سایز ساب و کامپوننت و بلندگو ها چگونه باید انتخاب شود؟

یکی از نکاتی که متاسفانه در ستاپ های سیستم و نصب ها کمتر مورد توجه قرار میگیره اندازه و تناسب بین سایز ساب و کامپوننت ها و بلندگوها است چرا که سایز درایورها تاثیر مستقیم در فرکانس های ایجاد شده توسط آنها خواهد داشت.

با یه مثال بیشتر توضیح میدم وقتی سایز کامپوننت ها ۱۳ سانتی هست نباید و نباید از ساب ووفر ۱۵ اینچی استفاده کرد تازه ۱۲ اینچ هم زیاد خواهد بود. باید بین سایز کامپوننت ها و سایز ساب خیلی اختلاف نداشته باشیم وگرنه حتما خلا فرکانسی خواهیم داشت که شاید به راحتی قابل تشخیص نباشه ولی مطمعنا توی کل موزیک تاثیر مخرب خواهد داشت و حتما یک گوش خوب قادر به تشخیص آن خواهد بود.
یکی از دلایلی که از ساب های سایز ۱۰و ۸ برای سیستم های کیفیتی استفاده می کنند همین مورد است. با بزرگتر شدن صفحه یا همون ووفر مِیل به اجرا فرکانس های پایین بیشتر میشه و این یعنی صفحه ۱۳ یا ۱۶ سانتی کامپوننت نمیتونه به فرکانس های قابل پخش صفحه ۳۸ سانتی ساب نزدیک هم بشه و این یعنی از دست رفتن فرکانس هایی که به زیبایی و کامل تر شدن صوت کمک میکن. در واقع ما همینطوری هم با فرمت های ارزون و موزیک های دانلودی و آمپ های عجیب غریب و اکسسوری ارزون کلی فرکانس از دست دادیم دیگه با انتخاب ناصحیح بقیه فرکانس ها رو تباه نکنیم!
البته این مسئله در بین سیستم های قدرتی یا همون spl بیشتر مشهود هست، البته کامپوننت ها تاحدودی قابلیت پخش فرکانس های پایین تر را دارند اما این میدرنج های قدرتی با اون ساختار منحصر بفردشون که اصلا، ولی با بیان این استدلال که هدف ما گرفتن صدای باس و قدرتی و صدای زیاده، spl را توجیح میکنند .

نظر شما چیه دوستان ؟!

با ما تماس بگیرید
کارادیوتخصص_ماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *