بررسی انواع ساب ووفر و مزایا و معایب هرکدام

نگاهی به ساختار ساب های مختلف و تقسیم بندی ساب ووفر ها از لحاظ ظاهری و فنی و پاسخ به یک سوال مشخصات یک ساب خوب چیست؟

در ابتدا اجازه بدهید کمی درمورد انواع ساب ووفر ها و کلیات مربوط به آنها کمی صحبت کنیم.

ساب ها به طور کلی می توانند به سه گروه تقسیم شوند:

 • اول ساب های قدرتی یا competition و یا spl
 • دوم ساب های کیفیتی یا SQ
 • سوم ساب هایی که بین این دو گروه اول دوم قرار دارند

گروه اول ساب های قدرتی (SPL subwoofer) :

این ساب ها، ساب های موزیکال نیستند و از حدود هزار وات به بالا هستند و هر چه قویتر می شوند برای موزیک نامناسب تر می شوند، اساساً در این ساب ها اجرای صحیح فرکانس مهم نیست مهم ایجاد فشار بالاتر توسط صفحه ساب است!
از مشخصه های مهم آنها قوی تر بودن سیستم کنترلی مکانیکی qms هست به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • سوراند پهن و گوشتی
 • اسپایدر های چند لایه
 • مولتی کوئل بودن: ۲ کوئل و در برخی موارد ۴ کوئل ،کوئل های دو اهم و یا کمتر و گاهی تا نیم اهم
 • بدنه و بسکت از جنس آلومینیوم دایکاست
 • مگنت های چند لایه و سنگین و گاها از جنس نئودیمیوم
 • کیفیت پایین مونتاژ

و غیره… نام برد معمولا این ساب ها از تکنولوژی بالایی بهره نمی برند و ساختاری مشابه دارند احتمالا تا به حال شاهد ساب هایی بوده اید از برندهای مختلف که بسیار شبیه به هم هستند و قاعدتا ساخت چین نیز می باشند، اما نمونه هایی هم هستند که با کیفیت ساخت بالا و تولید کشور صاحب برند باشند.
از نکات بارز این دسته ساب ها این است که بسیار نیازمند باکس هستند و به نوعی وابسته به باکس هستند،

کار کردن و درایو کردن این ساب ها خیلی آسان نیست و نیازمند تجربه و علم کافی در حیطه spl می باشد در غیر این صورت اسپایدر ساب سریع حالت فنریت خود را از دست داده و صفحه و سیم پیچ پایین تر از جایگاه اصلی قرار می گیرد و این یعنی کاهش راندمان.

اگر ساب spl دارید به اسپایدر آن نگاهی بندازید اگر افت کرده مشکل باکس دارید.

خیلی از برندهای معروف دنیای کارادیو ساب های spl یا تولید نمی کنند و یا فقط در حد نمونه دارند برندهای مثل پایونیر کنوود آلپاین اودیسون و غیره…
حتی برندهایی هم که سابقه درخشانی در تولید ساب دارند نیز به خاطر بازار محدود جهانی و تقاضای کم از این نوع ساب ووفر کمتر سراغ آنها می روند برندهایی نظیر KIKER MTX JBL و از طرفی شرکت‌هایی هستند که تخصص در ساخت این ساب ها دارند برندهایی نظیر گرندزیرو  الفارد دیجیتال دیزاین و… را می توان نام برد.

این نوع ساب در کشورهای لاتین مثل برزیل و کلمبیا و تا حدودی در روسیه و همچنین در کشور خودمان طرفداران پَرو پا قرصی دارند.
آنچه که مشخص هست این نوع ساب ها خیلی برای شنیدن موزیک خوب نیست و هیچ هماهنگی و همخوانی با کامپوننت ندارند اما وقتی با میدرنج و سوپر تیوتر های SPL هماهنگ می شوند صدای بسیار بلندی تولید میکنند که خوب طرفداران زیادی هم دارد!

دسته دوم ساب های کیفیتی (SQ subwoofer):

نوع دیگری از ساب ها که در این مقاله مورد بررسی و تحلیل قرار می دهیم ساب هایی هستند که به کیفیت یا SQ مشهور هستند، این نوع ساب ها در خیلی موارد دقیقا نقطه مقابل ساب های SPL قرار دارند.

 • ساب های قدرتی بیشتر بروی سایزها ۱۸ و ۱۵ و کمتر بروی ۱۲ اینچ تمرکز دارند، این ساب ها اصلا سایز ۱۵ ندارند و غالبا سایز۱۰ هستند و گاهی نیز در سایز ۸ اینچ تولید میشوند
 • معمولا ساب های کیفیتی توانی زیر ۵۰۰ وات دارند
 • کیفیت ساخت بسیار بالا و مثال زدنی دارند
 • کویل فقط ۴ اهمی و تک کوئل
 • مواد اولیه بسیار باکیفیت و خوش ساخت
 • کوئل با قطر سیم پیچ زیاد، از اِلِمان های عمومی این ساب هاست
 • سیستم کنترلی این ساب ها بر اساس کنترل الکترونیکی qes استوار است پس هیچ گاه در اثر کارکرد زیاد کیفیت ساب افت قابل ملاحظه ای نخواهد کرد
همیشه این ساب ها ساخت کشور اصلی و صاحب برند هست،

نکته جالب اینکه این محصولات به نوعی پرچمدار و نشان و امضا شرکت‌های تولید کننده به حساب می‌آید به همین خاطر از بالاترین سطح ممکنه استانداردها برخوردارند و در خیلی موارد خود استاندارد جدیدی ارائه می دهند به همین خاطر این ساب ها هیچ وقت شبیه هم نیستند و هر کدام طرحی و تکنولوژی خاص خود را دارند. شرکتها در ساخت این ساب ها زیاد به فکر هزینه تمام شده نیستند به همین خاطر این ساب ها همیشه گرانند و تولید محدود دارند، گاهی آنقدر گران که خرید آن را برای هرکسی امکان پذیر نیست، این ساب ها بسیار دیر اپگرید و بروز می شوند و گاهی چندین سال تکرار می شوند. با توجه به اینکه ۱۰ اینچ هستند اما به مانند یک ساب ۱۵ قابلیت پخش فرکانس های پایین را دارند و کنترلی در حد ووفر ۶ اینچ دارند. این ساب ها نیز شدیدا متکی به باکس هستند و برعکس ساب های قدرتی که نیازمند باکس پورتد هستند این ساب ها الزام به باکس سیلد دارند. این ساب ها با دقتی همانند ساعت هایی دست ساز سوئیسی وفادار به موزیک هستند و به بهترین نحو فرکانس را اجرا می کنند، استفاده از مگنت نئودمیوم در این ساب ها رایج هست و هم توسط برخی از کمپانی ها به طور سنتی تولید می شوند مثل پایونیر و اودیسون هلیکس و…

از ایرادات عمده آنها گران بودن و به راحتی در درسترس نبودن و وابسته بودن به ست آمپلی و کامپوننت معرفی شده توسط شرکت، می توان نامبرد و دست آخر اینکه بیان کلمه High End به این محصولات بسیار بجاست ( به مقاله های اِند مراجعه کنید)

گروه سوم ساب ها :

این گروه که بیش از ۸۵% ساب های موجود در بازار رو شامل می شود طیف وسیعی از مشخصات و پارامتر ها و اِلِمان ها رو در بر می گیرند و در عین حال هیچ تعریف و مرز مشخصی برای آنها وجود ندارد، تمام شرکت‌هایی که در صنعت کارادیو فعالیت دارند ساب هایی دارند که در این گروه طبقه بندی بشوند، این ساب ها در واقع بین ساب های کیفیتی و قدرتی قرار دارند.

یک طیف گسترده که ملغمه ای از هر دو گروه هستند:

 • از پایین ترین سطح توان ۱۵۰ وات تا حدود ۱۲۰۰ وات
 • بدنه از پلاستیک و فایبرگلاس تا دایکاست و فلزی
 • جنس صفحه از کاغذ و پروپیلن تا کولار و پلاستیک
 • از چهار اهم تک کویل تا دو اهم دو کویل
 • از ۸ و۱۰ اینچ تا ۱۲ و ۱۵ اینچ
 • هیچ مرز و محدوده ای ندارند شاید تنها دسته بندی و تفاوتی که در این بین می توان قائل شد نزدیکی و سوق پیدا کردن به کیفیت و یا قدرت باشد هرچه به سمت قدرت میل میکنند مشخصات ساب های spl رو میگیرند (توان بالا – بسکت دایکاست – اهم پایین) و هر چه به کیفیت میل دارند مشخصات و خلق و خوی ساب های SQ را می گیرند (سایز کوچک -کویل چهار اهمی و غیره…)
اما سوال اول بحث: مشخصات یک ساب خوب چیه؟

در واقع جواب این سوال تقریبی و احتمالی خواهد بود! هر چند سوال صحیح این است که من چه نوع صدایی دوست دارم اگر کیفیتی؛ پس باید سابی پیدا کنم که دارای مشخصات کیفیتی بالاتری باشد و اگر صدای قدرتی پس باید دنبال سابی باشم که مشخصات ساب های قدرتی را داشته باشد و همیشه ساب های بینابینی وجود دارند و توصیه آخر اینکه حتما سعی کنید بین ساب و کامپوننت اختلاف سایز زیادی نباشد (رجوع شود به مقاله مربوط به تناسب سایز ساب و کامپوننت)

نمونه ای از ساب های کیفیتی :

DLS Nordica 10iDLS Nordica 12iML 2500.3 LEGENDTS-W252PRS

نمونه ای از ساب های متوسط رو به کیفیتی :

ساب های سری پریما اودیسون APS 10DAPS 8DAPS 8R

سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید

۲۱ نظر در “انواع ساب ووفر ، یک ساب خوب کدام است ؟

 1. رضا گفت:

  سلام.. میخاستم بدونم ساب های سوارز چ جور سابی هست.. کیفیتش خوبه… جنسش خوبه.. ی توصیح بدین.. ممنون

 2. مهدی گفت:

  سلام وقتتون بخیر .

  ببخشید ایا میشه یه ساب ۴۰۰ وات مثل kfc-ps3016 رو به یه امپ وصل کرد که تو حالت پل ۲۰۰ وات میده ؟ مشکلی برای امپ و ساب پیش نمیاد ؟

 3. رضا گفت:

  سلام من یک ساب ۱۴۰۰ وات دارم پایونیر اصلی استفاده نکردم بخاطر .داستن بجه بسیار کوچک الان میفروشم کسی خواست ۰۹۳۹۵۵۰۸۶۴۴ تماس بگیره ممنون

 4. مصطفی گفت:

  سلام و عرض ادب.
  آقا من یک عدد آمپیلی استریو دارم که به باندهای عقب وصل شده. الان ساب بخرم باید به کجا وصلش کنم؟؟؟

  1. سلام اگر از آمپ ۴ کانال استفاده می کنید. باید از جفت کانال باقی مانده بصورت پل استفاده کنید و فیلتر LPF را فعال کنید. برای راهنمایی دقیق تر با فروشگاه تماس بگیرید.
   در انتخاب ساب ووفر دقت کنید زیرا ساب ووفر های تک سیم پیچ کمتر از ۳۰۰ وات مناسب آمپ های استریو می باشند. با این حال باید به توان خروجی آمپ نیز دقت کرد.

  2. جواد گفت:

   باید حالت بریج وصل کنی

 5. مهدی گفت:

  سلام وقت بخیر یه ساب دوازده اینچ ک بیس خیلی نرمی داشته باشه معرفی کنید لطفا

  1. سلام می توانید از محصولات آمریکایی یا اروپایی نظیر پاور بیس/ دی ال اس / هرتز استفاده کنید. برای مشاوره دقیق تر متناسب با سیستم حال حاضر شما با فروشگاه تماس بگیرید

  2. حامد گفت:

   کدوم مدل ساب های پایونیر از نڟر قدرت بهتر هستن؟؟

   1. سری پرو در دسته قدرتی قرار می گیرد مانند ۱۲۰۰pro . اما ساب ووفر های سری چمپیون جزو با کیفیت ترین قرار میگیرد. مدل ۳۰۰۳D4 را میتوان قدرتمندترین و با کیفیت ترین محصول موجود بازار ایران دانست.

 6. Ashkan گفت:

  پیرو سوال قبلی یا مثلا روی نیم اهم ببندیم فشار میاد به امپ و ممکنه بسوزه

  1. در آمپ های ۱ اهمی به دلیل عبور جریان بیشتر به دلیل مقاومت کمتر ساب ووفر احتمال آسیب وجود دارد با این حال وجود مدارات محافظتی در ولوم بالا به اجبار آمپلی فایر را قطع می کند.

 7. Ashkan گفت:

  با سلام ممنون بابت توضیحات خوبتون ی سوال توی ساب های spl وقتی ۴ تا کوئل نیم اهمی داشته باشیم و بخواییم به صورت موازی ببندیم مجموع مقاومت ان ها زیر نیم اهم میشه پس با این شرایط چه امپلی فایر میتونه زیر نیم اهم خروجی داشته باشه؟

  1. معمولا آمپلی فایر های بر روی ۱ اهم پایدار هستند. پیشنهاد میکنیم کویل ها را سری ببندید تا به مقاومت یک اهم برسید. در اتصال با مقاومت کمتر دچار کلیپینگ خواهید شد (در ولوم بالا دچار قطع شدن صدا می شوید).
   از طرفی برخی آمپلی فایر های قدرتمند و محدودی در بازار موجود هستند که بر روی ۰.۵ اهم پایدار هستند. باید با توجه به پایداری خروجی آمپ اقدام به سری یا موازی کردن سیم پیچ ها کنید.

  2. حمیدرضا گفت:

   سلام خسته نباشین من دنبال یه ساب میگردم که بیس سنگینی داشته باشه و زیاد گرون نباشه واسه پراید میخوام jbl 1200 و jbl1000 رو واسم یه نفر پیشنهاد کرده لطفا کمکم کنید🙏

 8. سجاد گفت:

  سلام بهترین ساب پایونر کدومه از نظر کوبش و قدرت و محبوبیت
  ۳۰۵۳۰۶۳۰۷۳۰۸۳۰۹

 9. جواتی گفت:

  سلام خوبین بنده ی ساب ۳۰۱۰کنوود داشتم فروختم میخوام ی ساب کیفیتی ببندم حدود ۸۰۰تومن چی هست

  1. محسن گفت:

   سلام در این رنج محصولاتی همرده همان ۳۰۱۰ قرار می گیرند. با کمی هزینه بالاتر ۱۵۰۴ پاور بیس صدای دلنشینی دارد. محصولات دی ال اس نیز از کیفیت بالایی برخوردار هستند

   1. علی گفت:

    سلام ممنون بابت مقاله خوبتون ، من خیلی وقته دنبال صدای خوب که به دلم بشینه میگردم اما متاسفانه تا الان نتونستم سابی که باب میلم باشه پیدا کنم ممنون میشم اگر کسی تونست راهنمایی کنه. راستش چند سال پیش پایونیر ۳۰۸ داشتم به نظرم عمق صدای خوبی داشت حالا سابی میخوام که بیس عمیق تر و سنگین ، دقیق و تا حدودی هم پرتاب داشته باشه از موزیک جا نمونه. نمیدونم راکفورد خوبه آلپاین تایپ آر بگیرم یا هلیکس یا ایمیج و گلیدن. الان مسیو دارم کیک بیس وحشتناک میزنه که اصلا باب میل نیست. فقط میکوبه. ممنون میشم راهنمایی کنید

 10. حسین گفت:

  سلام ساب ووفر هایی که جنس اونا کاغذیه خوبه؟و چقدر کار میکنه ؟

  1. محسن گفت:

   باید این نکته را در نظر داشت که در کل استحکام ساب ووفر های کاغذی نسبت به سایر ساب ووفر ها کمتر و معمولا از توان پایین تری برخوردار هستند. مدت زمان کارکرد نیز در حد قابل قبولی می باشد و همه چیز بستگی به شرایط نگهداری شما دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *