به عنوان یک برند تجاری که در این سال ها موفق به کسب شهرت زیادی شده است یک بار دیگر تیم مشتاقان به صدای شرکت ادیسون با طبقه بندی جدید محصولات خود سنگ تمام گذاشته اند . با معرفی سری جدید پریم ( prima ) شرکت ادیسون با چالش رقابت در بازار سیستم های فابریکی ماشین( OEM ) رو به رو شد و آمده تا با یکی از راه حل های کامل و ظریف خود قابل استفاده برای همگان باشد. انچه که باعث میشود صدا کاملا متفاوت باشد اضافه کرد Digital signal processor ) DSP ) تنها در ۳ مدل ( ap8.9 bit-ap5.9 bit-ap4.9bit ) از این امپلیفایر های کوچک است.
برای این بررسی شرکت ادیسون یکی از بهترین امپلیفایر های این مجموعه را برای ما فرستاد . امپلیفایر هشت کاناله بسیار زیبا و جدید AP8.9 bit . قدرت این مجموعه شامل ۳۵watt*8 در ۴ohm یا ۶۵watt*8 در ۲ohm و ۱۳۰watt*4در بریج ۴ohm و مجهز به قسمت DSP . این امپ میتواند به طور شگفت انگیزی قلب یک سیستم با پخش فابریکی یا اصطلاحا (OEM ) باشد.
مشخصات پریما
زمانی که شما در مورد امپ های ap bit فکر میکنید باید ذهنتان را برای چیزای جدید باز و اماده کنید.برای مثال این امپلی هشت خروجی دارد که قابل بریج کردن هستند به اضافه یک خروجی سابووفراختصاصی که به شما اجازه میدهد تا امپلیفایر ساب را به صورت جداگانه درایو کنید ( در صورتی که بخواهید ). هفت ورودی سیگنال وجود دارد که شامل S/PDIF نیز میشود. همچنین قابلیت نصب ریموت کنترل دیجیتال ادیسون را نیز دارا است . که میتوانند کنترل امپلیفایر را در زیر انگشتان شما قرار دهد.
این امپلی مجهز به اخرین تکنولوژی های دیجیتال است از ویژگی های ان میتوان ۳۲ BIT بودن . ۱۴۷MHZپروسسورو مبدل ۲۴BIT AD/D نام برد. این امپلی عملا طراحی و ساخته شده برای نصب بر روی سیستم های فابریکی. این تنها اغاز حقه های دیجیتالی این امپ کوچک است هر کانال از این امپ میتواند به صورت جداگانه تنظیم شود و ۶۸ اکولایز هر کانال به ما امکان کنترل و تعین دامنه و شیب مورد نظر خود را به ما میدهد و به عملکرد برگشت سیگنال صوتی کاملا قابل تنظیم است . بله من گفتم هر کدوم از این کانال ها !!!
این سیستم با استفاده از یک نرم افزار که بر روی کامپیوتر شما نصب میشود کنترل میشود. این نرم افزار کنرل پنل خوب و منطقی دارد اما خواندن دفترچه راهنمای کاربری قبل از تنظیم به شدت توصیه شده است . بعد از خواندن دفترچه من قابلیت ها و تنظیماتی را در نرم افزار پیدا کردم که قبل از خواندن حتی نمیدانستم چنین امکانات و تنظیماتی دارد . به عنوان مثال نه تنها شما قادر به انتخاب نوع سیگنالی که باعث روشن شدن امپ میشود هستید بلکه حتی میتوانید روشن شدن امپلیفایر ساب را به تعویق بیاندازید. تنظیم دیگر به شما اجازه میدهد که حتی بعد از از بین رفتن سیگنال مدت بیشتری امپلیفایر را روشن نگه دارید.
باید از حالت کنترل نرم افزار در زمانی که به امپ وصل نیست تشکر کرد . شما میتوانید قبل از متصل کردن کامپیوتر خود به امپ با نرم افزار و حالت های مختلف تنظیم آن بازی کرده و با آن اشنا بشوید. نرم افزار دو حالت عملکرد مختلف برای تنظیم دارد ۱ حالت استاندارد ۲ حالت حرفه ای . در حالت استاندارد تنظیمات هر کانال در دسترس قرار دارند و به شما اجازه نصب به صورت پسیو و اکتیو و ۲way یا ۳way بدون سیستم خود را میدهد . اما در حالت حرفه ای هیچ محدودیتی وجود ندارد و شما هر جور که بخواهید میتوانید تنظیم کنید .
با استفاده از دیسک نصب عرضه شده شما میتوانید به سادگی تنظیمات ورودی گین خود را بهینه سازی کرده و در صورت دلخواه منحنی اکولایزر خروجی امپ را حذف کنید .
هنگامی که ورودی و خروجی امپلیفایر را نصب کردید شما باید نوع پخش سیستم بلندگوی را انتخاب کنید ( به صورت اکتیو یا پسیو و ۲way یا ۳way بودن سیستم ) و تنظیمات کراس اوور را اضافه کنید و هیچ گونه نگرانی بابت فراموش کردن این تنظیمات نباشید زیرا تمام این تنظیمات را نرم افزار مرحله به مرحله انجام میدهد . بازهم میگویم با خواندن کتابچه نرمافزاربرای اولین باربرای تنظیم در وقت خود صرفه جوی خواهید کرد . زمانی که شما اینکارهارا انجام دادید نرم افزار مرحله دوم تنظیمات را نمایش میدهد البته به لطف طراحی منطقی و قابل فهم آن . بسیاری از تنظیمات و کنترل های دیگر باقی مانده که من نمیتوانم در اینجا پوشش بدهم زیرا در صفحه ۵۸ کتابچه همه این ها توضیح داده شده اند.
تمام اتصالات و سیم کشی ها در یک سمت امپلیفایر هستند . توضیحات کامل مربوط به هر سیم بر روی خود سیم چاپ شده است . ظرفیت ورودی سیم برق و بدنه امپلیفایر تا ۸ گیج وهمچنین مجهز به یک فیوز ۳۰A نیز هست .
ap8.9
نصب این امپلی در اتاق من کمی پیچیده تر از حالت های معمولی است . برای ازمایش صدای این محصول من از دو نوع بلندگو استفاده کردم یکی ۲way و دیگری ۳way .
من کراس اور دیجیتال این امپ را برای هر پنج کانال انتخاب کردم . من اعتراف میکنم که با بازی با dsp این امپ میتوان صدای واقعن فراتر از حد انتظار آنهم با یکسری تنظیمات معمولی گرفت . این خیلی لذت بخش هست که شما قدر به گوش دادن صدا در سطح دلخواه کراس اور با فیلتر q تنها با یک کلیک ساده هستید .
تنها با کنترل تاخیر دهنده سیگنال من به سادگی میتوانم صدای اتاقم را خیلی زیاد کنم یا آن را بسیار زیبا و خودمانی کنم. این ویژگی باعث میشود که شما تفاوت های زیادی را طول راه با ماشین خود احساس کنید .
در نهایت من کامپوترم را کنار میگذارم و فقط و فقط یه موسیقی گوش میدهم . این امپلی با صدای غنی و واقعی خود عالیست و بسیار قویتر و بیشتر از خروجی ۳۵ واتی خود صدا میدهد. و راه اندازی سیستم صدای بلندگوها با این سطح توان واقعن متناسب و عالیست حتی اگر حجم این امپلیفایر۱۹ *۳.۴*۱۳ سانتی متر باشد. ( که برای امپ ۸ کانال بسیار کوچک است ) و به سختی در طول مدت صداگیری من گرم شد .صادقانه بگویم من متوجه هیچگونه صدای مصنوعی و دیجیتالی نشدم . به سادگی میتوان این امپلی را به دلیل کوچک بودن در هنگام نصب ناپدید کرد ( طوری نصب کرد که دیده نشود ) . این همان مزیتی است که امپلیفایر های خوب باید داشته باشند .
برمیگردیم به ازمایش . من با یک سری ازمایش این امپ را راه اندازی کردم . این امپلی با انجام بدون عیب و نقص و ایجاد عملکرد با مشخصات عالی و همچنین تولید صدای فلت بدون هیچگونه تنظیم اکولایزربا خروجی بیشتر از حد توان خود نظر مرا به خود جلب کرد
امپلیفایر prima ap 8.9bit یکی از فناوری های پیشرفته سیستم صوتی اتوموبیل است که در دسترس همگان قرار دارد. تکنولوژِی dsp به کمک این امپ میاید وبا تنظیمات دقیق برای همه وسایل نقلیه قابل نصب است . یک امپلیفایر خوب علاوه بر اینکه نباید نویز و به هم ریختگی صدا داشته باشد باید عملکرد صوتی خوبی هم از خود به نمایش بگذارد .
اگر شما اماده ورود به دنیای سیستم صوتی هستید حتما برای خرید امپلیفایر های ap bit به فروشنده های ادیسون مراجعه کنید. فقط خود را برای صرف کردن وقت خود با این امپها بکنید زیرا شما به هیچ وجه قادر به چشم پوشی از انعطاف پذیری و طراحی سیستم خود نیستید . شما هم به احتمال زیاد میخواهید خود را با تنظیمات پیچیده این امپ گرفتار کنید همانطور که من خود را گرفتار کردم . برای اطلاعات بیشتر به وبسایت www.audison.com مراجعه کنید .
نویسنده : Garry Springgay
منبع : http://www.pasmag.com/car-audio/test-reports/3882-audison-ap89-bit-amplifier-review

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The maximum upload file size: ۲ MB. You can upload: image.