کنوود در صنعت کار آدیو نام کم آشنایی نیست ودر ایران نیز در چند سال اخیر به لطف نماینده پر کار خود (شرکت نت الکترونیک) توانسته تا به جایگاه مناسبی در خور نام خویش پیدا کند همه ما کمابیش با با محصولات این شرکت آشنا هستیم . شاید نقطه قوت تولیدات این شرکت آمپلی های آن باشد والبته در نظر ما ایرانیها نقطه قوت آن بلندگوی 718 است(که قرار است بلاخره یک روز جای 6975 پایونیر را بگیرد )، وعجیب اینکه هرچه این شرکت در تولید آمپلی های ریز و درشت خوب عمل می کند در تولید پخشهای CD ضعیف عمل میکند . برای اثباتش هم کافی به پخشهای CD این شرکت نگاهی بیاندازید ، از پایین ترین تا بالاترین مدل همه یک شکل هستند انگار که دکمه ENTER را زدی وتعدادشان را زیاد کردی ، همه آنها با یک دماغ بزرگ به نام ولوم روی پنل کلفت خود مشکل دارند ودر همه آنهاکلیدها جای ثابتی دارند.

البته این شرکت، پخش CD خوب نساز، گاهی از دستش در می رود ویک چیزهایی می سازد که در حد استاندارد وشاید فراتر از حد استاندارد ، آخزین نمونه این سری از پخشها که فراتر از انتظار ساخته شده بود وخوب هم ساخته شده بود (من که بالشخصه از کار کردن با آن لذت می بردم) مدل XXV-01Dبود که در سال 2005 (به مناسبت جشن تولد 25 سالگی خودش تولید کرده بود)عرضه شد یک پخش که بالاتر از خیلی از مدعیان ایستاد .
پس از آن تا حدود 5سال هیچ شمعی از این شرکت روشن نشدتا وقتی که با مدل KIV-700 آشنا شدم (انگار این شمع هر 5 سال یک بار روشن می شود )وقتی که شنیدم جایزه ESIA برده است علاقه مند شدم تا ببنیم این محصول جدید چه چیزی داره که تمام رقبا را از میدان بدر کرده است.

اولین چیزی که توجهم را جلب کرد عدم جاشدن پنل بود ، احساس عجیبی داشتم سر از کار شرکت بد قلق کنوود در نمی آوردم . در جاییکه داشتن پنل برای دستگاههایی مثل VIV-700 و پخشهای DVD تک دین ، یک نیاز معمولی واولیه محسوب می شود آنوقت پنل ثابت دارند و برعکس در حالیکه همه توقع دارند دستگاههای DVD دبل دین که به بزرگی تانک می باشند ، پنل ثابت داشته باشند پنلهای باقبلیت جداشدن دارند . بقول یکی از کارشناسان تلوزیون (که خیلی هم بلده )این حرکت یعنی فرار رو بجلو ، در هر صورت هر چه که باشد خوب نیست. برای پیشگیری از دسته گلهای مشابه توصیه می کنم طراح این دستگاهها را یک بار به ایران بیاورند تا کمی توجیه شود.

وقتی بیشتر به دفترچه راهنمای ای محصول نگاه کرد متوجه زیرکی کنوود شدم بطوریکه این دستگاه که اولین دستگاه بدون درایو کنوود است را موقعی منتشر کرده است که رقیبان تمام تلاش خود را در نمونه های مشابه کرده اند وحالا این دستگاه یک نمونه کم عیب تر است نسبت به آنها وبراحتی می تواند رقیبانی مثل پایونیر که ایرادات زیادی دارد ویا آلپاین که همیشه گران است را در بازار تحت شعاع قرار دهند.

اصولا نوشتن وصحبت کردن راجع به محصولی که نه شتر (CD-صوتی)است ونه مرغ(تصویری-DVD) کمی سخت است مخصوصا که این موجود عجیب الخلقه خیلی هم از عمرش نمی گذرد.

با وجود سرعت پیشرفت تکنولوژی عجیب نیست که شرکتهای فعال در زمینه کارآدیو هم سعی کنند با تکنولوژی روز همگام شوند .حذف درایورCDوDVDامری قابل پیش بینی بوده وهست واین حذف باعث ایجاد محصولی می شود که تلفیقی از این دو می باشد (شتر مرغ) که یکی از این شتر مرغها دستگاه پخش KIV-700 کنوود است
در برسی اولیه متوجه شدم که امکانات این دستگاه بیشتر بر وفق مراد کسانی است که از آپاد یا آیفون استفاده می کنند بطوریکه محصولات شرکت آپل را بطور کامل (صوت وتصویر) ساپورت وپشتیبانی می کند وحتی شرکت کنوود به آنها یک کابل رابط مخصوص آیپاد نیز هدیه داده است تا براحتی بتوانند از آن استفاده کنند وبا قرار دادن خروجی تصویر از دستگاه که محصر به تصویر آپاد است، نیز سنگ تمام گذاشته است.

ولی این تازه شروع ماجرا است ، شما با این دستگاه می توانید حتی اگر آیپاد هم نداشته باشید با استفاده از پورت USB که پشت دستگاه قرار دارد بطور مستقیم ویا با استفاده از ترمینال USB می توانید صدا وتصویر دلخوه را که بصورت MPG4 یا MP4 یا AVI ظبط کرده اید بروی LCD سه اینچی که با نورپشت زمینه LED همراه است وبا کیفیت 320در 240 پیکسل پخش کنید واز کنتراست وکیفیت نسبتا خوب بالای آن لذت ببرید.

ولی هرچه کننود برای آیپاد بازان دست ودلباز است برای کاربران USB خساست کرده است یعنی این عرف است که تمام دستگاههایی که خروجی پورت USBاز پشت دستگاه است باید یک سیم افزایش طول هم همراه دستگاه عرضه شود که خوب ،خبری از آن نیست.

امروزه همگان میل دارند که دستگاه پخش اتومبیلشان از لحاظ رنگ چراغها وکلیدها با کلیدهای داشبورد همخوانی داشته باشد وکنوود با قرار دادن 10 رنگ قابل انتخاب این نیاز را برآورده کرده است.

از قابلیتهای فرعی این دستگاه می توان به ساپورت کامل آداپتورهای مختلف مثل بلوتوث با استفاده از KAC-BT300 وKAC-BT200 که علاوه بر امکاناتی کامل یک کارکیت موبایل را دارد واز سیستم BT AUDIO نیز بهره می برد که توانایی اجرای کامل موزیک های داخل گوشی را نیز دارد وهمچنین امکان ارسال متنSMS را بروی دستگاه را نیز دارد که حتما توصیه می کنم این دستگاه را با آداپتور بلوتوث آنهم 300 وصل کنید.وساپورت TVتیونر نیز از جمله توانایی های فرعی آن اشاره کرد چیزی که در رقیبان تقریبا دیده نمی شود.

وجالبتر اینکه (البته باید گفت کاملتر اینکه ) این دستگاه با ورودی پورت کابل دیتا (یا همان کابل چنجر خودمان)توانایی ساپورت دستگاههای دیگر کنوود مثل CDچنجر وغیره را نیز دارد که باز از نکات جالب توحه این پخش می باشد.

این دستگاه خروجی تصویر نیز دارد که خروجی تصویر در این دستگاه همانطور که اشاره شدفقط برای آیپاد طراحی شده است.

یکی از مشخصه های شرکت کنوود اینکه وقتی می خواهد محصولی رامتمایز کند درون آن حافظه داخلی قرار می دهد (کاری که، گه گاه کلاریون نیز انجام می دهد) حافظه ای حدود 512 MBهرچند محدود ولی جالب وپر مصرف ولی فقط قابل ظبط کردن از روی USB حال ببنیم چرا کنوود فکر می کند این دستگاه محصولی متمایز است .به نظر من هرچند نکات بالا جالب وبعضا عالی هم بود ولی نقطه قوت این دستگاه سیستم پخش صدای آن با امکانات صوتی جالب آن می باشد.

این پخش از یک پردازشگر DSPنسبتا خوبی بهره می برد مثل کراس اوور کامل که برای استیج جلو وعقب بطور مجزا HPFاز 30تا 250 هرتز با شیب کراس اوور تا 24db/octوبرای ساب وفوور نیز LPF از 30 تا 250 هرتز با شیب کراس اوور تا 24db/oct وداشتن حالتهای فاز ویا نرمال وهمچنین وجود تایم الگمنت اتومات که جایگاه مجازی برای بلندگوها ایجاد می کند.

در ضمن شما برای صدای مطلوب خود می توانید از 7اکولایزر از پیش تنظیم شده کارخانه استفاده کنید یا از 5 باند اکولایزر گرافیکی موجود 62.5-250-1000-4000-16000 مناسب با سلیقه خود چیدمان نمایید واز موسیقی لذت ببرید . در خاتمه اگر فکر می کنید که تنظیمات باب میلتان نیست ودنبال صدای واقعی هستیدمی توانید سیستم DSP را غیر فعال کنید تا تمام امکانات صوتی خاموش می شود و شما صدای حقیقی پخش شده گوش کنید .امکاناتی که فکر کنم فقط در کنوود می توان دید .مثل اینکه شما می توانید حتی نوع بلندگوی ماشین خود را اتنخاب کنید که OEMاست یا تعویض شده است وچه سایزی دارد وعجیب تر اینکه در کجا نصب شده در زیر داشبورد -روی داشبورد -ویا در داخل در قرار دارد (البته قبلا دیده بودم که نوع اتومبیل را می توان مشخص کرد مثل واگن یا سدان و…ولی اینکی برایم تازگی داشت).

کنترل این دستگاه کامل است وتقریبا تمام کارها را می توان انجام داد ولی عیب بزرگ آن کوچک بودن آنست که نیاز به انگشتان باریک ویا دقت بیشتری دارد تا چند دکمه باهم فشرده نشوند.

این دستگاه 24 بیت با پاسخ فرکانسی 10 تا هرتز 20000و3 جفت خروجی RCAبرای استیج عقب وجلو وساب می باشدکه گزینه خوبی برای کسانیکه دنبال سیستم صوتی هستند نیز می باشد.

ولی عجیب ترین نکته این بود که متوجه شدم نسبت سیگنال به نویز آن 110 است (مقایسه کنید باپایونیرP80با 105 تا XXV-O1DOخود کنوود 103)این بود که تصمیم گرفتم که با آن یک سیستم نصب کنم وبعد از نصب متوجه شدم که کارشناسان موسسه ESIAانتخاب بدی انجام نداده اند.

ودر نهایت باید حضور شتر مرغها را عرضه کارآدیو پذیرفت
جا دارد از آقای خسروی مدیر فروش شرکت نت الکترونیک به خا طر کمک برای تهیه این دستگاه تشکر کنم

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The maximum upload file size: ۲ MB. You can upload: image. Drop files here