احتمالا تا بحال کلمه RDS یا لگوی آن بروی پنل( پخشهایی که برای بازار اروپا ساخته شده است) دیده باشید ویا اگر تابحال ندیده اید با توجه به اینکه بلاخره سیستم RDS در ایران نیز راه اندازی شد ، من بعد از این بروی پنل پخشهای تولید شده برای بازار ایران نیز شاهد لگوی RDS خواهید بود.

اما RDS چیست؟ وچگونه می تواند برای ما مفید باشد؟
RDS که مخفف RADIO DATA SYSTEM می باشد یک سرویس رادیویی است که بروی موج FM فعال می باشد که وظیفه آن ارسال اطلاعات ودیتا بروی موج FM می باشد. ساده تر بگویم هنگامیکه شما به رادیو موج FM گوش میکنید اگر دستگاه پخش شما مجهز به RDS باشد می تواند اطلاعات دیگری را هم از مرکز فرستنده دریافت کند ،اطلاعاتی که شامل نوشته های متنی (مثل انواع پیامهای ترافیکی یا اطلاعات برنامه در حال پخش وغیره….) یا بوقها وآلارمهای هشدار دهنده می باشد.

RDS در سال ۱۹۸۲ در انگلستان را ه اندازی شد وبعد با استقبال مردم به مروردر سراسر اروپا و آمریکاو سایر نقاط جهان مورد بهره برداری قرار گرفت . وانگلستان جز کشورهایی است که تمام سرویس های RDS را بطور فعال و اکتیو دارد.

اطلاعاتی که در سرویسRDS منتشر می شود شامل سرویس های متنوعی می باشد، ودر واقع RDS چندین گروه زیر شاخه دارد که تعدادی از آنها مختص رادیوهای در حال حرکت مثل پخشهای ماشین وجدیدا موبایلها می باشند وبقیه آنها عمومی می باشند.البته ناگفته نماند که تمام سرویسهای معرفی شده در این سایت در ایران راه اندازی نشده است ، وبا توجه به زیاد بودن این سرویسها من در سایت ایران کارآدیو سعی می کنم که سرویسهایی که در پخش اتومبیل می توانند مورد استفاده قرار گیرند بطور مختصر معرفی کنم.

programme service -ps
یکی از ابتدایی ترین سرویسهای RDS می باشد که به معرفی برنامه های در حال پخش از قبیل (نام برنامه – نام شبکه در حال پخش برنامه وغیره … )می پردازد . شما تا بحال به برای لیست کردن شبکه های رادیویی از شماره فرکانس آنها استفاده می کردید ولی با این سرویس شما می توانید لیست شبکه ها را بر اساس نام آنها مرتب کنید . البته این سرویس بصورت حروف انگلیسی عرضه می شود وطول جملات نباید بیشتر از ۸ کاراکتر باشد.

alternative frequency -af
این سرویس با نام فرکانس جایگزین یکی از جالبترین سرویسهاست. در خارج از ایران در داخل شهرها شبکه های رادیویی برای پوشش بهتر (مخصوصا شبکه های خصوصی ) برنامه های خود را در چند فرکانس پخش می کنند بطوریکه در نقطه ای از شهر بروی یک فرکانس ودر نقطه ای دیگر در همان شهرهمان برنامه بر روی یک فرکانس دیگر بهترین آنتن دهی را دارد . با فعال بودن این سرویس دستگاه پخش بطور خود کار فرکانس مناسب را پیدا کرده و جایگزین فرکانس قبلی می نماید . این تغییر فرکانس در ایران از شهری به شهر دیگر اتفاق می افتد بطور مثال شما رادیو جوان را در تهران وکرج وقزوین بروی فرکانسهای مختلف دارید.با فعال کردن این سرویس شما با خارج شدن از تهران نیاز به تعویض فرکانس رادیو خویش (که در خیلی از موارد فرکانس جایگزین در شهر مورد نظر هم اطلاع ندارید)نیست واین سرویس خود فرکانس جایگزین را پیدا می کند . این سرویس مخصوص کار آدیو وموبایل می باشد.

traffic aunoncements -ta
دو راه برای اعلامهای وآگهی های ترافیکی وجود دارد که یکی از آنها در یافت سیگنالهاو بوقهای فاصله دار می باشد که با فعال شدن آن شما از وجودترافیک وشدت آن آگاهی می یابید این سرویس نیز مخصوص کار آدیومی باشد . معمولا این گزینه با یک کلید می تواند غیر فعال شود.

traffic programme -tp
راه دوم اعلام ترافیکی از طریق نوشتاربروی صفحه ظاهر می شود.وبطور عمومی وضعیت ترافیک شهر را به تناوب اعلام می نماید.

progrmme type -pty
در سرویس (ps) شما از نام برنامه در حال پخش مطلع می شدید ولی دراین سرویس می توانید از ماهیت ومحتوای برنامه ای که در حال پخش است اطلاع یابید . این سرویس قابلیت دسته بندی محتوا وماهیت برنامه هارا در ۲۹ گروه از پیش تعریف شده مثل اخبار – ورزشی – موسیقی-وغیره… دارد وشما با انتخاب هر یک از آنها می توانید در تمام شبکه ها جستجو کنید ، یعی اگر شما newsرا اتخاب کنید این سرویس تمام شبکه ها ی موجود روی موج fm را جستجو می کند وشبکه هایی که در حال پخش اخبار هستند را به شما معرفی می کند . این سرویس از محبوبترین سرویسهای rdsاست.

radio text -rt
این سرویس اطلاعات جالبی از برنامه های در حال پخش در اختیار شما می گذارد .شایدبرایتان زیاد پیش آمده باشد که بخواهید بدانید که خواننده آهگ در حال پخش کیست ویا نام مجری برنامه چه می باشد ، با خدمات این سرویس که اطلاعات را بصورت متنی بروی صفحه نمایش دستگاهتان پخش می کند به جواب سوالهایتان در مورد برنامه های در حال پخش خواهید رسید .
پیام ای این سرویس که باید حداکثر ۶۴ کراکتر باشد اطلاعاتی در مورد تهیه کننده برنامه برنامه بعدی -خواننده آهنگ- نام مجری وغیره… در اختیار ذهن کنجکاو شنونده قرار می دهد
RDS سرویسهای دیگری نیز دارد که می تواند از طرف فرستنده رادیو فعال باشد.
clock time and date ct
decoder identification di
dynamic ptyindicator pty
enhanced other networks information eon
music speech switch ms
opendata applications pin
traffic massage channel tmc
همان طور که اشاره شد با توجه به راه اندازی سرویسهای RDS در ایران شرکتهای تولید کننده محصولات کار آدیو نیزدست بکار شده اند و محصولات آینده خود را به این سرویس مجهز کرده اند شرکتهایی مثل کنود وتقریبا ۸۰% پخشهای پایونیر در سال ۲۰۱۱ از این نمونه اند.
در آخر بد نیست بدانید که شرکت بلا پونکت (که قسمت کار آدیو شرکت بوش می باشد)کاملترین سرویسهای RDS را دارد ودر گذشته پخشهای ناکامیچی هم RDS کاملی داشتند.

۳ نظر در “RDS چیست؟

 1. رضا شیخ زاده گفت:

  کار خوب هیچ وقت محو نمیشود. ارائه اطلاعات در هر فضایی پسندیده و ماندگار است. سپاس از شما 🌹🙏

  1. رامین گفت:

   با سلام
   خدمت و راهنمایی به مشتری وضیفه ماست
   با تشکر از شما

 2. سلام ممنون از مقاله خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *