نگاهی به بلندگوی دوست داشتنی و معروف ۶۹۷۵ پایونیر

را کسانیکه بیشتر از یک مصرف کننده می شناسند همگی بر این مساله اذعان دارند که ۶۹۷۵باند پر قدرتی است که نقطه قوتش باس پر قدرت آن است بطوریکه هرچه آمپ قویتر باشد این بلندگو نیز صذای باس قوی تر ی دارد.
به همین علت است که نصابهای کمی سنتی تر که اعتقاد چندانی به کامپوننت ندارند حتما در کنار ۶۹۷۵ از تیوتر S20در ماشین استفاده می کنند برای اینکه معتقد هستنند این بلندگو در کنار ساب صدای تیوتر قوی ندارد.
در واقع این مساله درست است یعنی ۶۹۷۵ در حالت معمولی صدای باس قویتری نسبت به تیوتر ومیدرنج دارد وتو گویی که انگار صدای تیوتر یک پله عقب تر است .
صرف نظر از اینکه این مساله حسن است یا ایراد در ۶۹۷۵V2تا حدودی ما شاهد عکس قضیه هستیم یعنی اولین چیزیکه در این بلندگو مشهود است صدای تیز آن است که حتی با پخش ماشین نیز این مساله مشهود است.
بطوریکه من گاهی اوقات دلم می خواست یک کلید برای کم کردن صدای تیوتر ومیدرنج بود تا صدای بلندگو را تعدیل کنم ولی اگر با یک ساب همراه شود می توان گفت دیگرصدای تیوتر کم نیست وشاید دیگر نیازی به S20 نباشد.

۶۹۷۵بلندگویی بود (یا هست) با قدرت تحمل بالا و از خصوصیات آن این بود که زیر آمپلی فایرهای قوی خوب مقاومت می کرد وصدای خوبی داشت ولی در مقابل با آمپلیهای ضعیف میانه خوبی نداشت و به قول آقایان نصابها با آمپهای ضعیف خوب را نمی افتاد.
بعنوان مثال ۶۹۷۵ با پخشهای ماشین با قدرت حدود ۲۲W RMSحدود ۳۰ تا ۴۰ درصد بازده داشت در حالیکه ۶۹۷۵V2 به مراتب بیشتر وتا حدود ۵۰ در صد جوابگو هست.
این مساله دیر درایو شدن ۶۹۷۵ باعث بروز مشکلی هم می شد وآن هم این بود که وقتی ۶۹۷۵ را با آمپهای ضعیفتراز ۳۳۰۰(۲*۶۰وات) نصب میکردند برای گرفتن صدای زیاد فشار مضاعفی روی آمپ با گین کاملا باز می آوردند که مشکل CLIPPINGپیش می آمد که تیوتر های ۶۹۷۵ را می سوزاند
مطلوبترین آمپلی برای ۶۹۷۵ آمپ GM-5400T بود در حالیکه ۶۹۷۵V2 با آمپ GM-3400T نیز کاملا درایو می شود.
البته sensitivity 6975 هست ۹۳ dbدر حالیکه ۶۹۷۵v2هست ۹۲dbپس چرازودتر درایو می شود را از دوستان عزیز می خواهم که توضیح بدهند.
البته این مساله از لحاظ اقتصادی نیز موثر است چراکه شما ار قرار بود از ۶۹۷۵ صدای خوبی داشته باشید باید آن را با ۵۴۰۰ نصب کنید وبدون در نظر گرفتن پخش وصرف نظر از متعلقات نصب و اجرت که در هردو یکسان می باشد.
در حالیکه ۶۹۷۵v2با آمپ ۳۴۰۰ حدود ۲۰۰هزار تومان هزینه لازم دارد یعنی حدود ۲۰ درصد کمتر
ولی به شخصه معتقدم صدای باس ۶۹۷۵ در زیر آمپهای سنگین مقوله تکرار نشدنی است
ودر اخر اینکه ۶۹۷۵v2همانند ۶۹۷۵ بازده خطی در مورد باسهای پرقدرت ندارد
۶۹۷۵ دارای چند نقطه ضعف بود که در ۶۹۷۵V2 سعی در بر طرف کردن آن ایرادات شده است که به اجمال به بررسی چند مورد ان می پردازیم.

۱- جنس سوراند ۶۹۷۵ مثل تمام بلندگوهای high power از نوعی اسفنج یا فوم بود که در اثر کار کرد یا حتی مرور زمان رو به انحطاط واز بین می رفت یعنی بطور میانگین بسته به نوع استفاده حدود۵ یا ۴ سال عمر مفید داشت وبا ضعیف شدن سوراند ها پارامترهای فنی بلندگو نیز دستخوش تغییر می شد
در ۶۹۷۵v2 پایونیر این مورد را تغییر داده است وطبق گفته مهندسان شرکت از سوراند ضعیف شده ساب ها استفاده است ووعده بر طرف شدن آن را داده اند وباید منتظر ماند تا در آینده که چقدر این وعده محقق خواهد شد.

۲- در مدل ۶۷۹۷۵ سیمهای تیوتر ومیدرنج ار درون صفحه وفور خارج شده وبا یک زاویه ۹۰ درجه خمیدگی به تیوتر ومیدرنج وصل می شود این سیمها که به اصطلاح تعمیرکاران سیمهای فنری نیز نامیده میشود بر اثر حرکت شدید وفور در اثر باسهای قوی بعد از وقت از انتهای سیمها جاییکه به وفور وصل می شدند قطع می شد که باعث از کار افتادن تیوتر ومیدرنج می شد
در ۶۹۷۵v2 این مساله با عبور دادن سیمهای تیوتر ومیدرنج از مرکز محور بلندگو بطور قطع این مشکل حل شده است

۳- از دیگر نکات حل شده در ۶۹۷۵v2 که خیلی هم مهم نیست بیشتر شدن ضخامت جعبه بلندگو است بطوریکه در ۶۹۷۵ با کم بودن ضخامت جهبه گه گاه در حمل نقل آن مشکل ایجاد می کرد
ولی در ۶۹۷۵v2 این مشکل حل شده وجعبه هایی با ضخامت جعبه های آمپلی فایر استفاده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.