SUBSONIC چیست

ساب سونیک یا امواج زیر شنوایی در حقیقت فرکانسهایی است که گوش انسان قادر به شنیدن آن نیست. همانطور که می دانیم گوش انسان توانایی شنیدن رنج فرکانسی بین ۲۰ تا ۲۰۰۰۰هرتز را دارا می باشد . ولی صدای ضبط شده و صدای تولید شده وصدای تقویت  شده توسط یک آمپلی فایر رنج بیشتری از رنج شنوایی انسان را دارا می باشد.در حقیقت فرکانسهایی که بودن یا نبودنش خیلی فرق نمی کند بلکه در بعضی مواقع می توان به آنها فرکانسهای مزاحم هم گفت.

حال با توجه به این نکته با وجود فیلتر ساب سونیک می توان فرکانسهای زیر شنوایی را حذف کرد .ولی این کار برای چیست وچه نفعی می تواند داشته باشد؟

اول اینکه هرچه فرکانس پایین می آید قدرت و طول موج آن بیشتر می شود و در نتیجه کنترل آن در بلندگوها (که در فرکانسهای پایین ساب ووفر است ) سخت تر می شود یعنی با تولید باس های پر قدرت که قابل شنیدن هم نیست (وفقط با بدن مخصوصا قلب می توان احساس کرد )در کنترل ساب اختلال ایجاد کرده ودقت ساب را از بین برده و کیفیت آهنگ را دچار به هم ریختگی میکند.

دوم اینکه برای ایجاد این فرکانسهای زیر شنوایی فشار بیشتری روی آمپلی فایر است بطوریکه هر چه فرکانسها پایینتر باشد فشار آمپلی فایر بیشتر است و این به معنای تولید گرمای بیشتر مصرف برق بیشتر استهلاک بیشتر آمپلی و در نهایت عدم کار آیی مناسب آمپلیفایرها.

با توجه به مسایل مطرح شده وجود ساب سونیک فیلتر کمک می کند به :

۱-حذف فرکانسهای مزاحم (که باعث بهم ریختگی صوتی می شود)

۲- جلوگیری از ایجاد فشاراضافی بر آمپلی فایرها

۳-مصرف برق کمتر در سیستم

البته همانطور که اشاره شد فرکانسهای پایین دارای طول موج پایین وقدرت بالا هستند که این نکته (قدرت بالا) در مسابقات DB که بیشتر فشار صدا بر واحد سطح و قدرت باس مورد نظر است کمک زیادی در بالا بردن SPL می نماید. که وجود یا استفاده از فیلتر ساب سونیک زیاد معنی ندارد. وحال ساب سونیک فیلتر چگونه می تواند در کار آدیو به ما کمک کند.

در نتیجه داشتن فیلتر ساب سونیک نکته و امتیاز قابل توجهی برای یک آمپلی محسوب می شود که بطور معمول این فیلتر در آمپهای مونو (یک کانال)استفاده می شود.

البته در برندهای مختلف و بسته به قیمت وارزش آمپلی فایر به دوصورت از این فیلتر استفاده می شود.

نوع اول : اینکه فقط از یک کلید که به صورت خاموش و روشن عمل میکندکه در این حالت ساب سونیک فیلتر با فرکانسی که از قبل برای آن تعریف شده است کار می کند وشما فقط اختیار دارید که استفاده کنید یا خیر.

ونوع دوم : (که بهتر است) از یک پتانسیومتر استفاده شده است که شما می توانید علاوه برروشن وخاموش کردن فرکانس موردنظر خود را تنظیم وانتخاب کنید

و در نهایت اینکه فیلتر ساب سونیک تا ۵۰هرتز عمل میکند.

۵ نظر در “SUBSONIC چیست ؟ ساب سونیک فیلتر برای چیست؟

 1. حسن طاهرخانی گفت:

  به نظر بنده ساب سونیک باید با fs یا فرکانس رزونانس ساب یکی باشد مثلا اگر fs ساب ۳۵ هرتز باشد باید ساب سونیک روی ۳۵ باشد

 2. یاسر گفت:

  سلام الان نرمال یا بهترش باید روی ۲۰ هرتز باشه یا ۵۵ هرتز

  1. محسن گفت:

   سلام برای باکس سیلد بین ۲۵ تا ۳۵ مناسب خواهد بود و برای باکس های پورتد ۳۴ هرتز گزینه مناسبی خواهد بود. اگر از سیستم صوتی سنگینی استفاده نمیکنید میتوانید آن را در حالت نرمال قرار دهید.

 3. Rass گفت:

  سلام سابی ک بدون فرکانس باشه رو افراد ۱۳ سال میتونن استفاده کنن؟؟

  1. محسن گفت:

   سلام خیر توصیه نمی شود. مستقیم بر روی قلب اثر خواهد گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *