بررسی مدل های مختلف باکس و ویژگی های هرکدام

در این مقاله قصد داریم انواع باکس ها ی مناسب برای ساب ووفر را مورد نقد و بررسی قرار داده و تفاوت های آنها را بیان کنیم.

معمولا شرکت های معتبر همانند پایونیر، جی وی سی کنوود و … در کاتالوگ محصولات خود باکس مناسب برای سابووفر را معرفی میکنند و میتوان با توجه به سلیقه شخصی و نیاز، باکس مورد نظر را انتخاب و تهیه کرد. اما این باکس ها چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ چند نوع باکس داریم؟ معیار اندازه گیری حجم باکس چیست؟ با ما همراه باشید تا در این مورد بحث کنیم.

اصول کارکرد ساب ها و ووفر ها رابطه مستقیم با جابجایی هوا دارد. بگونه ای که مثلا در توییتر هیچ گونه جابه جایی صفحه صورت نمیگیرد و میتوان در هر مکانی از آن ها استفاده کرد . اما در ووفر ها داستان فرق میکند اگر یک بلندگو را از محفظه خود مثلا طاقچه خودرو خارج کنید متوجه می شوید که حجم صدا و باس به شدت کاهش پیدا میکند. هوای پشت ووفر باعث افزایش این حجم از صدا می شود. یا مثال دیگر یک طبل را در نظر بگیرید.

طبل ها نیز از همین قانون پیروی میکنند، اگر هوایی مابین صفحه های طبل وجود نداشته باشد تا تحت فشار قرار نگیرند هیچ گونه صدایی ایجاد نخواهد شد. محفظه پشت ووفر یکی از مهمترین المان ها جهت تولید، کیفیت و حجم صدا می باشد. به همین دلیل است که ما به مشتریان خود پیشنهاد عایق کردن درب های خودرو را جهت هدایت بهتر هوا می کنیم( که البته یکی از دلایل دیگر آن کاهش سر و صدای اضافی می باشد).

اگر یک ساب را از باکس خود خارج کنید متوجه می شوید که صفحه ساب فقط بازی میکند و صدای باس آنچنانی ندارد. پس باید نتیجه گرفت محفظه پشت ساب چقدر میتواند در صدای ساب تاثیر گذار باشد. در حقیقت باید بگوییم که راز نوع باس مورد نظر شما در نوع باکس نهفته است.

همانطور که قبل تر اشاره شد شرکت های معتبر معمولا باکس مناسب برای محصول را در کاتالوگ ذکر میکنند.البته برخی ساب ها را نیز میتوان بصورت Free Air (قابل استفاده در فضای باز همانند طاقچه ) استفاده کرد و قابلیت نصب خارج از باکس را دارند.

یادش بخیر،اوایل دهه ۸۰ بود که جوانان دهه شصتی  به سن قانونی رسیده بوند و توانسته بودند یک خودرو هر چند ضعیف ( از پیکان ۶۸ گرفته تا پراید ۸۰ و …)برای خود دست و پا کنند. آن زمان اصطلاحا اوج سیستم بازی جوانان بود و همه عاشق سیستم صوتی خودرو بودند. آن زمان ها رسم بود که هر کس روی طاقچه خودرو یک ساب ووفر داشت. و دیگر به این اهمیت نمیدادند که اصلا طاقچه خودرو جای مناسبی برای نصب ساب ووفر خواهد بود یا خیر. با اینکه برخی از ساب ها قابلیت نصب بصورت Free Air را داشتند اما کمتر کسی به آن توجه میکرد.با این حال کمی طول کشید تا باکس ها جای خود را در سیستم های صوتی باز کنند و امروزه کمتر کسی به فکر نصب ساب بر روی طاقچه خواهد افتاد.

بگذریم…

باکس ها به منظور هدایت هوای پشت ساب ووفر ها استفاده می شوند و به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند.
 1. پورتد ( دارای پورت خروجی جهت خروج و ورود هوا )
 2. سیلد ( در بسته بدون منفذ اصطلاحا مهر و موم شده )

که ما قصد بررسی این باکس ها را داریم. البته مدل های دیگری همانند باکس بند پس نیز موجود می باشد که بسیار کمتر از آن استفاده می شود.

نکته : واحد اندازه گیری حجم باکس لیتر می باشد.

باکس های سیلد

باکس های سیلد فاقد منفذ یا همان پورت ورودی و خروجی هوا می باشند. در این باکس ها عملکرد هوا بصورت رفلکس عبوده و با انعکاس پشت ساب ووفر همانند کمک فنر عمل می کند و حرکت عقب و جلو مخروط ساب ووفر را به راحتی تنظیم می کند، وقتی ساب به بیرون حرکت کند حالت وکیوم در باکس ایجاد می شود و زمانی که به داخل حرکت میکند فشار هوا بالا رفته و صدای انفجاری تولید میکند. باکس های سیلد حجم کمتری نسبت به نوع پورتد دارند.

باکس های پورتد

باکس های پورتد بر خلاف سیلد دارای پورت ورودی و خروجی هوا می باشند. در این باکس ها خروج ناگهانی هوا از پورت باعث ایجاد نوعی باس می شود که به صدای خود ساب ووفر می افزاید. حال خود این پورت با توجه به شکل خروجی میتواند فرکانس متفاوتی از صوت را ایجاد کند. این پورت میتواند به شکل دایره  و یا شیار با ابعاد مختلف باشد. میتوان با توجه به سلیقه شنوایی نوع پورت را خودتان مشخص کنید. هرچه پورت بزرگتر باشد فرکانس کاهشی و هر چه پورت کوچکتر باشد فرکانس افزایشی خواهد بود که جهت محاسبه دقیق تر، این کار با نرم افزار های مخصوص انجام می شود .در ضمن باکس های پورتد بزرگتر از نوع سیلد می باشند.

تفاوت باکس های پورتد و سیلد

اگر ترجیح می دهید باس هایی که محکم و با دقت هستند داشته باشید، به سراغ باکس های سیلد (مهر و موم شده بدون منفذ) بروید. اگر می خواهید حجم باس بیشتر و قدرتمند داشته باشید به سراغ باکس های پورتد بروید. در زیر جدولی آماده کردیم تا راحتتر باکس ها را مقایسه کنید.

نوع باکسخصوصیات
سیلددقت بالاکیفیت
صوتی بالا
حجم کمتر صدا
طول عمر بالا 
سایز کوچکتر نسبت به پورتد
عدم افت کیفیت در دراز مدت
میتواند در هر شکلی طراحی شود و لزومی ندارد مکعب باشد
داغ شدن سیم پیچ در صورت استفاده طولانی به دلیل عدم عبور هوا جهت خنک کاری  
پورتد  حجم صدای بالا
قدرت بیشتر
راه اندازی راحت تر ساب ووفر
قابلیت تیون فرکانس با توجه به پورت هوا
سایز بزرگتر نسبت به سیلد
تداخل باس قبل با باس بعدی به دلیل بازی زیاد صفحه ساب
افت کیفیت و دقت در دراز مدت
خنک ماندن سیم پیچ بدلیل عبور جریان هوا  

یکی از وبسایت های معتبر در زمینه کارآدیو اقدام به تست صدا در دو باکس سیلد و پورتد و نظر سنجی بین چند تن از کارشناسان خود کرد تا ببیند نظر این کارشناسان نسبت به موزیک ها با سبک های مختلف چیست. این جدول را برای شما میگذاریم تا شما هم مشاهده کنید.

سبک موزیک/ تعداد آرایباکس سیلدباکس پورتد
پاپ۳۳
راک/ آترناتیو۳۳
کلاسیک۳۱
رپ/ R&B۱۵
الکترو دنس۲۴

بگذارید در رابطه با ابعاد و نوع باکس پیشنهادی مثالی بزنیم، ساب دی ال اس مدل MCW12 را مورد بررسی قرار میدهیم، به سایت مرجع مراجعه میکنیم تا اطلاعاتی در مورد باکس پیشنهادی بدست آوریم.

باکس پیشنهادی سیلد : ۳۲ تا ۳۷ لیتر ، برای خودرو های کوچک ۳۲ تا ۳۴ لیتر و برای خودرو های بزرگ ۳۴ تا ۳۷ لیتر. گفته شده از عایق پشمی برای دیواره ها استفاده کنید.

باکس پیشنهادی پورتد : ۴۰ لیتر با پورت گرد با ابعاد ۱۰ سانت یا شیار با طول ۳۶ سانتی متر

برای محاسبه لیتراژ میتوانید از فرمول زیر استفاده کنید.

هنگام محاسبه حجم محفظه ، به سادگی عرض x ارتفاع x عمق را ضرب می کنید .در اندازه گیری از واحد دسی متر (هر ۱۰ سانت معادل ۱ دسی متر) استفاده کنید و جواب را در لیتر دریافت کنید.

Vol = width x heigth x depth

در باکس های شیب دار برای محاسبه عمق باکس کافیست عمق در کف باکس را با عمق بالایی باکس جمع و در عدد دو تقسیم کنید.

نظر شما چیست؟ بنظر شما کدام باکس بهتر عمل میکند و شما کدام را میپسندید؟

اگر نقدی از این مقاله دارید آن را بیان کنید تا دیگران هم از آن بهره مند شوند.

 

برای مشاهده باکس ها اینجا کلیک کنید

نوشته های مرتبط

۷۰ نظر در “بررسی انواع باکس ها

 1. علیرضا گفت:

  سلام بنده ساب پایونیر ۱۲ اینچ دارم
  باکس مربعی ولی خروجی هوا نداره
  میتونم براش خروجی خوا بذارم؟مشکلی پیش نمیاد

  1. رامین گفت:

   سلام
   بستگی به لیتراژ باکستون داره و این خروجی باید اصولی طراحی شود

 2. محسن گفت:

  با سلام …من یه ساب کنوود ۳۰۰۰ دارم ۳۰۰ ار ام اس….طبق گفته سازنده عمق باکس باید ۳۱ سانت باشه ولی تو بازار عمق باکسا همه تا ۴۰ هستن میخاستم بدونم عمق که بیشتر بشه روی کیفت تاثیر میزاره ؟؟در صورتی که باقی ابعاد مشکلی نداره

 3. امیرارسلان گفت:

  سلام
  بنده یک ساب پایونیر ۳۰۵ دارم
  میخواستم بدونم باکس لوله ایی خودش بهتره
  یا یه مکعبی بگیرم

  1. سلام خدمت شما
   باکس مکعبی باعث کنترل بیشتر میشه
   موفق باشید

 4. Yasin Taba گفت:

  سلام
  من ساب ۱۲ اینچ مدل ts-300d4 دارم، میخواستم ببینم چه نوع باکسی براش خوبه؟
  براش میخوام امپلی مونو هم بگیرم برای اینکه حداکثر توانش رو استفاده کنم.

  1. سلام وقت بخیر
   دوست عزیز شما برای صداهای حجیم باید باکس پورتد رو تهیه کنید
   موفق باشید

 5. سید یاسین طباطباییان گفت:

  سلام
  من ساب ۱۲ اینچ مدل ts-300d4 دارم، میخواستم ببینم چه نوع باکسی براش خوبه؟
  براش میخوام امپلی مونو هم بگیرم برای اینکه حداکثر توانش رو استفاده کنم.

 6. رضا گفت:

  سلام من یک ساب تی تی تکنولوژی گرفتم ۱۵۰۰ams میده باکس مورد استفاده این ساب چی ابعادی

 7. مجید گفت:

  سلام سابم jbl1000 لوله ای هست از ویبرش راضیم ولی بیس اصطلاحا خشکی داره پیشنهاد شما برای باکس چیه که بیس نرم و عمیقی بهم بده در عین حال تا جای ممکن ویبره حفظ بشه ممنون

 8. مهدی گفت:

  سلام ساب ووفر پایونیر ۱۲prs دارم برای سورنتو ۲۰۰۹ می‌خوام استفاده کنم نظر شما در مورد نوع باکس و سایزش رو میخواستم بدونم ممنونم

 9. مهدی گفت:

  با سلام
  بنده یک ساب ۳۱۱s4 با باکس پورتد۴۹ لیتری دارم از صداش تا حدودی راضیم .خواستم ببینم میشه واسه این ساب از باکس خطی بزرگتری استفاده کرد؟؟؟ممنون.

  1. باکس پیشنهادی پایونیر برای نوع پورتد ۴۲ لیتر می باشد. با بزرگتر کردن باکس دقت ساب کاهش پیدا خواهد کرد

 10. میکی گفت:

  سلام خسته نباشید.
  در قسمت پورت باکس چه چیزی استفاده میشه؟ لوله هستش ایا؟ و لایه بیرونی باکس ک مثل موکته از چه جنسی اسمش چیه? از کجا تهیه میشه

  1. لوله پلاستیکی با طور حدود ۱۵ سانتی متر.
   این جنس پارچه معمولا به سفارش تولیدی های طاقچه و باکس تولید می شود و در بازار یافت نمی شود.
   خرید یک باکس آماده هزینه کمتری برای شما دارد.

   1. محمد p گفت:

    سلام خسته نباشید دوهفته ساب ۳۰۱۰ گرفتم صدای قابلمه می ده نمی دونه مشکل از کجاس میخواستم باکسمو عوض کنم گفتم شلید مشکل از باگسه من باکسیم ۳۵ لیتری هست و پورت خطی نسبتا بزرگی داره از کنارش میشه راهنماییم کنید باید چیکار کنم

    1. رامین گفت:

     سلام
     با فروشگاه تماس بگیرید تا همکاران ما راهنماییتون کنند

 11. رسول گفت:

  سلام خدمت تیم کار ادیو
  ساب جی بی هزار هزار دارم وقتی خریدم تو باکس سیلد شیب دار چهل لیتری بود
  بعد از اینکه خودنم و متوجه شدم سیلد باعث کردم شدن سیم پیچ میشه با یکی از تیم های معروف مشورت کردم و بهم گفن که میتونی همونو پورتد کنی خلاصه که من ترمینالو باز کردم و حای دیگه ایی کاشتم و از پورت فبلی ترمینال به دلیل تمیزی برشش به عنوان پورت استفاده کردم ولی الان سابم ویبره ی خوبی رو نمیده اصلا انگار سابی در کار نیس

  1. رسول گفت:

   چقد اشتباه تایپی /:
   دسم کثیف بود شرمنده.

  2. باکس سیلد ۳۵ لیتری برای شما مناسب خواهد بود. باکس سیلد ۴۰ لیتری برای سیستم شما زیاد می باشد.
   وجود یک حفره به تنهایی باعث اشکال در صدای خروجی خواهد شد. نیاز به یک لوله پلاستیکی مانند که در دهانه پورت قرار دهید با طول حدود ۱۵ سانت. با توجه به ساب پیشنهاد می شود از همان باکس سیلد کوچکتر استفاده کنید. و یا از باکس تیوپ لوله ای استفاده کنید

   1. میلاد گفت:

    سلام من سابم ۳۰۵ است ۱۳۰۰ وات نمیدونم چ باکسی بندازم روش ک صداش خوب باشه از خودش لوله ایه ولی صداش کمه بنظرم

 12. یوسف گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  بهترین باکسی که برای ساب ۳۰۰۳D4پیشنهاد میدید چه باکسی هست
  ممنون میشم‌راهنمایی کنید

  1. سلام بهتر است به کاتالوگ محصول مراجعه کنید. با ابعاد دقیق کاملا توضیح داده شده است. دانلود کاتالوگ سابووفر ۳۰۰۳d4 پایونیر

 13. حامد ابراهیمی گفت:

  سلام،من یه ساب ۵۰۰ آر ام اس تی تی تکنولوژی دارم،میخواستم ببینم چه باکسی براش خوبه و اینکه جاگیر هم نباشه، ممنون

  1. دوست عزیز نمیتوان تنها با توان RMS باکس مناسب پیشنهاد داد.حتی به سایز ساب ووفر هم اشاره ای نکردید. با این حال بهترین روش مشاهده کاتالوگ محصول می باشد.
   اگر میخواهید باکس جاگیر نباشد بهتر است از باکس سیلد استفاده کنید. باکس سیلد از دقت بالایی در بیس زنی برخوردار است و با توجه به باکس پورتد از ابعاد کوچکتری برخوردار است.

   1. حامد ابراهیمی گفت:

    ساب ۱۲ اینچ تی تی هستش

    1. سلام مجدد. با توجه به اینکه فرمودید باکس جاگیر نباشد، باکس سیلد بسیار مناسب خواهد بود. اگر خودرو هاچ بک می باشد حدود حدود ۳۴/۳۵ لیتر اما اگر صندوق دار می باشد ۳۷/۳۹ لیتر مناسب خواهد بود.

     1. میلاد گفت:

      سلام من سابم ۳۰۵ است ۱۳۰۰ وات نمیدونم چ باکسی بندازم روش ک صداش خوب باشه از خودش لوله ایه ولی صداش کمه بنظرم

     2. رامین گفت:

      سلام
      باکس روی ویبره و کیفیت تاثیر دارد.برای صدای بهتر از امپلی های مونو استفاده کنید

 14. عادل سرخی گفت:

  سلام میخواستم بدونم واسه دوتا ساب زامیکس هرکدوم (۱۰۰۰ارمس ۳۰۰۰وات)چه باکسی با چه ابعادی خوبه سابا بیضی شکل هستند

  1. دوست عزیز بهتر است به کاتالوگ محصول مراجعه کنید. با این حال ساب مذکور یک ساب قدرتی بوده و برای مقاصد SPL استفاده خواهد شد و بهتر است از یک باکس پورتد استفاده کنید.حداقل ۴۰ لیتر برای هر ساب ظرفیت لازم است. طراحی دقیق تر صرفا با نرم افزار صورت میگیرد.

 15. آرش گفت:

  سلام خدمت تیم حرفه ای ایران کارآدیو

  برای ساب های گرندزیرو اگه باکس با مشخصات پیشنهادیِ خودِ شرکت رو یکی برامون بسازه و استفاده کنیم بیس قوی تر و بهتری میگیریم؟ ساب من مدل GZRW 300X با ۵۰۰wrms هست که کمپانی یه ونتِد ۴۵ لیتری با یه سری از مشخصات دیگه رو پیشنهاد کرده . ما در طراحی، حجم باکس رو هرچی بالاتر در نظر بگیریم مثلا ۹۳ لیتر، بیس بیشتری میگیریم؟ یا پیشنهاد کارخانه بیس قوی تر و بهتری میده؟

  هدف من sql هست. ینی هم قدرت و هم دقتِ نسبی. هم بیسِ های و مید و کوبش خوب و هم لو بیس قوی و خوب.

  1. قطعا باکس پیشنهادی شرکت حداکثر بازدهی را هم از نظر قدرت و هم دقت به همراه دارد. با بزرگتر شدن باکس(البته تا پنج لیتر) شاید قدرت بیشتری دریافت کنید اما قطعا باعث کاهش دقت ساب خواهد شد. در باکس ۹۳ لیتری هیچ دقتی وجود ندارد و تنها باعث ویبره و لرزش خودرو آن هم خارج از ریتم موزیک خواهد شد.

 16. امین گفت:

  سلام ممنون بابت مطالب مفیدتون
  من ساب ووفر آلفا دارم میخواستم ببینم چه ابعادی برا سابم خوبه
  باکس بزرگتر بهتر جواب میده یا نه؟
  چون کاتالوگ شرکتو ندارم میشه راهنمایی کنید ممنون میشم بگین پورت شیاری خوبه یا لوله ای

  1. اطلاعات دقیق تری از ساب ووفر خود اعلام کنید. مدل – سایز – توان
   بزرگتر بودن باکس صرفا به معنای قدرت بیشتر نمی باشد.
   شیار نیز معمولا توسط نرم افزار طراحی می شود و توسط شرکت سازنده در کاتالوگ قید می شود.

   1. امین گفت:

    ساب ووفر آلفا از اون سری قدیمی ها صفحه ابریشمی سفید ۱۴۰۰وات فک کنم ۳۰۰RMSقدرت داره قطر ساب ۳۰هستش

 17. میثم گفت:

  سلام خدمت دوستان
  یه ساب اس پی ال ۲۰۰۰ پایونیر دارم میخاستم بدونم باکس سیلد استفاده کنم یا پورتد از کدوم میتونم جواب بهتری بگیرم . با تشکر

 18. سینا گفت:

  سلام ببخشید دوستان اگه بخوام گرند gzrw30d2 رو دبل ببندم بهترین باکس واسش چیه و پورت لوله ای یا خطی؟برا لوبیس بالا و حداکثر قدرتش.

  1. محسن گفت:

   سلام از آنجایی که برای محاسبات دقیق تر نیاز به نرم افزار اندازه گیری می باشد نمی توان بصورت دقیق این موضوع را مطرح کرد.اینکه دو پورت مجزا از یکدیگر باشد و یا مشترک باشند بحث گسترده خواهد شد بهتر است به کاتالوگ محصول مراجعه کنید.

 19. احسان گفت:

  سلام
  وقت به خیر
  من یک ساب کدنس دوازده اینچ دارم که مدلش رو نمیدونم
  بیس بسیار دقیق و پری داره
  داخل باکس شیش ضلعی هست
  احساس میکنم کمی حجم بیسم کمه،یا بهتر بگم ویبره کمتری به نسبت کوبش دارم
  اگر یک پرت لوله ای دیگه به باکس اضافه کنم چه تاثیری میزاره؟

  1. محسن گفت:

   سلام از آنجایی که باکس های پورتد نیاز به لیتراژ بیشتری دارند، ایجاد حفره باعث کاهش عملکرد مفید ساب خواهد شد. اگر میخواهید صدای بلند تر و با حجم بیشتری داشته باشید اقدام به تعویض باکس به نوع پورتد کنید.حدودا ۳۵ تا ۴۰ لیتر.راه اندازی ساب ووفر در باکس پورتد آسان تر می باشد. اما دقت ساب کاهش خواهد یافت.

 20. محمد عسگری جاوید گفت:

  سلام.من ساب مک آیدیو ۳۰۰۰ آرامس دارم یه باکس پورت دار میخوام که صدای این سابو در بیاره .ماشینم ۲۰۶ هاچبک هست .لطف میکنید ابعاد و دهانه پورت داخل و خارج را بگید .ممتون از لطف شما

  1. محسن گفت:

   ابعاد و دهانه پورت صرفا توسط نرم افزار طراحی خواهد شد . بهترین روش تهیه کاتالوگ محصول و استفاده از باکس پیشنهادی خود شرکت می باشد.

 21. علی رضا گفت:

  درود و سپاس از به اشتراک گذاری این اطلاعات با ارزش علمی بدون چشم داشت. این یعنی عشق به کار و حرفه‌ای بودن به معنای واقعی امیدوارم همه ما بتونیم علاوه بر افزایش دانش اینگونه رفتاری داشته باشیم.
  ممنون میشم بفرمایید برای ساب audison av12 چه حجم و ابعادی از باکس سیلد و پورتد مناسب هست.
  تو کاتالوگ و سایت کمپانی چیزی پیدا نکردم.

  1. محسن گفت:

   سلام . تو کاتالوگ ۲۹ لیتر برای باکس سیلد و ۳۹ لیتر برای نوع پورتد قید شده

 22. www.behi031321 گفت:

  سلام وقت بخیر
  جناب تو باکس های پورتد خروجی هوا کمتر باشه نوع بیس های هست و هرچی خروجی هوا بیشتر باشه نوع بیس لو.این طبق فرموده شماست
  بفرمایید ک اندازه پورت داخلی کم و زیاد بشه چ فرقی تو نوع بیس زدن ایجاد میشه.؟
  مثلا یه باکس پورتد داریم
  ۱_خروجی داخلی ۱۰ هست خروجی بیرونی ۵
  ۲_خروجی داخلی ۵ هست خروجی بیرونی ۱۰
  ۳_خروجی داخلی و بیرونی ۷ هست ( یکی هست )

  1. محسن گفت:

   دوست عزیز در مورد کوچک بودن و بزرگ بودن حفره میتوان مثال های متعددی در طبیعت و زندگی روزمره زد. برای دهانه کوچک با فرکانس بالا میتوان سوت و دهانه بزرگ با فرکانس پایین اگزوز خودرو را مثال زد که کاملا رابطه مستقیم با دهانه حفره دارد. اما جزئیات را نمیتوان با نظر شخصی دخالت داد. و تمام این پورت های خروجی توسط نرم افزار طراحی می شوند و توسط صوت سنج فرکانس آن مشخص می شود.

 23. فربد گفت:

  سلام سال نو مبارک.
  من یه ساب MTX RT1504 گرفتم که در ظاهر مگنتش کوچیکه ولی صدای فوق‌العاده ای داره و از خیلی ساب های هم ردش بهتره.
  باکسی که بهم دادن ۵۰لیتره و پورتش هم لوله ای. توی کاتالوگ ساب باکس پیشنهادی رو زده ۷۰لیتر با پورت خطی ۳۶ سانت و عرض ۵ سانت.
  اگر باکس رو عوض کنم و اون باکس پیشنهادیش رو بذارم چه تغییری تو صدا ایجاد میشه؟

  1. محسن گفت:

   قطعا شرکت بهترین حالت را با نرم افزار طراحی در نظر گرفته است. چه پیشنهادی بهتر از پیشنهاد شرکت آن هم MTX که تخصص خاصی در طراحی ساب ووفر دارد.

   1. فربد گفت:

    ایول ولی نگفتین الان این باکسی که روشه ۵۰لیتره با پورت لوله ای اگه باکس ۷۰لیتر با پورت خطی (طول ۳۶ و عرض ۵) بذارم چه تغییری تو صدا ایجاد میشه

    1. محسن گفت:

     حداکثر بازدهی در این حالت خواهد بود.

 24. Mehdi گفت:

  سلام
  میشه منو راهنمایی کنید
  آکوستیک کردن داخل باکس خوبه یا نه؟

  1. محسن گفت:

   سلام بله تاثیر گذار خواهد بود البته فقط با لایه پشمی
   مثلا DLS به طور رسمی در مشخصات ساب ووفر KW12 باکس پیشنهادی را اینگونه بیان کرده است:
   Volume: 26 – 30 litres / 0,92 – 1,06 cuft.
   Use the smaller volume for “kick” bass, the larger volume for deeper hifi bass.
   Fill with damping wool.
   در انتها اشاره مستقیم به استفاده از لایه پشمی در باکس کرده.

   1. Mehdi گفت:

    با شونه تخم مرغی چطور؟

    1. محسن گفت:

     احتمال جذب و خفه کردن صدا توسط عایق شانه تخم مرغی می باشد.و به دلیل شکل ضاهری نیز هدایت هوای پشت ساب را دچار اشکال خواهد کرد.پیشنهاد ما استفاده از همان لایه پشمی می باشد.

     1. Mehdi گفت:

      حتی اگه باکس پورتد باشه؟بازهم لایه پشمی مناسبه؟
      ساب من p3 راکفورد هست
      ممنونم از راهنماییتون???

     2. محسن گفت:

      تاکیدی در استفاده لایه پشمی در باکس پورتد نیست با این حال انجام دادن آن خالی از لطف نیست.

  2. Mobin گفت:

   سلام من ۴ تا ساب دهنه دوازده۱۲۰۰rms دابسر دارم و توی ۱ باکس پورتد دارم ولی بیشتره ویبره ایجاد میکنه من میخوام بدنه رو بلرزونه باید چه کار کنم؟ ممنون

   1. محسن گفت:

    پیشنهاد میکنیم با یک SPL کار مشورت کنید.

 25. امیرمحمد گفت:

  سلام سال خوبی داشته باشین….ساب من جی بی ال هزاره میخواستم ببینم تا باکس کوچیک خوب میکوبه یا بزرگ

  1. محسن گفت:

   سلام ممنون .در باکس های پورتد بزرگ تر بودن باکس باعث کاهش کیفیت ساب خواهد شد و از دقت باس کاسته می شود. باکس های سیلد هم که ابعاد کوچکتری دارند بسیار با کیفیت و با دقت می باشند.نیاز به استفاده از باکس های بزرگ نیست. یک باکس ۴۰ لیتری پورتد و یا باکس سیلد ۳۰ تا ۳۵ لیتر کفایت میکند.

 26. Ali_alizadeh گفت:

  سلام سال نو مبارک آیا ساب باکس jbl cs1214t سیلد است؟

  1. محسن گفت:

   سلام. سال خوشی را برای شما آرزومندیم. خیر باکس های استوانه ای بطور مثال jbl cs1214t در خانواده باکس های پورتد قرار میگیرند. هر چند بحث باکس های استوانه ای نیز بسیار مفصل است و بطور کلی دارای پورت خروجی صدا هستند و در لاتین از واژه رفلکس باس برای آنها استفاده می شود.

 27. وحید گفت:

  تو کدوم مدل از باکس ویبره کمتری رو دارییم

  1. محسن گفت:

   باکس های سیلد کوبشی و مقطعی می باشند و از کیفیت بالایی برخوردارند. باکس های پورتد نیز به دلیل وجود پورت و بازی بیش از اندازه صفحه حالت ویبره ای بیشتری دارند.

   1. وحید گفت:

    اما من تو تجره ای که داشتم و تستی که گرفتم باکس پورتد ویبره ی کمتر و کوبش بیشتر داشت و باکس سیلد ویبره ی فوق العاده بیشتر – تست بر روی ساب گلیدن انجام شد

    1. محسن گفت:

     یکی از دلایل کوبش بیشتر به دلیل راه اندازی آسان تر ساب ها در باکس های پورتد می باشد. منظور بنده از کوبشی تر محکم تر بود(و البته دقیقتر-هر باس سر جای خود). و با توجه به اینکه دقت باکس های سیلد از پورتد بیشتر می باشد در باس اغراق نمی شود که این به طولانی نشدن باس کمک میکند تا باس ها با هم تداخل نداشته باشند.با این حال باید به سلیقه شنیداری شخص رجوع کرد که آیا منظور از ویبره ، ویبره ای می باشد که ماشین را به لرزه در آورد(بطور مثال)
     باید نوع ساب و لیتراژ باکس را در نظر گرفت…معمولا هر ساب تخصص ویژه ی خود در ویبره و سایر مولفه ها را دارد و نمیتوان به طور قطع در مورد آن نظر داد.

 28. عبدالله خیاری گفت:

  ممنون از پست عالی و مفیدتون
  میخواستم پیشنهاد بدم در یک پست جداگانه مختصری درباره سبکهای مختلف موسیقی توضیح بدید و از هر کدوم چند نمونه اهنگ بزارید. چون خیلی از ماها نمیدونیم داریم به چه سبکی گوش میدیم و این کمک میکنه بیشتر با سبکهای مختلف اشنا بشیم

  1. محسن گفت:

   ممنون از نظر شما. حتما از عنوان مورد نظر شما مقاله ای تهیه خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.