین وعملی ترین را تنظیم آمپلی فایر برای جلوگیری از کلیپ شدن چیست ؟جواب این است که خروجی پخشها یکسان نیست وولوم گین در واقع عاملی است که شما بتوانید خروجی پخشتان را با ورودی آمپلی فایر هماهنگ کنید
یک آمپلی فایر باید ۶۰ وات خروجی داشته باشد اگرpre out پخش شما ۲ ولت است. برای رسیدن به توان واقعی آمپلی فایر ولوم گین آمپلی فایر شما باید در ساعت11.5 باشد (مطابق شکل بالا) و اگر پخش شما ۶ ولت باشد این خروجی را در ساعت 7 می دهد پس داشتن گین به معنای اجازه زیاد کردن آن نیست کمااینکه امکان دارد درایو شما ضعیف تر از آمپلی شما باشد که در آن حالت باید مقدار گین را کم کنید .
یکی از دلایل کلیپ شدن کمبود جریان برق برای تغذیه آمپلی فایر است . در سیستم های کار آدیو یکی از مشکلات عمده تامین و بهینه سازی برق میباشد و از آنجا که عملکرد یک آمپلی فایر رابطه مستقیم با برق دارد پس کمبود برق می تواند مشکلات خاصی را بهمراه داشته باشد که از آن جمله کلیپینگ است ،
کمبود برق دلایل زیادی دارد و از آن میان میتوان به عدم استفاده از سیمها و اتصالات لازم اشاره کرد که باعث میشود آمپلی فایر قدرت ارایه توان تعریف شده برای آن را نداشته باشد و حتی اگر قرار باشد به توان واقعی خود برسد دچار کلیپینگ خواهد شد اجازه بدهید کمی از بحث دور شویم ، استفاده از سیم و اتصالات خوب و یک آمپلی فایر مکمل هم بوده و در واقع لازم و ملزوم همند بارها دیده ام کسانی را که بدنبال آمپلی فایر خوبی هستند ولی به اتصالات و سیم های خوب تمایل چندانی ندارند در حالیکه این دو مکمل هستند و نمی توان از یک آمپلی خوب بدون اتصالات و سیمهای خوب بازدهی خوبی انتظار داشت و با توجه به فراوانی و رشد قارچ گونه پک های نامرغوب برق شاهد سردرگمی در انتخاب و استفاده از سیمها هستیم و البته چه بسیار فروشندگان هستند که اعتقاد و علم استفاده از سیم مرغوب را ندارند، بگذریم.کیلیپینگ1
گاهی هم پیش می آید که تنظیم گین آمپلی فایر درست آنجام شده ولی باز دچار کلیپ می شویم . که دلل آن استفاده از تنظیمات موازی در پخشها یا آمپلی فایرها می باشد
(منظور از تنظیمات موازی تنظیماتی هستند که در راستای هم عمل می کنند مثل استفاده از baas boost در کنار اکولایزرهای فرکانسهای پایین وهمچنین از گزینه لودنس ویا باز کردن باس بوس در آمپلی وپخش بطور هم زمان )
در پایان توصیه می کنم
اگر می خواهید کمتر دچار کلیپ شوید :
1ـاگر قدرت زیاد میخواهید از آمپ قوی استفاده کنید
۲ـاز پکیج سیم خوب و به قطر مناسب استفاده کنید.
3- از تنظیمات موازی کمتر استفاده کنید