مروری بر باکس های تیوب لوله ای

چیزی حدود 20 سال از حضور باکسهای تیوب در بازار ایران می گذرد.تقریبا از سال 1383 که شرکت عکاظ کیش باکس های لوله ای اینفینیتی را وارد بازار کرد و بعد با استقبال نسبی روبرو شد و به سفارش عکاظ کیش نماینده jbl و هارمن در ایران، تولید این نوع باکس برای بازار ایران با قیمتی کمتر آغاز شد و به سرعت جایگاه ویژه ای برای خودش پیدا کرد.

باکس هایی که به واسطه پایین بودن قدرت آنها و ساختار پورت دار آنها براحتی با یک آمپلی فایر 4 کانال در حالت پل قابل راه اندازی شدن بود. و با ذائقه آن روزهای بازار کاملا هماهنگ بود.

یکی از دلایل موفقیت و مورد توجه قرار گرفتن این باکس ها قیمت های آن بود. این باکس ها که در آن زمان با قیمتی حدود 150 هزار تومان عرضه می شد که از مجموع قیمت یک ساب و باکس ارزانتر و اقتصادی تر بود.

بعد از موفقیت jbl در عرضه این باکس ها و فروش قابل توجه آنها، سایر شرکت ها نیز اقدام به سفارش و عرضه این نوع باکس ها کردند. شرکت هایی نظیر هرتز، گرند زیرو، پایونیر، کنوود، جی وی سی، سونی و …، هر چند جایگاه جی بی ال و مقدار فروش آن و حتی قیمت آن قابل دسترس برای سایر شرکت ها نبود.

حال بعد از گذشت چندین سال عرضه این باکس ها در بازار ایران انگار دچار یک واکنش منفی و معکوس شده است. اگر نقطه قوت این باکسها در واقع قیمت پایین آنها نسبت به مجموع باکس و ساب بود حالا برعکس شده است، یعنی قیمت این باکس ها از مجموع یک ساب و باکس بیشتر هم می شود.

اگر قیمت یک باکس لوله ای را به طور نرمال حدود 1.100 میلیون تومان در نظر بگیریم حتی از خرید ساب و باکس نیز بیشتر خواهد بود.

اگر میانگین قیمت یک ساب متوسط را 700 هزار تومان و باکس آن را نیز 150 هزار تومان در نظر بگیریم که در مجموع 850 هزار تومان خواهد شد، از قیمت یک باکس تیوبی کمتر خواهد شد.

دلیل این گرانی را شاید در حجیم بودن این محصول می باشد که با توجه به ابعاد آن در یک کانتینر حدود 600 عدد از آن جای خواهد گرفت که فقط کرایه حمل آن به تنهایی 500 هزار تومان از چین خواهد شد.

البته تغییر ذائقه شنوندگان به سمت صدای کیفیتی و کوچک بودن حجم صندوق عقب اتومبیل ها نظیر 206، پراید و نیاز به حجم و فضای صندوق عقب نیز از دیگر عوامل استقبال کمتر از باکس های تیوب است.

با توجه به نکات ذکر شده در بالا می توان جمع بندی کرد که گرانی باکسهای تیوب نسبت به باکس های ترکیبی و تغییر ذائقه مردم و نیاز به حجم صندوق عقب به مرور باید شاهد افت فروش و عدم استقبال زیاد، کما فی السابق این نوع محصول باشیم. مگر اینکه شرکتی در داخل اقدام به تولید آنها بکند که بتواند همچنان قیمت آن را پایین نگه دارد و برای مصرف کننده توجیه پذیر باشد.

نوشته های مرتبط

1 نظر در “باکس های تیوب لوله ای از گذشته تا امروز

 1. mohammad گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  قبل از هر چیز یه خسته نباشید به همه گروه ایران کار آدیو
  یه راهنمایی میخواستم
  من دو تا ساب لوله ای ۱۲ اینچ ۱۴۰۰ راکفورد فازگت دارم که میخوام از باکس لوله ای خودشون بیرون بیارم و تو یه باکس دوبل مکعبی بزارم
  اول اینکه پیشنهاد واسه باکس چه نوع باکس و چند لیتری خوبه ؟
  و دوم اینکه از این تغییر جواب خوبی میگیرم یا نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
14 + 10 =