راهنمای خرید کامپوننت

اگر این فرضیه را بپذیریم که هدف اصلی از یک سیستم صوتی لذت بردن از موزیک و آرامش گرفتن از آن می باشد، در این نوشته سعی میکنم تا راهنمای خرید کامپوننت و نکاتی که در مورد انتخاب محصولات برای رسیدن به صدای قابل قبول (و نه ازار دهنده) یاداوری کنیم.

هرچند هستند کسانی که سیستم های بسیار گران و بسیار با کیفیت های اند را بر روی ماشین پیاده می کنند و خواهان داشتن سیستم  SQهستند. و یا کسانی که بر عکس صدای بم عمیق و بسیار قوی را داخل اتومبیل به همراه دارند و دنبال SPL بسیار بالا هستند.

اما در این بین کم نیستند کسانی که خواهان هزینه بسیار نیستند و پی یک سیستم نرمال که قابلیت اجرای هر نوع موزیکی را داشته باشند از رادیو گرفته تا .. روی سخن من در این نوشته این دسته و کسانی است که خواهان این نوع سیستم هستند.

به طور کلی اصلی ترین و مهم ترین هدف، توجه یک سیستم صوتی راننده یا در واقع سرنشین های جلو هستند و به خاطر همین ترکیب و چیدمان اسپیکر بر این اساس بنا نهاده شده است.

یعنی به ترتیب اهمیت : استیج جلو بعد ساب ووفر و در نهایت استیج عقب.

 

بهترین کامپوننت کیفیتی

برای بالا بردن کیفیت یک سیستم حتما سعی می کنند از کامپوننت برای استیج جلو استفاده کنند تا اسپیکرهای کواکسیال. حال هرچه این کامپوننت اجرای بیشتری داشته باشد، خروجی نهایی صدای موزیکال تری خواهد داشت.

یعنی یک کامپوننت 2way از یک کامپوننت 3way از دیتیل و تفکیک کمتری برخوردار است به همین خاطر کمپانی های خوردرو ساز در ماشین های مدل بالاتر از ست 3WAY در استیج جلو استفاده میکنند و گاها در برخی اتومبیل ها شاهد کامپوننت های 4way نیز برای استیج جلو نیز هستیم، پس سعی میکنیم از کامپوننت برای استیج جلو استفاده کنیم .

بعد از استیج جلو نوبت ساب ووفر خواهد بود که از اهمیت بالایی برای داشتن یک صدای کامل و هماهنگ برخوردار است.

ساب و در واقع ساب باکس را می توان از دو جنبه بررسی کرد :

نوع باکس مصرفی که خب احتمالا اطلاع دارید که برای داشتن صدای باس دقیق و اصطلاحا کیفیتی از باکس سیلد یا بسته باید استفاده کرد و برای داشتن صدای زیاد و حجیم تر از باکس پورتتد و البته کاملا صحیح است.

جنبه دیگری که باید در نظر گرفت که متاسفانه کمتر مورد توجه واقع شده است، سایز ساب ووفر است.

آنچه مشخص است، هرچه سایز ساب بزرگ باشد، قابلیت پخش فرکانس های پایین تر را داراست (که خیلی هم عالی است) اما این قابلیت و همینطور بزرگ بودن سایز صفحه کنترل ساب را کاملا سخت خواهد کرد و خروجی چیزی جز عقب ماندن ساب از موزیک نخواهد بود.

پس توصیه میکنیم حتما برای داشتن صدای موزیکال با کیفیت سعی کنید از ساب هایی با سایز کوچک تر استفاده کنید مثل 10 اینچ (25 سانتی). مخصوصا اگر سایز بلندگوهای شما  5اینچ (13 سانتی) است، از ساب های 8 اینچی (20 سانتی) استفاده کنید تا باعث ایجاد خلا فرکانسی و همینطور عقب ماندن صدای بم نشود.

اگر شما از ساب 12 یا 15 اینچی به همراه بلندگو یا کامپوننت 6 اینچی (16 سانتی) استفاده می کنید با کمی دقت متوجه خواهید شد ساب کمی نسبت به موزیک تاخیر دارد.

هرچند ساب هایی هستند که با توجه به کوچک بودن سایز صفحه قادرند فرکانس های پایین را به راحتی اجرا کنند و بم عمیقی تولید کنند که البته این ساب ها بسیار محدود و گران هستند (متاسفانه) مثل TS-W252PRS

و در نهایت برای انتخاب باکس توصیه ما استفاده از باکس های شرکتی هستند که هم اندازه لازم کم حجم هستند و هم اینکه آکوستیک شده شرکتی هستند و در بسیاری موارد سایز ساب کوچک می باشد، مثل APBX 8

استیج عقب کم اهمیت ترین موقعیت را در سیستم ها دارد به همین خاطر از بلندگو های فول رنج استفاده می شود و به ندرت از کامپوننت در کارخانه خودرو سازی استفاده می شود.

ولی اگر شما نمی خواهید از ساب ووفر استفاده کنید توصیه ما استفاده از بلندگو های کواکسیال یا کامپوننت بیضی هست که با وجود صفحه دیافراگم بزرگ تا حدودی کمبود صدای بم را جبران می کند.

 

کامپوننت بهتر است یا میدرنج؟

میدرنج ها معمولاً مخروطی شکل هستند و بخشی از کامپوننت هستند و معمولاً همراه با ووفرها، تویترها و سایر بلندگوها نصب می‌شوند.

میدرنج ها به تنهایی احتمالاً صدایی بدتر از بلندگوهای استاندارد ماشین شما خواهند داشت زیرا شما فقط بخش کوچکی از فرکانس های آهنگ را می شنوید.

اگر بخواهید کل محدوده فرکانس ها را با یک میدرنج پخش کنید، باعث اعوجاج، گرم شدن بیش از حد و در نهایت باد شدن بلندگو می شود.

 

تفاوت کامپوننت و ساب ووفر

با خرید کامپوننت یک جفت درایور باس متوسط، یک جفت توییتر و یک جفت کراس اوور دریافت خواهید کرد.

شما قطعا به یک ساب ووفر نیاز خواهید داشت زیرا این ساب ووفر کل طیف فرکانس را پوشش نمی دهد.

از طرفی برای راه اندازی بلندگوها و ساب ووفر به یک آمپ جداگانه نیاز دارید.

بنابراین کامپوننت و ساب ووفر کامل کننده هم هستند تا رنج وسیع تری از فرکانس را بتوانید پوشش دهید.

 

خوشحال میشویم که نظرات و سوالات خود را با ما درمیان بگذارید.

انتشار یافته: 38
 1. عیسی
   
   
  ۱۴۰۳/۰۲/۱۶ - ۵:۳۳

  DCA-442 بلندگو درگ استر Dragster
  برای طاقچه عقب پراید خووبه؟..بعد آمپ میخوره

 2. محمد
   
   
  ۱۴۰۲/۰۱/۱۷ - ۱۱:۳۳

  سلام و خسته نباشید ، یه راهنمایی میکنید برای خرید سیستم ؟ اینکه از نظر شما برای یه سیستم کیفیتی ترکیب میدرنج ، توییتر و ساب بهتره یا ترکیب ۷۱۸ کنوود یا پایونر به همراه ساب ؟ ( جدا از بحث امپیلی و ضبط ) .

  1. salehasgari
    
    
   ۱۴۰۲/۰۹/۲۱ - ۶:۰۵

   تو سیستم کیفیتی کامپوننت استفاده میکنن ، اگه دنبال کیفیت و جزییاتی دنبال میدرنج و میدبیس این چیزا نباش فقط بلندی صدا داره خسته ات می‌کنه
   ۷۱۸ و پایونیر تو رده کیفیتی قرار نمیگیرن یه سیستم معمولی
   گلیدن و اودیسون و هلیکس و آلپاین بنظرم بهترین برند برای کیفیت و جزییات بالا البته رده های متوسط و بالا
   در ضمن سیستم کیفیتی صدای بالایی نداره در حد همون اتاق خودرو
   دنبال کل کل و صدا زیاد کردنی spl جمع کن

 3. محمد
   
   
  ۱۴۰۱/۱۲/۲۰ - ۸:۴۴

  سلام و خسته نباشید
  من یه ضبط ۷۷۵۰ شش خروجی دارم با یه آمپر logic 960 w ویه جفت باند کدنس ۷۱۰zrs
  خواستم سیستم رو ارتقا بدم.چه چیزایی رو اضافه یا کم کنم که یه کیفیت خوب و عالی داشته باشن؟

 4. مرتضی
   
   
  ۱۴۰۱/۱۱/۰۸ - ۲:۳۵

  با سلام
  بنده پخش ۳۷۵۰ پایونیر و یک جفت E69X هلیکس در حال حاضر که تاقچه عقب نصب شده بر روی ماشین دارم و یک کامپوننت E52C هلیکس و یک جفت E69X هلیکس دیگه به همراه یک آمپ میخام به سیستم اضافه کنم، پیشنهاد شما برای نحوه نصب و آمپ مورد نظر چیه؟ من کلا دنبال سیستم کیفیتی هستم.
  با تشکر از شما

 5. محمد محمودی
   
   
  ۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۰:۴۷

  سلام و و قت بخیر
  لطفا برای یه سیستم کیفیتی با صدای رسا مثل صدای سینما خانگی همراه با ساب با صدای نرم و کامپوننت و همچنیین پخش راهنماییم میکنید ممنون

 6. وحید
   
   
  ۱۴۰۱/۱۰/۰۸ - ۶:۱۰

  سلام .وقت بخیر .من رو استیج جلو ۲۰۷ دوعدد باند گرد سروین وگا سری هد دارم ۶۵وات هستش رو استیج عقب کامپوننت بیضی اینفینیتی رفرنس ۹۶۳۰ دارم و یه ساب لوله ایی سونی تو ۱۳۵۰وات تو صندوق .دوتا آمپیلی عقب دارم پریمبر و دیاموند که هردو ۴کانال ۸۰وات هستن پریمیر به ساب و کامپوننت وصل هستش دیاموندم به باندهای تو در حالا میخوام بدونم چون دوتا باند وایب اسلیک بیضی دارم میشه کنار کامپوننت ها بندازمشون رو طاقچه عقب یا صدامو خراب میکنه یا برای در عقب یه کامپوننت یا باند خوب بندازم پیشنهاد شما چی هستش .باتشکر از شما

 7. رضا
   
   
  ۱۴۰۱/۰۸/۱۸ - ۱۱:۵۶

  سلام ضبط من ۷۲۵۰ پایونییر هست و یک جفت ۶۹۷۵ ۳۰۰ وات دارم اگه ممکنه راهنمایی بفرمایین در کنار ۶۹۷۵ آیا کنوود ۷۱۸ اضافه کنم یا میدرنج و اینکه آیا ساب ۳۰۵ dvc کافیه ؟ و اینکه داخل دربهای جلو چی بزارم …… ممنون از لطف شما

  1. عارف Gz
    
    
   ۱۴۰۱/۱۰/۰۶ - ۴:۲۸

   سلام به اقا رضای گل…. داداش شما روی طاقچه ی عقب به خاطر داشتن باند پایونییر هم فرکانس های بالای بم رو دارین… هم به خاطرر میدرنج کوچیک روی باند فرکانس های مید رو دارین و به خاطر توییتر کوچیک روی باند مقداری صدای زیر هم دارین… اصل قضیه ی باندم همینه… که همه ی فرکانس هارو بده… به ختطر وجود ساب هم فرکانس های پایین بم رو دارین… بزرگترین اشتباهتون اینه که بخواین به طاقچه ی عقب چیزی اضافه کنین…
   شما برای داشتن سیستم استریو و حرفه ای به یک جفت کامپوننت برای در های جلو نیاز دارین که سیستمتون رو ابدی کنه! (سعی کنین امپلی جدا هم برای سابتون در نظر بگیرین)

   1. ممنونم از این همه توجه و وقتی که برای من گذاشتین . حتما میام فروشگاه از نزدیک هم برای دیدن شما و هم برای خرید آمپ و کامپ ... تشکر
     
     
    ۱۴۰۱/۱۰/۱۱ - ۶:۲۶

    ممنونم از این همه توجه و وقتی که برای من گذاشتین . حتما میام فروشگاه از نزدیک هم برای دیدن شما و هم برای خرید آمپ و کامپ … تشکر

  2. رضا
    
    
   ۱۴۰۱/۱۰/۱۱ - ۶:۲۷

   ممنونم از این همه توجه و وقتی که برای من گذاشتین . حتما میام فروشگاه از نزدیک هم برای دیدن شما و هم برای خرید آمپ و کامپ … تشکر

 8. علی
   
   
  ۱۴۰۰/۱۲/۰۷ - ۱۱:۰۵

  سلام خسته نباشین یک جفت بان مدیا چینی دارم روش صدای بیس یا تیوتر یا هرچیزه دیگه من سر در نمیارم نصب نیست فقط بلنگو خالیه میشه تیوتر یا چیزی شبیهه اینا نصب کنم ازدن حالت بم خارج بشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام به نظر من یه ساب ۳۰۰۰ پایونر بنداز عالیه
    
    
   ۱۴۰۲/۰۱/۱۳ - ۱۰:۰۶

   Salam

 9. آرمان
   
   
  ۱۴۰۰/۰۹/۱۵ - ۱۰:۰۳

  سلام میگم قدرتی ک تو سیم کشی درهای جلو است با ثدرت سیمهای عقب فرق میکنه؟؟ دوتا باند سونی گزاشتم عقب عالین. میخاستم چهار باندش کنم از سیمهای جلو سیم کشیدم عقب ولی سیم هایی ک کشیدم اصلا کیفیت صدا ندارن .چرا؟؟

  1. مقدم
    
    
   ۱۴۰۰/۰۹/۱۶ - ۷:۵۹

   سیم کشی و نوع سیمها یکی هست

 10. فرزاد
   
   
  ۱۴۰۰/۰۳/۲۴ - ۳:۳۱

  با سلام و خسته نباشید. اگه رو طاقچه عقب یک جفت میدرنج با سوپرتیوتر باشه و رو درهای جلو یک جفت کامپونت باشه میشه صدای خوبی گرفت. باتشکر.

  1. مقدم
    
    
   ۱۴۰۰/۰۳/۲۵ - ۷:۴۴

   خیلی سخت بشه اینها رو با هم ست و تنظیم کرد
   شدنی اما بسیار سخت

   1. پژمان
     
     
    ۱۴۰۰/۰۸/۲۳ - ۱۱:۴۲

    ممنون میشم اگر در مورد ست کردن میدرنج و سوپر تیوتر با کاپوننت‌‌ توضیحی بدید که سختی کار کجاست و آیا منطقی هست و میشه صدای خیلی خوب رو گرفت

    1. امید
      
      
     ۱۴۰۰/۱۰/۱۹ - ۵:۱۱

     سلام
     یک جفت کامپونت ۶اینچ گلیدن (سری mline 165)
     روی طاقچه دارم ۸۰وات آر ام اس
     اگه یه جفت کامپونت ۴اینچ گلیدن رو جلو ببندم دیگه نیازی به باند ندارم؟
     میترسم باند بیضی ببندم و کیفیت صدام بیاد پایین
     ماشینم پرایده

    2. امید
      
      
     ۱۴۰۰/۱۰/۱۹ - ۵:۱۶

     داداش بازه فرکانسیشون بهم نمیخوره
     خلا به وجود میاد
     نوع تفکیو صدا متفاوته
     اساسا ساختار و شخصیت کامپونت با میدرنج تیوتر کاملا متفاوت هستند و دو جنس صدای متفاوت دارند
     به اصطلاح کیفیتی ها مثه خودم، صدا کوک نمیشه
     و به اصلاح گوش زود خسته میشه
     البته گوش خسته نمیشه
     ذهنت فرکانس نامیزون رو که دریافت میکنه خسته میشه و پس میزنه…
     خیلی حرف زدم ببخشید

    3. امید
      
      
     ۱۴۰۰/۱۰/۱۹ - ۵:۱۷

     داداش بازه فرکانسیشون بهم نمیخوره
     خلا به وجود میاد
     نوع تفکیو صدا متفاوته
     اساسا ساختار و شخصیت کامپونت با میدرنج تیوتر کاملا متفاوت هستند و دو جنس صدای متفاوت دارند
     به اصطلاح کیفیتی ها مثه خودم، صدا کوک نمیشه
     و به اصلاح گوش زود خسته میشه
     البته گوش خسته نمیشه
     ذهنت فرکانس نامیزون رو که دریافت میکنه خسته میشه و پس میزنه…
     خیلی حرف زدم ببخشید

 11. علی
   
   
  ۱۳۹۹/۱۰/۰۴ - ۸:۰۳

  سلام ، عمق نصب باند دقیقا یعنی چی ؟ چطور باید اندازه عمق نصب رو گرفت؟

  1. رامین
    
    
   ۱۳۹۹/۱۰/۰۶ - ۷:۳۶

   سلام
   منظور فاصله تاقچه تا زیر مگنته.ارتفاعی که اشغال میکنه

 12. MANNALII
   
   
  ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ - ۲:۰۶

  سلام یه سوال داشتم میخواسم ببینم که مگنت کوچیک و بزرگ توی باند و ساب چه تفاوتی دارن ممنون میشم اگه جواب بدید

  1. رامین
    
    
   ۱۳۹۹/۰۹/۲۲ - ۷:۲۱

   سلام
   مگنت بزرگ از قدرت بیشتری برخوردار میباشد

  2. محمد
    
    
   ۱۴۰۱/۱۲/۲۰ - ۸:۴۳

   سلام و خسته نباشید
   من یه ضبط ۷۷۵۰ شش خروجی دارم با یه آمپر logic 960 w ویه جفت باند کدنس ۷۱۰zrs
   خواستم سیستم رو ارتقا بدم.چه چیزایی رو اضافه یا کم کنم که یه کیفیت خوب و عالی داشته باشن؟

 13. Salar Mousazad
   
   
  ۱۳۹۹/۰۱/۰۶ - ۱۲:۵۰

  با سلام و ممنون از توضیحاتتون
  اول اینکه در برخی خودرو ها استیج جلو فضای کافی و مناسبی برای نصب کامپوننت های ۳way ندارند
  دوم اینکه بلندگو های بیضی برای نصب در استیج جلو نیاز به برش های اضافی نسبت به ابعاد خود دارند که این مورد هم در بعضی خودرو ها امکان نصب را سخت تر و در بضی مواقع ناممکن می سازد.

 14. نامشخص
   
   
  ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ - ۱۲:۴۶

  ممنون از توضیح کامل و صریح.

  یک سوال داشتم این بود که اگر نخوام ساب استفاده کنم، استیج عقب رو به جای کامپوننت بیضی کامپوننت گرد بزرگتر ( ۱۶ سانتی یا اگر هست بزرگتر) بزارم نسبت به کامپ بیضی چجوریه؟

  1. نامشخص
    
    
   ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ - ۲:۰۴

   سلام دوست عزیز. کامپوننت بیضی نداریم. کامپوننت ها سایزهای ۱۶ و ۱۳ و ۱۰ سانتی هستن و معدود کامپهایی هم هستن که سایز ۱۸ یا ۱۷.۵ دارن. بدون استفاده از ساب شما رنج فرکانسی پایین رو از دست میدید و هیچ کامپ یا کواکسیالی قادر نیست خلا اون رو برای شما پر کنه. بهتره از ساب های سایز کوچیک استفاده کنید. ولی اگه اصلا نمیخواید ساب بگیرید بهتره از کواکسیال یا به قول معروف افراد باند بیضی استفاده کنید. توی این زمینه به سایز مگنت کواک دقت کنید. معمولا هر چه مگنت بزرگتر باشه بیس قوی تری میزنه.
   هر چند که گرفتن بیس از کواک از وضوح و کیفیت صدا به طور ملموسی کم میکنه و اصولی نیست.

   1. کامپوننت بیضی وجد داره که
     
     
    ۱۴۰۲/۰۱/۰۹ - ۱۱:۲۴

    کامپوننت بیضی وجود داره که

 15. alireza
   
   
  ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ - ۹:۵۶

  سلام
  ۲ جفت میدرنج یا کامپونت با کیفیت و قیمت مناسب میخوام واسه داخل در های ۲۰۷
  پخشم ۳۷۵۰ ۲تا امپ ۴ کانال هم دارم
  یکیش rockford prime r300
  یکی دیگه هم powerbass asa 400x
  سابم hqr kenwood که یه امپ هم واسه اون دارم
  ممنون میشم بگید چه میدرنجی سفارش بدم و با کدوم امپم درایوش کنم
  صدای با کیفیت میخوام ممنون

  1. عارف Gz
    
    
   ۱۴۰۱/۱۰/۰۶ - ۴:۳۳

   سلام علیرضا… امپلی هات در یه حدن…
   شما یه جفت کامپوننت برای در های جلو
   یه جفت فولرنج برای طاقچه لازم داری…
   امپلی مونو هم که گفتی داری برای سابت…
   اگه بتونی حتی کوچیکترین سایز و ارزونترین حالت گرند زیرو رو بخری برد کردی…
   اگرم نداشتی وایب جواب داده… پاور ساندم خیلی خوبه

 16. مهدی قانع راد
   
   
  ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ - ۹:۴۲

  برای خودرو دنا پلاس با توجه به توضیحاتتون چه پیشنهادی دارید، نظر باینکه در ظاهر داخل اطاق تغییراتی ایجاد نشود و بهبود در صدا ایجاد شود

 17. مهدي
   
   
  ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ - ۹:۲۰

  سلام من پخش ۸۲۰bt سونی رو دارم روی ساینا و یک جفت باند اینفینیتی ref-9623ix از خود امپلی داخلی پخش استفاده میکنم برای درهای جلو چیزی نزاشتم شما چه چیزی رو معرفی میکنید که صدای نرمی داشته باشه و لذت ببرم از موسیقی و اینکه داخل خود درب نصب بشه جایی ک خود باندای فابریک ماشین هست نمیخوام روی لر نصب بشه داخل باشه چه چیزی معرفی میکنید ؟ یا اسپیکر یا کامپوننت با میندوج

  1. استفاده میدرنج زمانی احساس میشود که نیاز به حجم صدای بلند و برد صدای بالا باشد که قطعا کیفیتی نخواهد بود. استفاده از کامپوننت نیز با توجه به عدم وجود در این سایز یا محدود بودن دشوار می باشد. با این حال با توجه به این که از پخش ۸۲۰ سونی که دارای خروجی ۱۰۰ واتی می باشد استفاده می کنید پیشنهاد ما به شما استفاده از اسپیکر می باشد.

   1. مهدي
     
     
    ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ - ۳:۵۳

    چه اسپیکری معرفی میکنید که با پخش و باند بیضیم خوب مچ بشه ؟

   2. فرزاد
     
     
    ۱۴۰۰/۰۳/۲۴ - ۳:۲۷

    با سلام و خسته نباشید. اگه رو طاقچه عقب یک جفت میدرنج با سوپرتیوتر باشه و رو درهای جلو یک جفت کامپونت باشه میشه صدای خوبی گرفت. باتشکر.

  2. عارف Gz
    
    
   ۱۴۰۱/۱۰/۰۶ - ۴:۳۶

   فقط فقط فقط فقط
   سعی کن یه امپلی استریو خوب ترجیحا برند اینفینیتی برای باند هات بخری… که بفهمی سری رفرنس چیه!!!
   بعدا هم پول دستت اومد یه جفت کامپوننت برند اینفینیتی بگیر واسه در های جلوت که کلا ست اینفینیتی داشته باشی…
   بهت قول میدیم اون سیستم رو تا ۱۵سال اینه داریش و حیفیت میاد تغییرش بدی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.